----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Początkowo zwolennik kontrowersyjnego projektu mieszkaniowego dla osób z niskimi dochodami, który uwikłał Tinley Park w pozew o dyskryminację federalną, burmistrz Jacob Vandenberg, ówczesny członek rady powierniczej, próbował kozłem ofiarnym w tej sprawie uczynić jedną z pracownic Urzędu Miasta - wynika z raportU Inspektora Generalnego biura szeryfa powiatu Cook, uzyskanego przez “Daily Southtown”.

Vandenberg miał powiedzieć ówczesnej dyrektor ds. planowania, Amy Connolly, żeby doradziła członkom miejskiej komisji ds. zagospodarowania przestrzennego i innym członkom rady powierniczej, aby w związku z protestami mieszkańców, zatrzymać projekt mieszkań komunalnych dla osób ubogich pod nazwą The Reserve. Z raportu wynika, że Connolly, która później została zwolniona, nie zgodził się z tą prośbą. O sprawie jako pierwszy pisał “Daily Southtown”, którym doniósł, że w budynku z 47 mieszkaniami czynsz wynosić miał od $400 do $1,500.

„Nigdy nie przesłuchiwał mnie żaden przedstawiciel biura szeryfa powiatu Cook ani nie zapoznałem się z raportem” - stwierdził Vandenberg pytany o komentarz przez dziennikarzy “Chicago Tribune”. W 2017 roku został wybrany na burmistrza Tinley Park.

„Rozumiem, że moi polityczni przeciwnicy mogą mieć niekompletny raport, którego używają (…). Nie mogę i nie będę dalej komentować raportu, tym bardziej, że nawet szeryf Tom Dart nie złożył pod nim podpisu” - dodał Vandenberg.

Miasto zwróciło się do Inspektora Generalnego w marcu 2016 r. z prośbą o zrewidowanie sprawy po tym, jak komisja ds. planowania przestrzennego odłożyła głosowanie, które mogło dać zielone światło projektowi. Tinley Park zostało pozwane do sądu przez dewelopera The Reserve i Departament Sprawiedliwości USA w sprawie naruszenia federalnej ustawy mieszkaniowej Fair Housing Act.

Obydwa pozwy zostały już rozstrzygnięte, wraz ze skargą Connolly wniesioną przeciwko miastu po jej zwolnieniu.

Dochodzenie biura szeryfa powiatu Cook zostało zawieszone, gdy Departament Sprawiedliwości USA rozpoczął własne śledztwo na początku lata 2016 r., które zakończyło się złożeniem pozwu. Rzeczniczka biura szeryfa powiedziała, że „ocenia możliwe dalsze kroki”, w tym wznowienie dochodzenia.

Tinley Park zeszłego lata zawarł ugodę sądową z Departamentem Sprawiedliwości i z Connolly, wpłacając $85,000 na poczet odszkodowania w wysokości $360,000. Miasto nie przyznało się do żadnych zarzutów postawionych w pozwach.

Oddzielną ugodę zawarto w kwietniu 2017 r. w sprawie wniesionej do federalnego sądu przez Fundację Buckeye Community Hope, która zaproponowała budowę The Reserve. Na mocy ugody Tinley Park musiało zapłacić Buckeye $75,392 z budżetu, a kolejne $684,608 pochodziło z funduszu rozliczeniowego prowadzonego w imieniu miasta przez ówczesnego ubezpieczyciela, Intergovernmental Risk Management Association. IRMA wypłaciła również kolejne $1.69 mln z własnego funduszu na rzecz ugody.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location