----- Reklama -----

Ważne i ciekawe tematy

 • Jak to z reformami podatków bywało…

  Monitor 11/17/2017

  Wchodzimy w kolejny etap przygotowań do zmiany prawa regulującego amerykański system podatkowy. Znamy już ogólny zakres planu, trwają dyskusje i konsultacje, wyrażane są opinie, zarówno pozytywne jak i krytyczne. Czas pokaże, czy republikanom w Kongresie uda się przeprowadzić zapowiadane reformy i w jakim

  ...
  Czytaj wiecej
 • Zdrowy obiad szkolny za $1.40

  Monitor 11/17/2017

  Dziewięć drużyn uczniów z Chicago Public Schools próbowało wymyślić przepis na obiad, który polubią ich koledzy i koleżanki ze szkoły. Jednym z wymogów było to, że nie mógł on kosztować więcej niż $1.40.

  Stworzony w Chicago i kontynuowany od 11 lat konkurs „Cooking Up Change” (Gotowanie na

  ...
  Czytaj wiecej
 • Oczyszczony z zarzutów po 29 latach

  Monitor 11/17/2017

  Krewni krzyczeli z radości, gdy tuż po godzinie 6 wieczorem we wtorek Arthur Brown powoli wyszedł z więzienia powiatu Cook jako wolny człowiek, prawie 30 lat po tym, jak został aresztowany za podwójne morderstwo, którego twierdzi, że nie popełnił.

  Wysoki i szczupły 66-latek czule witał się

  ...
  Czytaj wiecej
 • Seria napadów na samochody

  Monitor 11/17/2017

  Policja prowadzi dochodzenie w sprawie serii uprowadzeń samochodów, do których doszło w ciągu czterech godzin nad ranem w poniedziałek na obszarze pięciu mil na północnej i północno-zachodniej stronie miasta.

  Wzrost liczby tego typu napadów staje się bardzo zauważalny w Chicago. W tym roku

  ...
  Czytaj wiecej
 • Zimowa aura w Chicago, ale drzewa o tym nie wiedzą

  Monitor 11/17/2017

  W Chicago zaczynamy odczuwać zimowe temperatury, a radio 939 rozpoczęło już nadawanie świątecznych piosenek, ale wiele drzew w naszym rejonie nie chce jeszcze przygotować się do nachodzącej zimy.

  Połączenie bardzo mokrej wiosny, suchej końcówki lata z ciepłym i mokrym październikiem

  ...
  Czytaj wiecej
 • Miasto sprzedaje działki za dolara

  Monitor 11/10/2017

  Nowy miejski program, zatwierdzony w środę przez Radę Miasta Chicago, będzie oferować puste działki w cenie jednego dolara, dla deweloperów, którzy stworzą na nich przystępne cenowo mieszkania.

  Deweloperzy mogą nabyć od ośmiu do dwudziestu działek, których maksymalna wartość została

  ...
  Czytaj wiecej
 • Ulewy opóźniły zbiory w Illinois

  Monitor 11/10/2017

  Gubernator Bruce Rauner uruchomił specjalną procedurę, aby pomóc farmerom w Illinois zakończyć zbiory, które znacznie opóźniły się w tym roku z powodu intensywnych opadów deszczu w ostatnich miesiącach.

  “Na terenie Illinois jest 72 tys. gospodarstw rolnych zajmujących obszar 26.7 miliona akrów.

  ...
  Czytaj wiecej
 • Rok po wyborach

  Monitor 11/10/2017

  Minęło 12 miesięcy od wyboru Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA. Jego zwolennicy mówią, że mimo sporego zamieszania wokół jego osoby, radzi sobie całkiem nieźle. Opozycja ma zdanie odmienne. W czasie, gdy eksperci przede wszystkim komentują kolejne, niemal codzienne kontrowersyjne wypowiedzi przywódcy

  ...
  Czytaj wiecej
 • Mandaty za nieuważne chodzenie?

  Monitor 11/10/2017

  Dwóch miejskich radnych zaproponowało ustawę, która karałaby mandatami osoby korzystające z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez ulice. To pomysł, który szybko wywołał sceptycyzm wśród miejskich urzędników i nie doczekał się wyraźnej odpowiedzi ze strony burmistrza

  ...
  Czytaj wiecej
 • Trump w Seulu o chicagowskim “restrykcyjnym” prawie do broni

  Monitor 11/10/2017

  Prezydent Donald Trump kolejny raz uznał Chicago za miasto z najgorszymi restrykcjami w kraju dotyczącymi broni i największą liczbą strzelanin. Jako “katastrofalną” ocenił sytuację w naszym mieście.

