----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zeznania są elementem toczącej się sprawy sądowej, wykorzystywanym przez adwokatów, aby pomóc stronom odkryć fakty oraz przedstawić sprawę w sądzie. Zeznania zazwyczaj przyjmują dwie formy. Najbardziej podstawową formą zeznania jest zeznanie, które ma jako cel odkrycie faktów („discovery deposition”). Inną formą zeznania jest zeznanie, które ma jako cel przedstawienie oświadczeń świadka („witness”) lub zeznającego („deponent”) jako dowód („evidence deposition”).

Zeznanie, które ma jako cel odkrycie faktów podlega pewnym zasadom, pod względem czasu, miejsca, gdzie się odbędzie oraz treści. Zeznania są również określane jako oświadczenia ustne pod przysięgą („oral examinations under oath”). Wszystkie strony w sprawie są w stanie uczestniczyć w zeznaniu. Podczas zeznania jedna ze stron, zazwyczaj działająca za pośrednictwem adwokata, może zadawać pytania przeciwnej stronie lub osobie związanej ze sprawą, która nie ma udziału w potencjalnym odszkodowaniu (na przykład lekarzowi prowadzącemu opiekę medyczną osoby poszkodowanej). W sądzie stanowym w Illinois zeznania mają zazwyczaj długość do trzech godzin i powinny być przeprowadzane w powiece („county”), w którym zamieszkuje osoba zeznająca.

Reguły dowodowe stanu Illinois („Illinois Rules of Evidence”) są stosowane podczas zeznań. Adwokaci mogą wyrazić obiekcje („objections”) do zadawanych pytań w trakcie zeznania. Pytania w zeznaniach muszą być istotne („relevant”) w stosunku do toczącej się sprawy sądowej. Obiekcje mogą dotyczyć między innymi podstawy („foundation”) odpowiedzi na pytanie oraz pogłosek („hearsay”). Zalecane jest, aby każda osoba zeznająca miała adwokata, który tę osobę reprezentuje podczas zeznania.  

Zeznania zwykle mają miejsce przed osobą, która jest w stanie podać przysięgę osobie zeznającej. Zazwyczaj mają miejsce przed certyfikowanym stenografem („certified court reporter”), który zapisuje wszystko, co zostało powiedziane, a następnie sporządza transkrypcję tego, co zostało powiedziane. Osoba zeznająca może przejrzeć wersję transkrypcji przed jej sfinalizowaniem; ta możliwość nie powinna być ignorowana. Coraz częściej zeznania są również nagrywane kamerami wideo. Reguły stanu Illinois nie wymagają nagrywania zeznań. Nagrania te mogą być bardzo pomocne. Wraz z rozwojem technologii, nagrywanie zeznań kamerami wideo może stać się normą.

Zeznania, które mają jako cel przedstawienie oświadczeń świadka lub zeznającego jako dowód („evidence depositions”) różnią się od zeznań, które mają jako cel odkrycie faktów („discovery depositions”) tym, że są przeznaczone do użytku na sali sądowej, często podczas rozprawy lub procesu („trial”). Tego typu zeznania zazwyczaj dotyczą osób zeznających, które nie są łatwo dostępne, np. lekarze specjaliści. Zeznania są składane poza salą sądową. Transkrypcja jest przygotowywana i czytana przez inną osobę podczas rozprawy lub procesu. Może także podczas rozprawy lub procesu zostać puszczona taśma wideo z tego rodzaju zeznania, za pozwoleniem sądowym oraz przy zgodzie stron. W przypadku czytania transkrypcji oraz puszczenia taśmy wideo, najpierw muszą zostać uwzględnione zmiany w stosunku do obiekcji zgodnie z wyrokiem sędziego / sędziny. Tego rodzaju zeznania pozwalają stronom na złożenie oświadczeń w sprawie, bez konieczności obecności świadka na sali sądowej.

Zeznania, które mają jako cel przedstawienie oświadczeń („testimony”) świadka lub zeznającego jako dowód, nie są doskonałe, ale zazwyczaj służą celom użytecznym w oszczędności kosztów. Preferuje się oświadczeń żywych świadków. Łatwiej jest podejmować decyzje dotyczące wiarygodności („credibility”) świadka, kiedy sędzia lub ława przysięgłych widzi świadka na żywo podczas rozprawy lub procesu. Tego typu zeznania są dozwolone i w niektórych okolicznościach pozwalają na tańszą opcję oświadczenia podczas rozprawy lub procesu.

Ponieważ zeznania są składane pod przysięgą („under oath”), błędne oświadczenia mogą być ścigane za krzywoprzysięstwo („perjury”), czyli kłamstwo. Jeżeli błędne stwierdzenia nie zostaną poprawione przed udowodnieniem krzywoprzysięstwa, osoba która popełniła krzywoprzysięstwo, może mieć nałożone poważne kary, w tym nawet uwięzienie („incarceration”).

Przy ważnej roli zeznań w systemie prawnym w stanie Illinois ważne jest, aby osoby zeznające odnotowały pewne – poniekąd nieformalne – zasady dotyczące zeznań. Po pierwsze, osoby zeznające powinny być prawdomówne. Po drugie, osoby zeznające nie powinny zgadywać; jeśli osoba czegoś nie pamięta, to powinna powiedzieć, że nie pamięta. Osoby zeznające powinny odpowiadać tylko na zadane pytania i nie powinny niczego zgłaszać ochotniczo.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location