----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Osoby autystyczne nie chcą czuć się chore. Chcą być akceptowane. „Kwiecień Miesiącem Wiedzy o Autyzmie” to akcja, która ma na celu pomoc w zrozumieniu tej choroby oraz uwrażliwienie na problemy osób nią dotkniętych

Jedno na 59 dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych cierpi na autyzm. Niemal pięć razy częściej choroba dotyka chłopców (1 na 42) niż dziewczynki (1 na 189). Prawie 46,000 dzieci w Illinois cierpi na autyzm.

Bardzo ważne jest, żeby wykryć autyzm jak najwcześniej, gdy są jeszcze większe możliwości stymulowania rozwoju dziecka - podkreślają eksperci Autism Society. Większa jest wtedy szansa, że w wieku dorosłym będzie ono samodzielne. Nie jest to jednak takie łatwe, gdyż dziecko autystyczne przez pierwsze 18. miesięcy życia może sprawiać wrażenie, że rozwija się zwyczajnie. Dopiero potem gwałtownie następuje regres. Dlatego choroba najczęściej wykrywana jest około 2. roku życia.

Ludzie dotknięci autyzmem mają trudności z wyrażaniem i odczytywaniem emocji, niektórzy boją się dotyku innej osoby, inni nie znoszą świetlówek czy dzwonka telefonu.

Mogą mieć problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatny dotyk powodować silny ból. Postrzeganie świata jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie - podkreślają eksperci.

Wsparcie dla chorych na autyzm można okazywać cały rok, nie tylko w kwietniu - przypomina o tym charakterystyczny symbol - wstążeczka autyzmu z nadrukiem z kolorowych puzzli. Kupując tzw. wstążeczkę świadomości autyzmu (Autism Awareness Puzzle Ribbon) wspieramy organizacje pomagające osobom dotkniętym tą chorobą. (www.autism-society.org)

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location