----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W Chicago zaczynamy odczuwać zimowe temperatury, a radio 939 rozpoczęło już nadawanie świątecznych piosenek, ale wiele drzew w naszym rejonie nie chce jeszcze przygotować się do nachodzącej zimy.

Połączenie bardzo mokrej wiosny, suchej końcówki lata z ciepłym i mokrym październikiem sprawiło, że drzewa dłużej niż zwykle trzymają liście - powiedziała Doris Taylor z Morton Arboretum w Lisle.

Zmiana barw na jesienne również się opóźniła, a w wielu przypadkach w ogóle nie miała miejsca. Ostatnie chłodniejsze temperatury i przymrozki spowodowały, że wiele drzew zaczęło gubić jeszcze zielone liście.

"Mieliśmy opóźniony sezon jesienny w tym roku, jeśli w ogóle miał on miejsce" - powiedziała Taylor.

Chociaż wielu mieszkańców naszego rejonu zadowolona była z takiej pogody, to w tej chwili właściciele nieruchomości i zarządy miasteczek zastanawiają się, jak przed nadejściem zimy zebrać wszystkie opadłe liście z drzew.

Elgin jest wśród miasteczek, które planują przedłużenie programu jesiennej zbiórki liści. Ta usługa, która zwykle kończy się przed zimą 1 grudnia, w tym roku może wymagać przedłużenia - w zależności od tego, jak szybko spadną liście w nadchodzących tygodniach - poinformował Aaron Neal, nadzorca prac publicznych z Elgin.

Do czwartku, mniej więcej w połowie sezonu zbierania liści - miejskie ciężarówki zebrały zaledwie 1/4 tego, co zwykle zbierają do tej pory.

W Oak Brook normalna zbiórka liści trwa do 8 grudnia, ale urzędnicy stwierdzili, że opóźnienia w opadaniu liści z drzew było zauważalne. "Rozmawialiśmy o tym dziś rano" - powiedział w poniedziałek Rick Valent, dyrektor ds. robót publicznych. "Mamy nadzieję, że niskie temperatury w weekend przyspieszą ten proces".

Kilku urzędników zgodziło się, że przymrozki i gwałtowny spadek temperatury pod koniec tygodnia, powinny przyspieszyć sezonowe opadanie liści z drzew.

"To informacja dla matki natury, że przyszedł czas, aby odpuścić" - powiedział Mike Hewitt, dyrektor robót publicznych w mieście Waukegan.

Temperatura, światło słoneczne i wilgoć - wraz z genetyką drzewa - wszystko to odgrywa rolę w określeniu, kiedy i jak liście zmieniają kolor i kiedy opadają na ziemię, gdy drzewo zaczyna usypiać na sezon zimowy - powiedziała Taylor. Zazwyczaj większość liści opada do połowy listopada.

W Wilmette urzędnicy odnotowali większe zbiory liści niż w zeszłym roku - powiedział Guy Lam, zastępca dyrektora robót publicznych. Lam zwrócił uwagę na niskie temperatury pod koniec października, które mogły zwiększyć opad liści.

Powiedział także, że czynniki inne niż temperatura również mają wpływ na zbieranie liści przez odpowiednie służby - zależy to także od tego, kiedy ludzie decydują się uprzątnąć swoje posiadłości. "Niektórzy czekają do ostatniej chwili, zanim to zrobią" - dodał.

Dyrektor departamentu robót publicznych w Oak Park, John Wielebnicki, powiedział, że na poniedziałkowym spotkaniu zarządu prowadzono rozmowy z Waste Management, które zajmuje się zbiórką liści, o przedłużeniu ich odbioru o tydzień, kosztem $25,000. "Mamy nadzieję, że wraz z nadejściem zimnej pogody liście zaczną spadać" - powiedział. "Ten proces rozpoczął się już na początku sezonu, a potem wszystko się zatrzymało".

Ale Wielebnicki dodał także, że ta jesień stworzyła okazję, "aby być trochę bardziej przyjaznym dla środowiska" poprzez ściółkowanie liści i pozostawienie ich na podwórkach, zamiast zbierać je do worków, czy zostawiać przy krawężnikach, jak można to robić w niektórych miasteczkach.

Jednak korzyści dla środowiska - jak powiedział - powodują również to, że im później liście zostaną wyrzucone na ulice, tym większa szansa, że spadnie śniegi i pługi śnieżne przerzucą je z powrotem na trawniki, co powoduje dodatkowy bałagan na podwórkach". 

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Skomentuj artykul jako pierwszy

Skomentuj

Komentuj jako gosc. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location