----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Gubernator Bruce Rauner uruchomił specjalną procedurę, aby pomóc farmerom w Illinois zakończyć zbiory, które znacznie opóźniły się w tym roku z powodu intensywnych opadów deszczu w ostatnich miesiącach.

“Na terenie Illinois jest 72 tys. gospodarstw rolnych zajmujących obszar 26.7 miliona akrów. Jesteśmy jednym z trzech największych producentów kukurydzy w kraju” - powiedział Rauner podczas wizyty w ostatnią niedzielę w Stewart Farms w Yorkville - “Transport kukurydzy i innych plonów w sposób terminowy i wydajny wpływa na końcową pozycję ciężko pracujących rolników. Deklaracja ta jest odpowiedzią na ich pilne potrzeby”.

Dzięki przepisom wprowadzanym w sytuacjach nadzwyczajnych, a uruchomionych przez gubernatora, kierowcy ciężarówek przewożących towary rolne na autostradach stanowych nie muszą płacić za przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu o 10 procent. Ponadto władze lokalne mogą odstąpić od tego typu wymogów według własnego uznania. Deklaracja obowiązywać będzie przez 45 dni począwszy od 5 listopada.

Stanowy departament transportu (IDOT) opublikował więcej szczegółowych informacji na stronie truckpermits.dot.illinois.gov.

"Chciałbym podziękować gubernatorowi za wprowadzenie tej nadzwyczajnej deklaracji w sezonie zbiorów, bo poprawi to transport naszych upraw” - powiedział Richard Guebert Jr., prezes Illinois Farm Bureau.

Według danych federalnego Departamentu Rolnictwa, zbiory kukurydzy w Illinois pod koniec października były o 17 punktów procentowych mniejsze w porównaniu do ubiegłego roku i o 11 punktów procentowych w porównaniu do średniej pięcioletniej.  

"W czasach, gdy zbiory są lepsze niż przewidywano, zboża takie jak kukurydza i soja mogą być przechowywane w stosach poza tradycyjnymi betonowymi lub stalowymi pojemnikami lub zbiornikami" - powiedział Jeff Adkisson, wiceprezes stowarzyszenia producentów zbóż w Illinois, który również pochwalił decyzję gubernatora.

"Deklaracja ta pozwoli na szybsze transportowanie zboża, dzięki czemu ziarno, które byłoby przechowywane na ziemi, zostanie przeniesione do bardziej odpowiednich struktur magazynowych” - tłumaczył.

Stanowa kongreswoman Toni McCombie była jednym z ustawodawców, którzy opracowali projekt ustawy HB 2580, podpisanej przez gubernatora.  

"Matka Natura przyniosła farmerom z Illinois deszczową wiosnę i jesień, co sprawiło, że tegoroczne zbiory są trudne" - powiedziała.

"Rolnicy stanowią podstawę gospodarki naszego stanu" - wtórował jej stanowy senator Neil Anderson, który sponsorował ustawodawstwo w wyższej izbie stanowego Kongresu. ”Ta nadzwyczajna deklaracja ograniczy biurokrację w transporcie zbóż i pozwoli rolnikom, którzy wciąż są w terenie, skoncentrować się na ich uprawach, zanim zima naprawdę się zacznie” - powiedział.

"Im prędzej rolnicy będą mogli wprowadzić swoje towary na rynek, tym bardziej stabilny będzie rynek dla konsumenta" - podkreślił stanowy senator.

Deszcze spowodowały, że zbiory kukurydzy i fasoli w tym roku zostały znacznie opóźnione. Tegoroczny październik był 10. najbardziej deszczowym w historii pomiarów prowadzonych od 1895 roku.

Stanowy klimatolog Jim Angel poinformował, że w październiku spadło 1.7 cala deszczu powyżej normy. Znajdujące się na przedmieściach miasteczko Glen Ellyn odnotowało największą miesięczną sumę opadów na poziomie 15 cali.

Średnia temperatura w stanie w październiku wynosiła 57.7 stopni, czyli 3.3 stopnie powyżej normy. Pierwszych 21 dni w październiku miało temperaturę o około 7 stopni wyższą niż normy. Za w ciągu ostatnich 10 dni temperatury spadły o 7 stopni poniżej normy. Najniższa temperatura odnotowana w Illinois w ubiegłym miesiącu wynosiła 19 stopni Fahrenheita w dniu 29 października.

Monitor

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Skomentuj artykul jako pierwszy

Skomentuj

Komentuj jako gosc. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location