----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Arches, Canyonlands i Bryce NP - to Parki Narodowe, o których lubię marzyć i wracać do wspomnień, kiedy zachwycałam się tym, co natura stworzyła.

To, co zobaczyliśmy i doświadczyliśmy w tych parkach, to prawdziwa sztuka (art) natury. Te wszystkie łuki, kaniony, kształtne skały były tworzone przez setki tysięcy, a nawet miliony lat, a teraz my - ludzie mamy okazję zachwycać się cudami natury, dotknąć, zatrzymać się na chwilę i powzdychać do widoków, których nie widzimy na co dzień, a tylko “od święta”.

***

Do Parku Narodowego Arches przyjechaliśmy o świcie, zaraz po obudzeniu się słońca. Nie spodziewaliśmy się aż takich tłumów, ale to w żaden sposób nie przeszkadzało nam w tym, aby dotrzeć do Arches Delight, najsławniejszego łuku świata, pod którym każdy chce sobie zrobić zdjęcie. Wjeżdżając do parku, zachwycaliśmy się grą światła i kolorami brązu, czerwieni, pomarańczy. Oboje byliśmy zdumieni tym, co widzimy na własne oczy!

W Parku Narodowym Arches można zobaczyć aż 2 tysiące naturalnych piaskowych łuków utworzonych na przestrzeni milionów lat. Ich kolory zależą od światła. Poza Delicate Arch, najpopularniejszymi łukami są Landscape Arch i Double Arch, z którego rozpościera się cudowny widok. A przy okazji odnajdziecie też petroglify - niesamowite!

***

Park Narodowy Bryce jest często nazywany amfiteatrem, dlaczego? Ponieważ stojąc na jednym z punktów widokowych, czujemy się niczym na balkonie teatru lub opery, podziwiając spektakl natury. Tutaj rzeźby również zostały utworzone przez erozję, a więc jest to proces na przestrzeni kilku milionów lat, a my mamy okazję stanąć na krańcu jednej ze skał. Możemy również zejść w dół wspomnianego “amfiteatru” i czuć przewagę przyrody nad nami - uwielbiam to uczucie.

***

Canyonlands to jeden z moich bardziej ulubionych Parków Narodowych w USA. Mogę śmiało powiedzieć, że te kaniony dają takie wrażenie, jakbyśmy byli na innej planecie z kraterami. Stan Utah ma czym się pochwalić, szczególnie dużą ilością bardzo oryginalnych parków, w których procesy erozji zachodziły przez bardzo długi czas. To wszystko, czego uczymy się na geografii, jako dzieci i nastolatkowe, tutaj w Stanach Zjednoczonych możemy zobaczyć na własne oczy! Skały kanionów mają różne kolory: zielone, białe, pomarańczowe, czerwone. Landy rozległych kanionów wyglądają magicznie, szczególnie podczas zachodów słońca.

A Ty odwiedziłeś Canyonlands, Bryce lub Arches National Park? Jeśli tak, to jakie są Twoje wrażenia?

Ewelina Orzech, autorka bloga One Way 2 Freedom,
www.oneway2freedom.com

One Way 2 Freedom Ewelina Orzech

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

----- Reklama -----

Ważne i ciekawe tematy

----- Reklama -----