----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

„Przekazać cenny dar dziedzictwa narodowego przyszłym pokoleniom”. W minioną sobotę 550 maturzystów z 37 polskich szkół sobotnich bawiło się na wspaniałej studniówce.

Już od godziny 5 po południu pod reprezentacyjną salę balową „Drury Lane” w Oak Brook podjeżdżały limuzyny przywożąc roześmianych, elegancko ubranych młodych ludzi, którzy za 100 dni przystąpią do egzaminu maturalnego. W tym roku polonijna młodzież z terenu aglomeracji chicagowskiej już po raz 26. wzięła udział w balu zorganizowanym przez szkołę im. Adama Mickiewicza pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP i egidą Zrzeszenia Nauczycieli Polskich.

Jeszcze przed uroczystym wejściem na salę absolwenci poszczególnych placówek mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe fotografie. Po uroczystej prezentacji prowadzonej przez Bożenę Świątek i Konrada Stankiewicza, uczestników powitała dyrektor szkoły - gospodarza Anna Pałasz, która przypomniała, że zbliżający się wielkimi krokami egzamin maturalny jest symboliczną przepustką w dorosłość. Wejście w ten okres życia z pewnością ułatwi nabyta w polskiej szkole wiedza. Znajomość języka polskiego, historii, geografii i polskiej kultury jest z pewnością dodatkowym atutem w wielojęzykowym i wielokulturowym społeczeństwie amerykańskim.

„Zatrzymajcie w swoich sercach pamięć miłych chwil spędzonych w polskich szkołach. Pamiętajcie również, żeby przekazywać te wspomnienia i cenny dar dziedzictwa narodowego przyszłym pokoleniom” – apelowała pani dyrektor Pałasz.

Gratulacje młodzieży złożyła również przewodnicząca Rady Rodziców Beata Nykaza. Do życzeń dołączyli goście honorowi – konsul generalny Piotr Janicki, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch oraz prezes Kongresu Oświaty Polonijnej dr Jolanta Tatara. Bożego błogosławieństwa udzielili zgromadzonym kapelan ZNP, jezuita o. Marek Janowski, proboszcz parafii pw. św. Władysława oraz proboszcz parafii pw. św. Alberta Wielkiego w Burbank ks. Mariusz Nawalaniec.

Punktem kulminacyjnym części oficjalnej było losowanie stypendiów wśród uczniów zaliczonych do zaszczytnej grupy „Najlepsi z najlepszych”. Na pierwszy ogień poszły trzy stypendia po 1,000 dolarów, a właściwie dwa, bo jedno obligatoryjnie przypada reprezentantowi szkoły organizującej bal i w tym roku odebrała je Magdalena Słowakiewicz. Pozostałe dwa wylosowali – Natalia Makarewicz ze szkoły im. św. Rafała Kalinowskiego oraz Marcin Wąż ze szkoły im. Fryderyka Chopina. W kolejnej turze losowane były stypendia dla szkół ufundowane przez Małgorzatę Pawlusiewicz, właścicielkę wydawnictwa Wisdom Publishers. Kwotę tysiąca dolarów przeznaczoną na pomoc stypendialną wylosowała szkoła im. św. Ferdynanda. Cztery czeki po 500 dolarów na zakup książek otrzymały szkoły: im. Juliusza Słowackiego, im. Tadeusza Kościuszki, im. Czesława Miłosza i im. Marii Magdaleny w Algonquin. W kolejnej odsłonie losowań prowadzonych przez prezes ZNP Ewę Koch i jej zastępczynie – Helenę Sołtys, Urszulę Gawlik i Barbarę Gawrońską – adresatów znalazły trzy stypendia po 500 dolarów ufundowane przez Edytę i Rafała Stykowskich z firmy Radar Sat Sling TV. Tym razem los uśmiechnął się do: Katarzyny Barton ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Siódmej Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP, Bereniki Lach ze szkoły im. Adama Mickiewicza oraz Mateusza Milana i Pauliny Antoniak ze szkoły im. Jana Pawła II w Lemont. Po raz drugi w historii polonijnych studniówek wśród szkół losowany był bilet lotniczy do Polski ufundowany przez polskiego przewoźnika. Przedstawicielka PLL „Lot” Magdalena Pantelis wręczyła bilet Renacie Janeczek, dyrektor szkolnego punktu konsultacyjnego. Już po balu otrzymałem informację, że dzięki szczęśliwemu losowaniu dla tej szkoły do Polski poleci ich maturzystka Barbara Makowska.

Wiceprezes ZNP Helena Sołtys poinformowała, że w roku przyszłym studniówkę zorganizuje szkoła im. św. Ferdynanda.

Po zakończeniu części oficjalnej blisko 800 uczestników balu zasiadło do smacznej kolacji, po której rozpoczął się program artystyczny zapoczątkowany przez uczniów klasy maturalnej, która przygotowała spektakl oparty na fragmencie dzieła swojego patrona „Pan Tadeusz”. Scena grzybobrania z udziałem głównych bohaterów – Telimeny, Tadeusza i Zosi – wzbudziła aplauz widowni, podobnie jak taneczny występ szkolnego zespołu „Świtezianie”, który pod okiem choreograf Agaty Mścisz zaprezentował poloneza. W finale młodzież zaprosiła uczestników zabawy do wspólnego zatańczenia tego narodowego tańca dając tym samym początek części tanecznej, którą poprowadził Piotr Marszałek. Taneczne szaleństwa trwały do północy. Na pół godziny przed finałem młodzież przeszła przez symboliczną „setkę” i przeżyła kąpiel w morzu balonów. Za pośrednictwem Internetu realizowana była relacja na żywo z chicagowskiej imprezy. W rolę prowadzących relację z profesjonalnym zacięciem wcielili się Ewa Stankiewicz i Sławomir Panek. Pierwsze, ale nieostatnie spotkanie tegorocznych maturzystów w tak licznym gronie – młodzież uczestniczyć jeszcze będzie w majowej wspólnej uroczystości rozdania dyplomów w Bazylice pw. św. Jacka – przejdzie do historii jako impreza niezwykle udana, którą fotograficznie dokumentował Zbigniew Jaremkiewicz z fotoreporterami z Victor Studio.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location