----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Oddychanie powietrzem w indyjskiej stolicy Delhi jest równoznaczne z wypaleniem prawie 50 papierosów dziennie. Rząd Indii nadal spotyka się z powszechną krytyką za to, że nie poradził sobie z kryzysem zdrowia publicznego wynikającego z zanieczyszczenia powietrza, które zabija dwóch mieszkańców tego kraju co minutę i ponad milion osób rocznie.

Prawie 7,500 mil dalej, dwie studentki z University of Chicago projektują aplikację, która ich zdaniem uzbroi mieszkańców Indii w informacje i platformę potrzebną do stawienia czoła temu śmiertelnemu problemowi.

Pavan, co oznacza „powietrze” w języku hindi, to aplikacja, która według jej twórców, zapewnia dane o zanieczyszczeniach dostępne w czasie rzeczywistym, które użytkownicy mogą śledzić na mapie, podobnie, jak działają aplikacje pogodowe. Aplikacja będzie również oferować prognozy zanieczyszczenia powietrza i inne funkcje, które pozwolą użytkownikom udostępniać zdjęcia i dzielić się między sobą informacjami, a nawet przesyłać sprawozdania o jakości powietrza do regulatorów ds. środowiska.

„Chcemy, aby naprawdę łatwo było rzucić okiem i zobaczyć: och, dzisiaj jesteśmy zaznaczeni na zielono, to w porządku” – powiedziała Shaili Datta, jedna z projektantek Pavan. „Dzisiaj jest purpurowy kolor, jest naprawdę źle. Powinniśmy założyć maski”.

Zarówno Datta, jak i Preethi Raju, mieszkały w Indiach przez część swojego dzieciństwa. Raju wspomina, że miała problemy z oddychaniem mieszkając we wschodnich Indiach, w mieście Chennai. W międzyczasie Datta widziała wpływ zanieczyszczonego powietrza na swoją babkę, która cierpiała na zapalenie oskrzeli i problemy z oddychaniem.

Niedawno Datta spędziła kilka tygodni w Indiach, przeprowadzając wywiady z mieszkańcami, ekologami i urzędnikami zdrowia publicznego, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak postrzegana jest kwestia zanieczyszczenia powietrza w kraju. To, co odkryła, różniło się znacznie od jej doświadczeń w USA i Chinach, gdzie pracowała z grupami środowiskowymi i innymi organizacjami pracującymi na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń.

„Widziałam, że było dużo zapału do walki z zanieczyszczeniem powietrza i tworzenia lepszego środowiska [w Chinach]” – powiedziała Datta, która również mieszkała w Kalifornii, Nowym Jorku, a teraz w Chicago. „Ale nie widziałam takiego samego zapału w Indiach, co było dość frustrujące”.

Za pomocą aplikacji Pavan studenci UChicago mają nadzieję zaoferować „punkt wyjścia dla rozwiązań związanych z zanieczyszczeniem powietrza w Indiach” – powiedziała Raju, senior na wydziale ekonomii i biologii. Raju dorastała w Emiratach Arabskich i Indiach, zanim nie przeniosła się do Sacramento w wieku 6 lat.

Oprócz dostarczania powiadomień o jakości powietrza, zebranych z wielu zestawów publicznie dostępnych danych, Pavan zapewni użytkownikom sposób zakupu masek, filtrów, czujników i innego sprzętu.

Raju i Datta powiedziały, że aplikacja jest nadal w fazie projektowania, aby zgromadziły już grupę kolegów z UChicago, aby pomóc im rozwinąć ten pomysł.

Grupa szuka źródeł finansowania i innych osób zainteresowanych pracą nad aplikacją. Raju i Datta mają nadzieję, że Pavan pomoże mieszkańcom Indii zająć się śmiertelnym problemem zanieczyszczenia powietrza, które dotyka kraj zamieszkały przez ponad 1.3 miliarda osób.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.pavan-india.com

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location