----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dwa z mostów w najgorszym stanie w całym Illinois znajdują się w powiecie Will na międzystanowej autostradzie nr 80 nad rzeką Des Plaines w Joliet. To rejon o dużym natężeniu ruchu w związku ze znajdującymi się tam centrami dystrybucyjnymi firm, takich jak Amazon i Dollar Tree.

Długotrwałe wyłączenie tych mostów z ruchu miałoby poważne konsekwencje dla lokalnej gospodarki. Burmistrz Joliet Bob O'Dekirk powiedział, że miasto razem z powiatem, stanem i władzami federalnymi chcą jak najszybciej opracować plan na wypadek ich częściowego lub całkowitego zniszczenia.

Naciska on również na stanowych ustawodawców o pilną naprawę i przebudowę mostów. O'Dekirk ostrzegł, że bez odpowiednich działań w niedalekiej przyszłości trzeba będzie „ostrzec kierowców przed potencjalnymi zagrożeniami i skierować ich na alternatywne trasy”.

“Czy uważam, że most zawali się jutro do rzeki? Oczywiście, że nie, ale te raporty IDOT są bardzo alarmujące. Wielu lokalnych urzędników jest zaniepokojonych” - powiedział John Greuling, prezes i dyrektor generalny Will County Centre for Economic Development.

Stanowy departament transportu (IDOT) zapewnił w oświadczeniu, że na wiosnę planowane są prace naprawcze i że mosty są bezpieczne. Konstrukcje przechodzą inspekcje co trzy miesiące.

Mosty zostały zbudowane w 1965 r. i przebudowane w 1998 r. Ich zachodnia strona otrzymała ocenę 6 na 100, najniższą wśród mostów na międzystanowych autostradach w rejonie Chicago - wynika z danych IDOT. Sekcja wschodnia miała ocenę - 7.4. Dziennie mostami przejeżdża 85,400 pojazdów.

Mosty na autostradzie I-80 są wśród 400 z 3,460 na terenie sześciu powiatów metropolii chicagowskiej, które mają ”niedostatki strukturalne". To prawie 12 procent. Termin ten oznacza, że most wymaga naprawy lub przebudowy. Jeśli stan mostu pogarsza się, władze federalne mogą zdecydować o jego zamknięciu.

Sektor transportowy jest zaniepokojony tym, że władze stanowe mogą podjąć decyzję o ograniczeniu dopuszczalnej masy pojazdów na mostach na I-80 nad rzeką Des Plaines.

Takie zmiany w ruchu mogłoby nieco odciążyć starzejącą się infrastrukturę. „Ale jeśli dopuszczalna masa pojazdów będzie ograniczona, wtedy ładunek będzie musiał być rozłożony na więcej samochodów ciężarowych, a to z kolei zwiększyłoby koszty transportu towarów” – ocenił powiedział Matt Hart, dyrektor wykonawczy Trucking Association Illinois.

Są też poważne problemy z innymi mostami na autostradzie I-80, na odcinku od I-55 do I-294 - wynika z raportu IDOT. Na przykład most Briggs Street na I-80 otrzymał 2 ptk. na 9 ptk. W przypadku oceny jednopunktowej  most musi zostać zamknięty.

„IDOT planuje projekty konserwacji i przebudowy kilku mostów na autostradzie I-80” - poinformował rzecznik stanowego departamentu transportu Guy Tridgell.

Koszt projektów, które rozpoczną się wiosną tego roku, mających na celu naprawę mostów nad rzeką Des Plaines, oszacowano na $5 milionów.

"Zamknięcia i ograniczenia w ruchu będą tymczasowe i odbywać się w nocy” - powiedział Tridgell.

Naprawa 54-letniego mostu Briggs Street, którym w ciągu doby przejeżdża około 13,600 pojazdów, planowana jest dopiero za około pięć lat i może kosztować ok. $3.5 mln.

W przyszłym roku departament planuje remont lub przebudowę mostów na I-80 na wschód od rzeki Des Plaines, przy Chicago Street, Gardner Street/BNSF Railroad, Richards Street, Hickory Creek i Rowell Avenue/CN kolejowych w powiecie Will. Projekty mogą kosztować $47 milionów. Mosty po zachodniej stronie czeka rehabilitacja lub wymiana dopiero za kilka lat.

Mosty nie są jedynym problemem autostrady I-80. Ta międzystanowa infrastruktura zbudowana w latach 60. ub. wieku jest zbyt wąska przy obecnym natężeniu ruchu, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku - oceniła Mary Craighead, analityk polityki transportowej w Illinois Economic Policy Institute, think tanku reprezentującego przemysł budowlany i związki zawodowe. Duża część drogi nie ma pobocza, a ostre zakręty wymagają mniejszych prędkości - dodała Craighead.

Jak przypomniała, na 16-milowym odcinku I-80 w pobliżu Joliet doszło do 37 śmiertelnych wypadków w latach 2001-2016. Chicagowska Metropolitalna Agencja Planowania uznała poprawę stanu I-80 za "krytyczną” w swojej propozycji rozwoju transportu regionalnego do 2050 r.

Dotyczy to odcinka autostrady I-80 między Minooka i New Lenox. Podkreślono konieczność budowy nowego mostu nad rzeką Des Plaines River. Prace remontowe, wykonywane etapami, kosztowałyby ponad miliard dolarów.

Realizacja planu IDOT może zająć ponad dekadę, tymczasem władze powiatu Will chcą przyspieszenia tych prac. Centrum rozwoju gospodarczego powiatu Will utworzyło “Koalicję I-80” skupiającą przedstawicieli liderów biznesu i związków zawodowych, aby przeforsować zakończenie prac do 2023 roku.

IDOT musi ustalić źródła finansowania. Obecny wieloletni program resortu ma zapewnione $2.6 miliarda w ciągu najbliższych sześciu lat, znacznie mniej niż szacowane $10 miliardów na konieczne już dzisiaj naprawy mostów.

Agencje transportowe i firmy budowlane mają nadzieję, że stanowy Kongres w końcu uchwali kompleksową ustawę, pierwszą od dekady, aby pomóc w pokryciu zaległości związanych z inwestycjami w mosty, drogi i transport publiczny.

Jedna z możliwych strategii finansowania remontów na I-80 może obejmować wprowadzenie opłaty za przejazd. Nakłady na infrastrukturę mogłyby zostać zwiększone dzięki podwyżce podatku od sprzedaży paliwa, który nie został podniesiony w Illinois od 1990 r. Burmistrz Rahm Emanuel i niektórzy włodarze przedmieść wezwali ostatnio do podwyżki o 20-30 centów za galon.

Eksperci alarmują, że do problemów ze starzejącą się infrastrukturą może przyczynić się zmieniający się klimat, który może powodować ekstremalne zmiany temperatury i powodzie.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location