  Tym razem Trump mówił o tym na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek w Seulu, odpowiadając

  ...
  Czytaj wiecej
 • Śmierć policjanta z Rockford to morderstwo

  Monitor 11/10/2017

  Policja z Rockford upubliczniła wyniki autopsji funkcjonariusza policji z tego miasta, który zginął w nocy z soboty na niedzielę na służbie. Bez odpowiedzi pozostało jednak kilka pytań dotyczących jego tragicznej śmierci, uznanej za morderstwo.

  30-letni funkcjonariusz Jaimie Cox dokonywał rutynowej

  ...
  Czytaj wiecej
 • Autobusy CTA tracą pasażerów

  Monitor 11/10/2017

  Niskie ceny benzyny to jeden z powodów spadku o 17 procent w ciągu 5 lat liczby pasażerów korzystających z przejazdów autobusami CTA. Co musi się zmienić, by więcej osób z samochodów na zakorkowanych autostradach powróciło do miejskich autobusów w Chicago?

  Więcej pasów ruchu tylko dla autobusów,

  ...
  Czytaj wiecej
 • Kamery na policyjnej broni?

  Monitor 11/10/2017

  Do końca tego roku wszyscy chicagowscy policjanci pracujący w patrolach będą wyposażeni w osobiste kamerki instalowane na mundurach. Ale już w tej chwili pojawiło się pytanie, czy następnym krokiem może być specjalna broń wyposażona w kamery?

  Odpowiedzi na to pytanie należy szukać 1,200

  ...
  Czytaj wiecej
 • Chicago stawia na sztukę publiczną

  Monitor 11/03/2017

  Obiekty tzw. sztuki publicznej pojawiają się i znikają w naszym mieście. Niektóre wzbudzają podziw mieszkańców i turystów. Zainstalowaniu innych towarzyszyły kontrowersje. Miłośnikiem takich plenerowych obiektów jest na pewno burmistrz Rahm Emanuel.

  Dobiegający końca 2017 został ogłoszony Rokiem

  ...
  Czytaj wiecej
 • Alarmujące ceny wody z jeziora Michigan

  Monitor 11/03/2017

  Woda pochodzi z tego samego ujęcia z jeziora Michigan, ale rachunki za jej używanie różnią się w zależności od dzielnicy i przedmieść. Najdrożej za wodę, średnio nawet o 20 procent więcej porównaniu do innych rejonów, płacą najubożsi mieszkańcy, przeważnie czarnoskórzy - wynika z badań "Chicago Tribune".

  ...
  Czytaj wiecej
 • Mueller oskarża

  Monitor 11/03/2017

  Najważniejszą wiadomością dnia w poniedziałek było 12 punktowe oskarżenie pod adresem Paula Manaforta, byłego szefa kampanii wyborczej Donalda Trumpa, oraz jego wieloletniego współpracownika, Ricka Gatesa. Federalna komisja prowadzona przez specjalnego prokuratora, Roberta Muellera, zarzuciła im między innymi

  ...
  Czytaj wiecej
 • Jaki będzie sezon grypowy?

  Monitor 11/03/2017

  Gorszy od przeciętnego, ale lepszy niż w zeszłym roku - taki tegoroczny sezon grypowy prognozują naukowcy University of Chicago. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Science Translational Medicine.

  Ich prognozy od kilku lat sprawdzają się. Dzięki nowemu modelowi naukowcom University of

  ...
  Czytaj wiecej
 • Kontrole budowlane także wieczorem i w weekendy

  Monitor 11/03/2017

  Od wielu lat chicagowscy radni bezskutecznie nalegali na departament budownictwa, aby nakłonił miejskich inspektorów do pracy w godzinach wieczornych i w weekendy. Ich starania przyniosły w końcu rezultat.

  Od 1 grudnia inspektorzy budowlani będą pracować do późnego wieczora i w weekendy. Chodzi

  ...
  Czytaj wiecej
 • Mieszkania chętniej wynajmowane na przedmieściach

  Monitor 11/03/2017

  Zapotrzebowanie na wynajem mieszkań na przedmieściach jest największe od lat 90. ub. wieku. Powodów jest wiele. Młode osoby opóźniają zakup pierwszego domu, a starsi chętniej przenoszą się do mniejszych apartamentów, by uniknąć wielu obciążeń finansowych.

  Rynek wynajmu mieszkań rośnie i pozostaje

  ...
  Czytaj wiecej
 • Nawet po opodatkowaniu Uber tańszy od taksówki

  Monitor 11/03/2017

  Chociaż pasażerowie korzystający z Ubera i Lyfta mają płacić dodatkowy podatek miejski, zaproponowany w budżecie na 2018 roku przez burmistrza Rahma Emanuela, wciąż będzie to mniej niż za przejazdy świadczone przez taksówki.

  Burmistrz chce, by Rada Miasta zwiększyła opłaty pobierane od przejazdów

  ...
  Czytaj wiecej