----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Coraz więcej mówi się o telewizorach 4K. Co kryje się za tym terminem? Czy kupno telewizora 4K to dobry pomysł? Na co trzeba uważać?

Przed wyjściem do sklepu lub sprawdzeniem oferty w sieci, warto zapoznać się z krótkim poradnikiem.

4K Ultra HD - co to znaczy?

Obraz 4K UHD (Ultra High Definition) to standard Full HD (1920 na 1080 pikseli) pomnożony razy dwa (w pionie i poziomie), co daje nam wynik 3840 na 2160 pikseli. Już dzisiaj wiadomo, że będzie to następca sygnału cyfrowego HD, tak jak kiedyś HD zastąpiło standardową rozdzielczość (SD). Dzisiaj produkcja telewizora z panelem 4K nie jest tak kosztowna jak jeszcze dwa lata temu, zatem wiele nowych odbiorników o przekątnej ekranu powyżej 47 cali, jakie trafiają do sklepów, to telewizory 4K.

Jaki rozmiar ekranu wybrać?

Istnieje prosty sposób na dopasowanie wielkości telewizora do rozmiarów pomieszczenia. Aby ustalić optymalną, wyrażoną w calach wielkość ekranu Full HD, należy pomnożyć odległość od kanapy do odbiornika wyrażoną w metrach przez 25. Na przykład, jeżeli telewizor ma stać w odległości dwóch metrów od kanapy, jego ekran powinien mieć przekątną 50 cali. W przypadku telewizorów UHD, ze względu na jakość, obrazu, odległość między odbiornikiem, a kanapą należy mnożyć przez 39. Zatem telewizor ustawiony w odległości dwóch metrów od kanapy powinien mieć aż 78 cali. Ale bez obaw. Obraz na 50-calowym ekranie UHD można komfortowo oglądać już z odległości jednego metra.

Konsola, komputer a telewizor 4K

Natywny sygnał 4K w przypadku gier potrafią zaoferować konsole Xbox One X, PlayStation 4 Pro, a także odpowiednio mocny komputer. Przy wyborze telewizora "do gier", warto sprawdzić wartość o nazwie Input Lag. Opisuje ona, jak dużo czasu upływa od momentu wysłania obrazu do telewizora, a jego wyświetleniem. Im niższa wartość Input Lag, tym lepiej. W przypadku dynamicznych gier nawet minimalne opóźnienia mogą być zauważalne. Optymalną wartością byłby Input Lag na poziomie 20 do 24 ms - zaoferują go jednak wyłącznie droższe telewizory.

Wyświetlacz RGB kontra wyświetlacz RGBW

Przez ostatnie trzy lata na rynku pojawiły się telewizory Ultra HD z subpikselami RGBW (red, green, blue, white). Oferują one gorszą jakość obrazu niż telewizory z subpikselami RGB, w zamian ich cena jest niższa od topowych modeli. Nie wdając się w szczegóły - modele z wyświetlaczem RGBW są nadal uznawane za obsługujące rozdzielczość 3840 na 2160 (według standardów uznawanych przez wszystkich producentów), ale w rzeczywistości nie oferują one liczby subpikseli porównywalnej do telewizorów RGB. W skrócie: Ultra HD w takich telewizorach jest "gorsze".

HDR

Wraz ze standardem Ultra HD, popularność zyskuje technologia HDR pozwalająca wyświetlić obraz o dużej rozpiętości tonalnej - ukazującej detale zarówno w bardzo jasnych jak i ciemnych obszarach. Znaczek HDR można znaleźć na wielu nowych telewizorach. Ujęcie robione w technologii HDR poddawane jest "spłaszczeniu" tak, by mogło zostać oddane poprawnie na ekranie SDR (o standardowym zakresie dynamiki). Uzyskujemy zatem obraz o większej ilości szczegółów, jednak nadal daleki od tego, co widzimy w rzeczywistości. Wyświetlacze obsługujące technologię HDR pozwalają natomiast oddać te wyższe stopnie światła, zawarte w jasnych partiach obrazu bez "spłaszczania".

OLED kontra QLED

Technologia OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna (LED) wytwarzana ze związków organicznych. Ekrany powstałe w technologii OLED wydzielają samoistne światło, dzięki czemu nie wymagają podświetlenia. W następstwie oglądający otrzymuje perfekcyjny współczynnik kontrastu (nawet 1,000,000:1) oraz idealną czerń.

Technologia QLED została stworzona przez Samsunga - i jak twierdzi koreańska firma - QLED stanowi kolejny etap rozwoju technologii kropki kwantowej. W nowych modelach poprawiono jasność i stabilność światła oraz rozszerzono zakres odwzorowania barw. Telewizory QLED to najlepsza z możliwych wersja telewizora ciekłokrystalicznego. 

Smart TV

Trudno będzie znaleźć telewizor 4K, który nie posiada wbudowanej platformy Smart TV (swoistego rodzaju systemu operacyjnego). Smart TV to przede wszystkim dostęp do aplikacji umożliwiających oglądanie filmów - od darmowego YouTube’a i Vimeo, na płatnym Netfliksie, HBO GO czy Showmax kończąc. Najlepsze platformy Smart TV oferują (kolejność alfabetyczna) LG i Samsung. Pozostali producenci często ratują się Android TV (korzystają z niej m.in. Sony, TCL czy Philips), platformą stworzoną przez Google, pod wieloma względami ustępującą systemom autorstwa Koreańczyków, ale nadal wywodzącą się z powierzonych jej zadań.

Obudowa, pilot i kable

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy elementy obudowy telewizora wykonane są z aluminium, czy ze z zwykłego plastiku. Producenci w przypadku tańszych modeli bardzo oszczędzają na elementach obudowy, a także na pilocie. Przy kupnie telewizora w zazwyczaj w ogóle nie myślimy o pilocie - rozczarowanie przychodzi potem. Drugi element, o którym często zapominamy, to kable. Do cieszenia się sygnałem 4K w pełnej jakości, warto zaopatrzyć się w kabel HDMI oficjalnie wspierający standard 4K i technologię HDR. W teorii każdy kabel HDMI powinien poradzić sobie z Ultra HD, ale w rzeczywistość może być różnie.

Opracował: Daniel Odroniec               
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Mam TV z 4K - Philips, do tego jest tam ambilight - takie połączenie daje super wrażenia. Wcześniej miałem zwykłe Full Hd - nie ma nawet co porównywać. Jeżeli macie możliwość, to kupujcie 4K.

This comment was minimized by the moderator on the site

Juz biegne do sklepu

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location