----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce

Część 365

                                                                            

FaIR MARKET VALUE (w skrócie: FMV) – godziwa wartość rynkowa: najbardziej prawdopodobna cena nieruchomości możliwa do uzyskania w warunkach otwartego rynku, na który nie mają wpływu nadzwyczajne okoliczności, oraz przy założeniu, że strony transakcji są dobrze poinformowane, są od siebie niezależne i nie działają w sytuacji przymusowej.

FLIPPING STRATEGIES – strategie kupowania domów i sprzedawania ich z zyskiem: strategie inwestycji typu flipping stosowane w zależności od zasobów finansowych, którymi dysponuje inwestor oraz warunków panujących na rynku nieruchomości. Ralph R. Roberts, autor książki Flipping Houses for Dummies, wyróżnia m.in. następujące strategie: 1) BUY, HOLD, LEASE STRATEGY – strategia typu „kup, przytrzymaj, wynajmij”, 2) buy low, cosmetic fix, sell quick – strategia typu „kup za niską cenę, dokonaj kosmetycznch napraw, sprzedaj szybko”, 3) buy low, move in, renovate, sell high – strategia typu „kup za niską cenę, wprowadź się, wyremontuj, sprzedaj za wysoką cenę”, 4) buy low, renovate, sell high – strategia typu „kup za niską cenę, wyremontuj, sprzedaj za wysoką cenę”.

FLOOD INSURANCE – ubezpieczenie przed powodzią: rodzaj polisy ubezpieczeniowej, która zapewnia odszkodowanie za szkody spowodowane skutkami powodzi. Właściciel nieruchomości położonej w strefie powodziowej zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia powodziowego, jeśli dom obciążony jest pożyczką hipoteczną. Wysokość rocznej stawki ubezpieczeniowej uzależniona jest od wielu czynników, takich jak suma, na jaką ubezpieczona jest nieruchomość, rodzaj strefy powodziowej, oraz to, czy ubezpieczony jest budynek i jego zawartość (building and contents), czy jedynie zawartość budynku (contents only).

FLOOD ZONE – strefa zalewowa, strefa powodziowa: obszary geograficzne, które zostały określone przez FEMA pod względem ryzyka powodzi. Istnieje wiele typów stref powodziowych, które podzielone są na cztery kategorie: obszary umiarkowanego lub małego ryzyka (moderate to low risk areas), obszary wysokiego ryzyka (high risk areas), przybrzeżne obszary wysokiego ryzyka (high risk-coastal areas) oraz obszary o nieokreślonym ryzyku powodzi (undetermined risk aereas). Pierwsze trzy kategorie zawierają po kilka typów stref, które posiadają specjalne oznaczenia. Na przykład strefa C to obszar o minimalnym zagrożeniu powodzią, znajdujący się powyżej poziomu pięćsetletniej powodzi. Strefa A to obszar, w którym występuje jednoprocentowa mozliwość wystapienia powodzi w ciągu roku i 26-procentowa możliwość w czasie trwania 30-letniej pożyczki hipotecznej. Strefa V odnosi sie do obszarów przybrzeżnych, gdzie oprócz prawdopodobieństwa wystąpienia powodzi istnieje ryzyko zniszczeń spowodowanych przez fale. Obszar o nieokreślonym ryzyku oznaczany jest jako strefa D.

FORFEITURE – utrata: utrata określonej kwoty pieniężnej z powodu zerwania lub naruszenia postanowień kontraktu, np. utrata zaliczki (earnest money) wpłaconej przez potencjalnego nabywcę nieruchomości w chwili zawarcia kontraktu ze sprzedającym jako gwarancja dotrzymania warunków umowy kupna nieruchomości.

FRACTIONAL INTEREST – ułamkowy udział: posiadanie części praw do nieruchomości, które można określić ułamkowo.

FRBO (for rent by owner) – na wynajem przez właściciela: nieruchomości wystawione na wynajem, bez udziału agencji obrotu nieruchomościami..

FSBO (for sale by owner) – na sprzedaż przez właściciela: nieruchomości wystawione na sprzedaż bezpośrednio przez właściciela, bez udziału agencji obrotu nieruchomościami.

FULLY AMORTIZED MORTGAGE LOAN – w pełni zamortyzowana pożyczka hipoteczna: rodzaj pożyczki, w której każda rata spłaca pewną część odsetek jak również określoną część sumy głównej. Większość kredytów hipotecznych to pożyczki zamortyzowane. Wysokość odsetek i części sumy głównej, które składają się na każdą ratę, przedstawiona jest dokładnie w harmonogramie amortyzacji (amortization schedule).

Zbigniew Pieńkowski – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 20-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645       
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location