----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ponownie administracja Trumpa zdecydowała zmienić na gorsze procedurę imigracyjną. Tym razem “ofiarą” padła procedura przedłużania warunkowej 2-letniej zielonej karty. 10 grudnia opublikowane zostało nowe memorandum dotyczące tej procedury, które weszło w życie natychmiast i dotyczyć będzie aplikacji złożonych od 10 grudnia 2018 roku.

Co to jest warunkowa zielona karta? Jest to dwuletnia warunkowa zielona karta, którą otrzymuje osoba starająca się o pobyt stały na podstawie małżeństwa z obywatelem/obywatelką USA, jeśli w momencie przyznania pobytu stałego małżeństwo trwa krócej niż 2 lata. Ponieważ okres oczekiwania na pierwsze interview trwa około roku, więc z praktycznego punktu widzenia większość sponsorowań przez małżeństwo z obywatelem kończy się dwuletnią warunkową kartą pobytu stałego. Po upływie dwóch lat należy złożyć petycję I-751 z dokumentacją, że małżeństwo nadal istnieje, i dokumentacja ta musi zawierać dokumenty wspólne z całego okresu 2 lat. Jeśli małżeństwo się nie utrzymało i doszło do rozwodu, to aplikant składa samodzielnie i dokumentacja musi zawierać rozwód oraz dokumenty pokazujące, że małżeństwo było prawdziwe w momencie zawarcia.  

Jak wyglądała procedura do tej pory? Do tej pory procedurą kierowało memorandum z 24 czerwca 2005, które mówiło, że generalnie proces zamiany warunkowej zielonej karty na 10-letnią stałą nie powinien wymagać interview. A jeśli oficer uważa, że złożona dokumentacja nie przekonywaj go w kwestii tego, czy małżeństwo było prawdziwe w momencie zawarcia i dalej takie jest, to należy wysłać do klienta prośbę o dodatkowe informacje w formie tzw. RFE (request for evidence) a nie wzywać na interview. W rezultacie bardzo rzadko odbywało się interview na tym etapie, i warunkowy status rezydenta był zamieniany na stały na podstawie złożonych formularzy i dokumentacji, bez interview.

Na czym polega zmiana? Obecne memorandum, wydane 10 grudnia, mówi, że każda petycja I-751 powinna podlegać interview, i oficer może, w niektórych przypadkach, zatwierdzić bez interview, jeśli uzna, że przedstawiona dokumentacja jest dla niego absolutnie zadawalająca. I oficer nie ma już opcji, aby poprosić o dodatkowe dokumenty bądź wyjaśnienia drogą listowną. Jeśli czegoś brakuje lub istnieją jakiekolwiek wątpliwości, oficer powinien po prostu wysłać akta do lokalnego biura na interview.

Jest wobec tego podstawowa zmiana. Tak jak kiedyś interview w tej procedurze było wyjątkiem, tak teraz zatwierdzenie bez interview będzie wyjątkiem. Już w tej chwili zatwierdzanie petycji I-751 nawet bez interview, trwa około półtora roku. Teraz dodajmy to tego transfer na interview do lokalnego biura, oczekiwanie na datę interview, a potem na zatwierdzenie po interview. To wydłuży procedurę bardzo poważnie i spowoduje opóźnienia innych spraw, które wymagają interview, tak jak obywatelstwa i staranie się o pobyt stały (pierwsze interview.)  

Dodajmy do tego, że do tej pory jeśli procesowanie trwało dłużej niż 18-miesięczne przedłużenie karty stałego pobytu na podstawie receipt (dowodu złożenia), osoba mogła umówić się do lokalnego biura imigracyjnego z dnia na dzień na tzw. Info pass i otrzymać pieczątkę pobytu stałego. Ale niestety, kolejna zmiana na gorsze, biuro imigracyjne w ciągu ostatniego miesiąca nie robi już info pass appointment, ani nie można przyjść tak po prostu (walk-in) do biura imigracyjnego. Trzeba starać się o spotkanie dzwoniąc pod numer 1-800-375-5283 i tam, najpierw przejść całą serię pytań komputerowych, a następnie serię pytań zadanych przez oficera, który potem, jeśli stwierdzi, ze osoba powinna otrzymać pieczątkę, albo odpisze mailem albo oddzwoni. Ta procedura jest dość stresująca, szczególnie dla tych, którzy nie mówią dobrze po angielsku i nie mają adwokata, który może za nich to zrobić.  

Agata Gostyńska-Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. 312-644-8000
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

----- Reklama -----

Ważne i ciekawe tematy

----- Reklama -----