----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zatarcie skazania („expungement”) jest procesem, w którym dyspozycja sądu karnego zostaje usunięta z rejestru publicznego. W zależności od przestępstwa, za które sprawca zostanie skazany, może mieć prawo do zatarcia tego skazania. Zatarcie skazania karnego w Illinois to coś, co każdy kwalifikujący się sprawca powinien rozważyć ze względu na znaczne korzyści.

Prawo w stanie Illinois a zatarcia skazania karnego

Kwestia, czy sprawca kwalifikuje się do zatarcie skazania karnego zależy od:
1) przestępstwa, o które został sprawca oskarżony;
2 ) ilość czasu, jaki upłynął od ostatecznej dyspozycji w tej sprawie karnej; oraz
3) zachowania sprawcy pomiędzy czasem ostatecznej dyspozycji w tej sprawie karnej, a przesłuchaniem o zatarciu skazania.

Wiele dyspozycji spraw karnych o wykroczeniu typu „misdemeanor” może kwalifikować się do zatarcia skazania, o ile ostateczna dyspozycja przestępstwa nie była zakończona wyrokiem winy. Przykłady ostatecznych dyspozycji, które nie są uważane za wyrok winy, to przestępstwa które:
1. Umorzono;
2. Mają jako ostateczną dyspozycję wyrok w zawieszeniu („probation”);
3. Mają jako ostateczną dyspozycję zwolnienie warunkowe („conditional discharge”); lub
4. Mają jako ostateczną dyspozycję nadzór sądu („court supervision”).

Wyrok winy („conviction”) ma miejsce wtedy, gdy istnieje przyznanie się do winy lub stwierdzenie winy po procesie / rozprawie końcowej. Można również złożyć wniosek o zatarcie skazania, jeśli sprawca został aresztowany, ale nie było oskarżenia wniesionego przeciwko sprawcy; jeśli nie stwierdzono winy; lub jeśli sprawca został uniewinniony po procesie / rozprawie.

Należy również upewnić się, że nie ma nierozstrzygniętych spraw karnych przeciwko osobie składającej petycję lub wniosek o zatarcie skazania karnego lub kolejnych wykroczeń karnych od czasu tego przestępstwa, a propos którego osoba składa petycję.

Po złożeniu petycji / wniosku o zatarcie skazania, zarówno prokuratura jak i policja stanowa mają możliwość zakwestionowania petycji / wniosku. Petycja / wniosek może być zakwestionowana, jeżeli osoba składająca petycję / wniosek ma oskarżenia w toku, lub jeżeli jest uzasadniony powód, dlaczego policja stanowa wierzy, że skazanie danej osoby powinno być udostępnione – na przykład w przypadku oskarżenia o przestępstwo przemocy.

Korzystne elementy zatarcia skazania

Praca

Prawo w Illinois uniemożliwia pracodawcom pytania o karalności danego wnioskodawcy przed rozmową kwalifikacyjną („interview”) lub zanim wnioskodawca zostanie przyjęty do pracy. Prywatni pracodawcy (czyli pracodawcy pozarządowi) nie mogą zadać pytań potencjalnym kandydatom / wnioskodawcom o ich karalności na ‘pierwszym etapie’ rozmowy kwalifikacyjnej. Kiedy przychodzi czas, aby omówić karalność, skazanie zatarte pozwoli kandydatowi / wnioskodawcy odpowiedzieć zgodnie z prawdą, że nigdy nie został skazany za przestępstwo w stanie Illinois.

Mieszkalnictwo

Wiele aplikacji o wynajem mieszkań ma pytania dotyczące karalności. Wiele z nich jest sformułowanych tak, że pytają o wyroki winy („convictions”). Jeśli najemca ma zatarte skazanie, może odpowiedzieć, że nigdy nie został skazany za przestępstwo. Będąc w stanie odpowiedzieć szczerze na pytania wniosku mieszkaniowego oraz brak skazania karnego w rejestrze publicznym, znacznie zwiększa ilość opcji mieszkaniowych dostępnych najemcy.

Święty spokój

Posiadanie karalności w rejestrze publicznym może być kłopotliwe, frustrujące, oraz niezgodne z charakterem danej osoby. Korzyści emocjonalne zatarcia skazania mogą także być znaczne. Prawo Illinois chroni osoby, które biorą odpowiedzialność za swoje działania oraz osoby które po prostu popełniły błąd w jednym odosobnionym przypadku – taki błąd nie musi dyktować całej przyszłości takiej osoby.

Wyroki winy w przestępstwach „misdemeanor” które nie mogą być zamknięte lub zatajone to przestępstwa przemocy

Osoba, która została uznana za winną w wykroczeniu typu „misdemeanor”, często może się kwalifikować na zatarcie skazania. Kodeks stanu Illinois pozwala na nadzór w większości przypadkach wykroczeń typu „misdemeanor,” jeżeli pozwany nie ma historii oskarżeń karnych. Nadzór nie jest wyrokiem winy („conviction”) i często może być zatarty.

Wyrok winy („conviction”) nie może być zatarty. Można jedynie starać się o zatajenie kartoteki w przypadkach wyroku winy. Wyroki winy wykroczeń typu „misdemeanor” mogą zostać zatajone; wyroki winy wykroczeń typu „felony” nie mogą zostać zatajone.

Istnieją wykroczenia typu „misdemeanor,” które są wykluczone z zatajenia. Pewne wykroczenia typu „misdemeanor” nie kwalifikują się do zatajenia ze względów dyplomatycznych. Zdaniem ustawodawców Illinois w zakresie ochrony ludności, pozwany nie powinien być w stanie zataić skazania lub wyroku winy w przypadku niektórych oskarżeń.

Poniższe oskarżenia o wykroczenia typu „misdemeanor” nie mogą być zatajone:

Pobicie – 720 ILCS 5/12-3; Atak – 720 ILCS 5 / 12-1; Spotęgowana napaść – 720 ILCS 5 / 12-2; Domowe pobicia – 720 ILCS 5 / 12-3.2; Nieopatrzne zachowanie – 720 ILCS 5 / 12-5; Karne wykorzystywanie seksualne – 720 ILCS 5 / 11-1.50; oraz, Naruszenie nakazu ochrony – 720 ILCS 5 / 12-3.4.

Oskarżenia powyżej wymienione są określone jako przestępstwa przemocy na podstawie ustawy „Crime Victims Compensation Act.” (740 ILCS 45/2(c)). Wyrok winy za którekolwiek z powyższych wykroczeń typu „misdemeanor,” nie może być zatajony. Ale termin nadzoru za którekolwiek z powyższych wykroczenie typu „misdemeanor,” może się kwalifikować do zatarcia.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie karnej, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Odwiedź naszą kancelarię prawną www.facebook.com/BrukaloLaw

Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location