----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dwukrotnie więcej uczniów szkół średnich używało elektronicznych papierosów w tym roku w porównaniu z ubiegłym - wynika z przeprowadzonego badania dotyczącego palenia, picia i zażywania narkotyków przez nastolatków.

Był to największy roczny wzrost w 44-letniej historii badania, znacznie przewyższający wzrost palenia marihuany w połowie lat 70. ub. wieku. Sondaż finansowany z funduszy federalnych opublikowany przez naukowców z University of Michigan.

Ankieta jest przeprowadzana od 1975 r. Tegoroczne wyniki są oparte na informacjach uzyskanych od 45,000 uczniów klas 8, 10 i 12 w szkołach w całym kraju. Stwierdzono, że 1 na 5 uczniów wapował w poprzednim miesiącu. Wyniki opublikowane w poniedziałek są podobne do wyników ankiety przeprowadzonej przez rząd federalny na początku tego roku.

Eksperci przypisują rozpowszechnienie wapowania nowszym wersjom e-papierosów, takim jak te Juul Labs Inc., z których można dyskretnie korzysta.

Nastolatki używają urządzeń pochodzących od JUUL - smukłego, prostokątnego urządzenia wyglądającego jak pamięć USB albo e-papierosów, które przypominają zakreślacze lub duże szminki. Nowe urządzenia są tak dyskretne, że wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ich dzieci ich używają.

Urządzenia do vapingu mają w swoich plecakach i szkolnych szafkach, schowane w kieszeniach. Oferowane są w smakach przyciągających dzieci, w tym czekolady, mango, truskawki czy creme brulee.

Prawo stanu Illinois zakazuje osobom w wieku 17 lat i młodszym kupowania lub posiadania tytoniu w jakiejkolwiek formie. Stanowi ustawodawcy rozważają propozycję podniesienia wieku do 21. roku życia. W 14 miastach całego stanu, w tym w Chicago, wiek upoważniających do zakupu tytoniu został już podniesiony do 21 lat.

Amerykańska Akademia Pediatrii wydała w tym roku komunikat, w którym zwraca się do rodziców, by zapoznali się z różnymi nazwami e-papierosów i ich wyglądem. Podkreślono, że tego rodzaju uzależnienie może mieć wpływ na rozwoju mózgu.

Oświadczenie pojawiło się rok po tym, jak Akademia dołączyła do innych organizacji zajmujących się zdrowiem publicznym, które wezwały FDA do zakazania wszelkich wyrobów tytoniowych o smaku słodyczy i owoców, w tym e-papierosów, cygar i tabaki, twierdząc, że te produkty mogą być bardziej atrakcyjne dla młodzieży i narażają dzieci na ryzyko.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location