----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Tajne głosowanie zdecyduje o losie 138 sędziów tzw. associate powiatu Cook. Wynik zaważy o tym, czy utrzymają swoją pracę.

Uprawnieni do tego wewnętrznego głosowania są tylko sędziowie sądu okręgowego powiatu Cook. To do nich należy decyzja, kto pozostanie w składzie sędziowskim na czteroletnią kadencję. Głosowanie będzie trwało do końca maja.

Zwolennicy systemu twierdzą, że jest korzystniejszy niż wybory publiczne, w których wybiera się sędziów sądu okręgowego.

„W tym przypadku wewnętrznego głosowania elektorat jest dużo bardziej świadomy wyboru” - mówi David Melton z chicagowskiej Council of Lawyers, skupiającej prawników.

Inni znajdują luki w tym procesie. „Większość z nas nie ma pojęcia, jak oceniać naszą pracę i jak robić to odpowiednio” - mówi jeden z sędziów okręgowych, który zastrzega, że chce pozostać anonimowy - “A jednak głosujemy”.

Poza tym, że sędziowie associate wybierani w różny sposób niż sędziowie okręgowi, otrzymują niższe wynagrodzenie i ich kadencje wygasają co cztery lata.

Wszyscy sędziowie sądu powiatu Cook są przydzielani do tych samych sal sądowych. Zgodnie z prawem stanowym, sędzia associate może rozpoznawać sprawę kryminalną, jeżeli zgodzi się na to Sąd Najwyższy Illinois, ale zatwierdzane jest rutynowym procesem.

Wielu prawników, którzy chcą zostać sędziami, stara się o posadę jako tzw. associate judge, aby uniknąć kampanii towarzyszącej sędziom okręgowym. Ponadto na taką strategię stawiają kandydaci z grup mniejszościowych, którzy ogólnie osiągają słabsze wyniki w stanowych wyborach na sędziów.

Donald Panarese Jr. i Joseph Panarese ubiegają się obecnie o nową kadencję na stanowisku sędziów assiociate. Ich ojcem był sędzia okręgowy powiatu Cook Donald Panarese Sr.

Myron Mackoff - syn emerytowanego sędziego sądu okręgowego powiatu Cook, Benjamina Mackoffa, był jednym z pięciu sędziów assiociate wybranych przez sędziów okręgowych w ubiegłym roku do obsadzenia tymczasowych wakatów w sądzie okręgowym, a następnie przegrał walkę o to miejsce w prawyborach.

Sędzia James B. Linn, który ubiega się o nową czteroletnią kadencję jako sędzia assiociate, jest synem nieżyjącego sędziego sądu apelacyjnego Davida Linna.

Arthur Hill, który był asystentem stanowego prokuratora w powiecie Cook, kiedy Richard M. Daley został mianowany na prokuratora, zajął stanowisko sędziego associate w 2003 roku.

„Chociaż wyborcy nie głosuje na sędziów assiociate, uważamy, że powinni być informowani o tym procesie”, powiedział Terry Murphy, dyrektor wykonawczy Chicago Bar Association.

Jaka jest różnica pomiędzy sędzią associate i sędzią okręgowy?

Wybory: Sędziowie associate wybierani są w głosowaniu sędziów okręgowych, wyborcy głosują na sędziów okręgowych;

Kadencja: Sędzia associate wybierany jest na cztery lata a okręgowy na sześć;

Płaca: Zarobki sędziego associate w Illinois to ok. $188,171, a sędziego okręgowego - $198,075;

Rodzaj spraw: Sędzia associate może orzekać w sprawach kryminalnych, jeżeli zgodzi się na to Sąd Najwyższy Illinois.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location