----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Uprawnieni do głosowania mieszkańcy Chicago wybierają we wtorek następcę Rahma Emanuela, który od 2011 roku zajmował stanowisko burmistrza.

Rekordowa liczba, aż 14 kandydatów, w tym cztery kobiety, rywalizuje o urząd burmistrza Chicago. Wyborcy głosują także na sekretarza miasta, miejskiego skarbnika i radnych (jednego w każdym z 50 okręgów miasta). Na karcie znalazły się także pytania referendalne.

Z uwagi na dużą liczbę kandydatów, przewodnicząca Chicagowskiej Komisji Wyborczej, Marisel Hernandez, przewiduje drugą turę wyborów.

"Martwimy się, że ludzie nie pójdą głosowania z wielu powodów, ale mamy 14 kandydatów i trudno jest wtedy podjąć decyzję, na kogo oddać głos. Doskonale rozumiem to, ale chcemy mieć pewnych zwycięzców, a nie z bardzo zbliżoną liczbą głosów" - powiedziała.

W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 procent głosów na dany urząd, dwóch z największą liczbą głosów we wtorkowym głosowaniu, weźmie udział w drugiej turze wyborów 2 kwietnia.

Lokale wyborcze, które zostały otwarte o godz.6.00 rano, czynne będą do 7.00 wieczorem we wtorek. Wyborcy mogą oddać głos na wydrukowanej karcie do głosowania albo mogą skorzystać z monitora dotykowego.

Po dwóch godzinach głosowania frekwencja wynosiła zaledwie 4 procent, co przekłada się na 80,000 wyborców - takie tempo może zapowiadać niską frekwencję. Do tej pory najmniej osób poszło do głosowania podczas wyborów miejskich w 2007 roku, kiedy frekwencja wynosiła 33 procent.

O godz.10.00 rano przedstawiciele Chicagowskiej Komisji Wyborczej podali, że największą grupą wyborców stanowiły osoby w wieku od 55 do 64 lat.

Także w dniu wyborów można jeszcze zarejestrować się do głosowania. "Od osób, które chcą się zarejestrować, wymagane jest przedstawienie dwóch dokumentów tożsamości, jeden z nich musi posiadać aktualny adres zamieszkania wyborcy" - przypomina Monika Gałuszka, koordynator ds. polskich w Chicagowskiej Komisji Wyborczej.

Wszelkie pytania, czy problemy związane z głosowaniem, należy we wtorek zgłaszać pod numer 312-269-7870. Więcej informacji w języku polskim można znaleźć na stronie chicagowybory.com

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location