----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Proces zatwierdzenia testamentu w Stanie Illinois ‘zaczyna’ się, gdy osoba umiera. Zmarły mógł pozostawić testament (mógł nawet zostawić kilka wersji testamentu, lub kodycyli do testamentu). Jeżeli zmarły sporządził testament, to prawo w stanie Illinois wymaga, aby wszystkie oryginały testamentu lub testamentów, zostały złożone do archiwum sądowego w powiecie, w którym testator mieszkał przed śmiercią. Jeżeli zmarły nie ma testamentu, to majątek zmarłego jest zwany majątkiem beztestamentowym („intestate estate”); przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowe będą wykorzystane w rozporządzeniu majątkiem.

Osoba, która zechce założyć sprawę o zatwierdzenie testamentu w sądzie, musi złożyć wniosek lub petycję. Kiedy majątek zmarłego jest majątkiem beztestamentowym, prawo w stanie Illinois wymaga, aby powiadomiono innych spadkobierców przed pierwszym stawieniem się do sądu, lub przed pierwszym ‘przesłuchaniem’ („hearing”). Kiedy jest testament, powiadomienie o wniosku powinno być wysłane do spadkobierców jak i do zapisobiorców po tym, jak testament zostanie uznany przez sąd oraz wykonawca testamentu jest uprawniony do reprezentowania posiadłość ziemską zmarłego.

Następnie, jeżeli nie ma sporu o testament, wyznaczony wykonawca testamentu – lub osoba zainteresowana w przypadku majątku beztestamentowego – zostanie zdeklarowany przez sąd jako przedstawiciel posiadłości ziemskiej zmarłego. Obowiązki przedstawiciela składają się ze zbierania oraz konserwowania majątku, płacenia długów i podatków oraz rozdzielenia pozostałości według ustawowych przepisów dotyczących dziedziczenia lub według testamentu. Przedstawiciel musi trzymać dowody wszystkich transakcji, które mają do czynienia z majątkiem skoro inwentarz musi być przedstawiony do spadkobierców lub do sądu – w zależności od sposobu administracji majątku. Kiedy jest złożona sprawa, sąd wyda dokument zwany „Letters of Office,” który identyfikuje wykonawcę. Ten dokument, wraz z aktem zgonu zmarłego pozwoli wykonawcy działać w imieniu posiadłości ziemskiej zmarłego.

Dodatkowo, według prawa stanu Illinois, należy powiadomić publiczność poprzez publikację w gazecie, o rozpoczęciu sprawy o zatwierdzenie testamentu żeby wierzyciele zmarłego mieli możliwość złożyć roszczenia. Prawo w stanie Illinois także wymaga powiadomienia bezpośrednio znanych wierzycieli zmarłego oraz tych wierzycieli, którzy mogą być łatwo określeni („known or reasonably ascertained”). Wykonawca musi przeglądnąć dokumenty zmarłego, aby ustalić, kto może być wierzycielem zmarłego i powiadomić wierzycieli lub potencjalnych wierzycieli o toczącej się sprawie o zatwierdzenie testamentu.

Wierzyciele mają pewien okres czasu na to, by złożyć roszczenia. Jeżeli roszczenie nie zostanie złożone podczas tego okresu, to wierzyciel będzie miał zabronione złożenie roszczenia. W przypadku nieskomplikowanego majątku, sprawa w sądzie będzie ‘otwarta’ przez minimum sześć miesięcy od daty wyznaczenia wykonawcy oraz powiadomienia wierzycieli. Ten okres minimum sześciu miesięcy jest określony przez ustawę w stanie Illinois i pozwala na to, by wierzyciele zmarłego mieli możliwość złożenia swoich roszczeń. W przypadkach, gdy nie ma złożonych żadnych roszczeń, lub są złożone roszczenia o małe kwoty, oraz gdy reszta administracji majątku może być zakończona, jest możliwość, że sprawa może zostać ‘zamknięta’ wkrótce po zakończeniu tych sześciu miesięcy. W przypadkach majątku, który jest prowadzony poza sprawą zatwierdzenia testamentu (np. majątek, który znajduje się w powiernictwie), czas do zgłoszenia roszczeń przez wierzycieli wynosi dwa lata.

Istnieją dwa rodzaje podatków, które mogą być do zapłacenia podczas administracji majątku – federalny („U.S. estate tax return”) oraz stanowy („Illinois estate tax return”). Te podatki należy płacić, jeżeli całość majątku jest większa niż kwota ustawowo ustalona. Jeżeli należy zapłacić te podatki, muszą one być zapłacone w dziewięciu miesiącach po śmierci zmarłego. Na dodatek tych, wyżej wymienionych podatków, wykonawca musi zwykle z majątku zapłacić podatki (stanowe oraz federalne) za dochody z ostatniego roku życia zmarłego. Podatki za zarobki z ostatniego roku życia zmarłego muszą być wysłane do piętnastego kwietnia, jak i inne podatki podczas życia zmarłego. Wykonawca także musi zgłosić dochody majątku (forma 1041), jeżeli są dochody od majątku, podczas gdy sprawa o zatwierdzenie testamentu jest w toku.

Po zapłaceniu wierzycielom, oraz gdy inwentarz jest zakończony i zatwierdzony przez sąd, wykonawca może rozprowadzić majątek według ustawowych przepisów dotyczących dziedziczenia lub według testamentu. Wykonawca gromadzi potwierdzenia rozprowadzenia majątku oraz przedstawia je w sądzie. Po tym może ‘zamknąć’ sprawę o zatwierdzenie testamentu. Cały ten proces może trwać od siedmiu miesięcy do wielu lat, w zależności od ilości majątku, oraz jego złożoności.

Pierwszy krok w sprawie zatwierdzenia testamentu to ustalenie, czy jest testament sporządzony przez zmarłego. Sprawa o zatwierdzenie testamentu ma ścisłe reguły, jeżeli chodzi o okresy czasu, kiedy pewne elementy muszą nastąpić. Czym szybciej taka sprawa zostanie ‘otwarta,’i będzie w toku, tym szybciej się zakończy.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat - klient.

Odwiedź naszą kancelarię prawną www.facebook.com/BrukaloLaw

Katarzyna Brukalo

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location