----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prezydent Donald Trump ma większe poparcie w Illinois niż demokraci - gubernator J.B. Pritzker i wpływowy przewodniczący stanowej Izby Reprezentantów Mike Madigan. Takie są wyniki sondażu zleconego przez pro-biznesową grupę przeciwną wprowadzeniu w Illinois progresywnego podatku dochodowego, za którym opowiada się gubernator Pritzker.

Jedno z pytań dotyczyło zadowolenia z pracy J.B. Pritzkera, który urząd gubernatora sprawuje dopiero od 14 stycznia. Okazało się, że 37% respondentów docenia wyniki jego pracy, a 36% jest z nich niezadowolonych.

Wśród republikanów aż 69% respondentów było niezadowolonych z działań demokratycznego gubernatora, a tylko 16% wyraziło aprobatę dla jego pracy. Wśród demokratów odsetek zadowolonych wynosił 57%, a tylko 13% było niezadowolonych. Spośród niezależnych wyborców 29% dobrze oceniło pracę Pritzkera. W telefonicznym sondażu przeprowadzonym w dniach 24-27 lutego wzięło udział 800 respondentów. Margines błędu wynosi 3.46 punktu procentowego.

Respondenci zostali również zapytani o prezydenta Donalda Trumpa. Co najmniej 41% jest zadowolonych z wyników jego pracy, a 56% nie. Co najmniej 86% republikanów wyrażała aprobatę dla prezydenta Trumpa, ale wskaźnik niezadowolonych z jego rządów wśród demokratów wynosi 89%. Wśród niezależnych wyborców 42% jest zadowolonych z rządów Trumpa, a 51% nie pochwala ich.

Najgorsze notowania w sondażu otrzymał wpływowy stanowy demokrata, długoletni przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Madigan. Zaledwie 18% ankietowanych stwierdziło, że ma pozytywną opinię na temat jego pracy ustawodawczej, a 41% wyraziło dezaprobatę. Nawet wśród demokratów zaledwie 26% respondentów miało pozytywną opinię na temat Madigana. Z ankiety wynika, że 40% nie odpowiedziało jednoznacznie.

Ankietowani pytani byli również o kierunek, w którym zmierza kraj. Ogółem, 34% ankietowanych stwierdziło, że Stany Zjednoczone zmierzają w dobrym kierunku, a 55% wyraziło odmienną opinię. Jeśli chodzi o Illinois, 23% uważa, że stan zmierza we właściwym kierunku, a 65%, że jest na niewłaściwym torze.

Sprawdzono także, co wyborcy sądzą o pierwszym projekcie budżetu przedstawionym w styczniu przez gubernatora Pritzkera. Około 45% respondentów nie miało opinii na temat jego propozycji budżetowych, 22% poprało je, a 33% stwierdziło, że się im sprzeciwia.

Projekt ustawy budżetowej, pierwszej przedstawionej przez gubernatora Pritzkera, przewiduje, że dochody budżetu stanu wyniosą $38.9 miliarda, a wydatki - $38.75 mld. Administracja demokratycznego gubernatora oszacowała, że deficyt budżetu stanu wzrośnie do $3.2 mld do wiosny 2020 roku.

Gubernator Pritzker zaproponował "trzy alternatywne opcje budżetowe”, w tym zmniejszenie wydatków stanowego rządu, zwiększenie wpływów do budżetu, w tym z podatku od dochodów przy jednoczesny wprowadzeniu stawki, która będzie “sprawiedliwa dla ubogich i klasy średniej”.

By zmniejszyć oszacowany na $3.2 mld deficyt w budżecie, Pritzker zaproponował legalizację marihuany do celów rekreacyjnych i powiedział, że dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy, a wpływy z „licencji i innych opłat” mogą przynieść $170 milionów.

Ponadto zaproponował zalegalizowanie i opodatkowanie zakładów sportowych, które, jak powiedział, mogą przynieść $200 milionów dolarów; oraz podatek od firm ubezpieczeniowych, który pomoże pokryć koszty systemu ubezpieczeń Medicaid i wygenerować $390 milionów.

W przypadku trzeciej opcji, plan dotyczący progresywnego podatku dochodowego w stanie będzie wymagał poprawki do konstytucji Illinois. Gubernator tę propozycję nazwał najlepszym rozwiązaniem i wezwał stanowy Kongres do uchwalenia zmian w systemie podatkowym.

Sondaż "We Ask America" został zamówiony przez organizację non-profit "Ideas Illinois", którą kieruje były szef Stowarzyszenia Producentów w Illinois, Greg Baise. Grupa publicznie przeciwstawia się planowi Pritzkera wprowadzenia progresywnego podatku dochodowego.

Demokratyczny gubernator ma nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona w stanowym Kongresie w maju. Wtedy ruszyłaby 17-miesięczna kampania mająca na celu przekonanie mieszkańców Illinois do tego systemu podatkowego, którego wprowadzenie wymaga zmiany w konstytucji stanowej. Wyborcy musieliby wypowiedzieć się w tej sprawie w referendum przy okazji wyborów w listopadzie 2020 roku.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location