Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowoczesne budynki ze szklanymi ścianami tworzą spektakularne sylwetki na tle nieba, ale są jednocześnie zabójcami ptaków, szczególnie w Chicago.

Każdego roku tysiące ptaków ginie uderzając w szklane okna, których nie widzą. Światła drapaczy chmur mogą także mylić migrujące ptaków, powodując ich wielokrotne okrążanie budynków i śmierć z wyczerpania.

Projekt ustawy zaproponowany przez radnego Briana Hopkinsa i ponownie przedstawiony przez kongresmena Mike’a Quigleya ma na celu zapobieganie temu zjawisku, zachęcając – i w niektórych przypadkach nakazując – do stosowania projektów przyjaznych ptakom.

Zwolennicy twierdzą, że środki te nie zwiększą znacząco kosztów budowy. Ale propozycja dla Chicago może spotkać się z oporem ze strony deweloperów, szczególnie tych, którzy polegają na szklanych ścianach i panoramicznych widokach przy sprzedaży lub wynajmowaniu powierzchni komercyjnych i mieszkalnych.

„Myślę, że wszyscy powinniśmy być zainteresowani robieniem wszystkiego, co w naszej mocy, by chronić ptaki podczas sezonu migracyjnego” – powiedział Michael Cornicelli, wiceprezes Stowarzyszenia Właścicieli i Zarządców Budynków w Chicago (Bulding Owners and Managers Association of Chicago), które reprezentuje większość budynków komercyjnych w centrum miasta. „Myślę, że to kwestia ustalenia, jakie są najbardziej ekonomiczne sposoby, aby to osiągnąć”.

Proponowany projekt Bird Friendly Design (projektów przyjaznych ptakom) przedstawiony 23 stycznia, jest wspierany przez koalicję grup, w tym Chicago Audubon Society, które nazywa siebie Bird Friendly Chicago (Chicago przyjazne ptakom). Chicagowska architekt Jeanne Gang, długoletnia propagatorka projektowania przyjaznego ptakom, wspiera te wysiłki.

„Jeśli uwzględnimy wpływ na środowisko od samego początku projektowania, możemy stworzyć budynki, które są funkcjonalne i estetyczne, a także przyjazne dla ptaków” – powiedziała Gang w komunikacie prasowym wydanym przez organizację.

"Chodzi o to, aby uchronić ptaki od ginięcia po zderzeniu z budynkami w Chicago" – powiedział architekt krajobrazu w Chicago, członek Bird Friendly Chicago, Ted Wolff. Przepisy miałyby być stosowane w odniesieniu do nowych konstrukcji wieżowców i odnawiania budynków, które wymagają zezwoleń. Nie dotyczyłoby to domów jednorodzinnych, kamienic czy dwupiętrowych budynków mieszkalnych z maksymalnie sześcioma mieszkaniami.

Jedna z proponowanych regulacji wymagałaby, aby co najmniej 95 procent elewacji budynku, od ziemi do wysokości 36 stóp, nie było pokryte szkłem lub pokryte bezpiecznym dla ptaków szkłem – akwafortą, matowym lub z zamontowanymi ekranami zabezpieczającymi. 

Druga propozycja wymagałaby automatycznego wyłączania nieistotnego oświetlenia zewnętrznego budynku między godziną 11 w nocy a wschodem słońca. Wewnętrzne ogrody powinny być zawsze umieszczane za przyjaznym dla ptaków rodzajem szkła zewnętrznego.

Zastosowanie proponowanych zasad do renowacji istniejących budynków jest potencjalnym problemem, uważa Cornicelli z grupy właścicieli budynków. Zazwyczaj łatwiejsze i mniej kosztowne jest włączenie takich środków do nowych konstrukcji, wyjaśnił.

Od 1995 roku grupa współpracuje w ramach programu Lights Out Chicago, wspieranego przez miasto, który zachęca właścicieli i menadżerów wieżowców do wyłączania lub przyciemniania zewnętrznych świateł podczas sezonu migracji ptaków.

Chicago Aubudon Society zarządza programem, dzięki któremu udało się ocalić życie tysięcy ptaków, a także obniżyć koszty energii i utrzymania budynków – wynika z informacji zamieszczonych na stronie miasta.

Inne amerykańskie miasta, takie jak San Francisco, mają już przepisy dotyczące projektowania bezpiecznego dla ptaków. Zwolennicy wskazują również inne przykłady, jak stadion Milwaukee Bucks, który został nazwany pierwszym stadionem na świecie przyjaznym ptakom.

Zaprojektowany przez globalną firmę Populous, wykorzystuje cienką powłokę ceramiczną na szkle, znaną jako fryta, aby zasygnalizować ptakom, że szło jest ścianą, której należy unikać.

Ustawodawstwo Quigley’a, ustawa o budynkach bezpiecznych dla ptaków, miałaby zastosowanie do budynków publicznych, zbudowanych, odnowionych lub zakupionych przez U.S. General Services Administration, administrację federalną.

Wymagałoby to użycia materiałów budowlanych i elementów konstrukcyjnych bezpiecznych dla ptaków w „jak największym zakresie” – wynika z komunikatu prasowego.

„Wykorzystując materiały, które ukrywają oświetlenie wewnętrzne, możemy radykalnie zmniejszyć częstotliwość zderzania się ptaków ze szklanymi budynkami” – powiedział Quigley.

Już po raz piąty Quigley przedstawił takie propozycje ustaw. Po raz pierwszy miało to miejsce w roku 2010.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location