----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce, część 386

MISSION HOUSE – dom misyjny: styl domu popularny w 19-ym wieku w zachodniej części USA, przypominający stare południowokalifornijskie kościoły; charakterystyczne cechy to m.in. dach w kształcie piramidy, który jest częściowo przykryty przez podwyższoną część ściany o falistym kształcie (parapet).

MOBILE HOME (inna nazwa: traler) – dom mobilny / przyczepa mieszkalna: dom zbudowany w fabryce, przetransportowany na działkę, i tymczasowo podłączony do instalacji miejskich.

MODULAR HOME– dom modułowy: dom w całości zbudowany w fabryce zgodnie z przepisami budowlanymi rejonu, do którego zostanie przetransportowany; montowany w segmentach (modules) za pomocą dźwigów.

MONTEREY-STYLE HOUSE – dom w stylu monterejskim: dziewiętnastowieczny styl domu zapoczątkowany w Monterey, kiedy Kalifornia znajdowała się jeszcze pod panowaniem Meksyku; dom dwukondygnacyjny, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest balkon z przodu na górnym piętrze rozciągający się na całą szerokość elewacji.

MORTGAGOR – dłużnik hipoteczny: właściciel nieruchomości, której kupno zostało sfinansowane poprzez zaciągnięcie pożyczki hipotecznej; dłużnik hipoteczny dobrowolnie przekazuje wierzycielowi hipotecznemu (mortgagee) prawo do przejęcia obciążonej nieruchomości w przypadku niespłacenia długu w terminie.

MUNIMENTS OF TITLE – dowody tytułu własności: dokumenty stanowiące dowód praw do nieruchomości, np. akty własności (deeds).

MUTUAL CANCELLATION AGREEMENT – obopólna zgoda na rozwiązanie kontraktu  

N LEASE (net lease) – umowa wynajmu typu netto: typ umowy, w której najemca / lokator odpowiedzialny jest nie tylko za opłaty za wynajęcie, ale również za wszystkie lub niektóre opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości (operating expenses), np. podatki, wywóz śmieci, itp. Opłaty za wynajem stanowią zatem dla właściciela dochód netto (net income). Ten typ umowy stosowany jest głównie w przypadku wynajmu nieruchomości handlowych lub przemysłowych.

NAR (National Association of Realtors®) – Krajowe Stowarzyszenie Realtorów®: założone na początku XX wieku w Chicago, stowarzyszenie skupiające ponad milion agentów obrotu nieruchomościami, promujące profesjonalizm i przestrzeganie zasad etycznych w branży nieruchomości. Tylko członkowie NAR mają prawo używać w odniesieniu do swojego zawodu terminu Realtor®, który jest zastrzeżoną nazwą firmową. Jak głosi Preambuła (Preamble) Kodeksu Etycznego NAR, termin Realtor® kojarzy się z kompetencjami, uczciwością i prawością, które wynikają z wierności wzniosłemu ideałowi przestrzegania zasad etycznych w relacjach biznesowych. „Żadna obietnica zysku ani żadne polecenia ze strony klientów nigdy nie mogą usprawiedliwić odejścia od tego ideału”. (No inducement of profit and no instruction from clients ever can justify departure from this ideal).

NATIONAL FLOOD INSURANCE PROGRAM (w skrócie NFIP) – Narodowy Program Ubezpieczenia przed Powodzią: program zainicjowany przez FIMA (Administracja ds. Ubezpieczeń przed Powodzią i Zmniejszania Skutków Powodzi – Flood Insurance and Mitigation Administration), która jest częścią Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego. Miasta, które biorą udział w tym programie, zobowiązane są do przestrzegania zarządzeń dotyczących przepisów przeciwpowodziowych w celu zmniejszenia ewentualnych szkód wyrządzonych przez powódź w przyszłości. W zamian mieszkańcy tych miast mogą wykupić polisy ubezpieczeniowe, które są gwarantowane przez rząd federalny. Strona internetowa FEMA podaje, że budynki zbudowane zgodnie z przepisami określonymi przez NFIP odnoszą około 80% mniej szkód w wyniku powodzi niż budynki, które powstały bez uwzględnienia tych przepisów. 

Zbigniew Pieńkowski – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 20-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645       
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

----- Reklama -----

Ważne i ciekawe tematy

----- Reklama -----