----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Pozostawiając spadek dla dzieci lub bliskich, mamy nadzieje, że przyniesie radość tym, którzy z niego skorzystają. Chociaż nic nie może złagodzić żalu po śmierci bliskiej osoby, dziedziczenie majątku czasami może złagodzić kłopoty finansowe.

Po śmierci osoby bliskiej mogą zaistnieć problemy oraz spory w rodzinie, dotyczące majątku oraz pamiątek rodzinnych. Generalnie wszyscy chcieliby, aby po ich śmierci dzieci lub bliscy nie mieli kłopotu z rozporządzeniem majątku oraz żeby sposób, w jaki majątek został rozpisany, nie stworzył sporów lub złych uczuć wśród rodzeństwa lub rodziny. Jeżeli nie rozmawiamy z dziećmi lub innymi beneficjentami o naszych planach, co do rozporządzenia majątku, to nadal mogą zaistnieć spory oraz złe uczucia, jeżeli te osoby nic nie wiedzą o naszych planach i są zaskoczeni po naszej śmierci.

Większość rodziców w Stanach Zjednoczonych ma sporządzony testament, aczkolwiek tylko połowa z nich przeprowadza jakiekolwiek rozmowy dotyczące majątku oraz ostatnich życzeń ze swoimi dziećmi. Jeszcze mniej rodziców tłumaczy swoim dzieciom dokładnie, z czego się składa ich majątek.

Większość potencjalnych beneficjentów boi się wdawać w dyskusje na temat dziedziczenia, w dużej mierze dlatego, że martwią się, iż będą postrzegani jako chciwi lub sprawią wrażenie nadziei przedwczesnej śmierci osoby bliskiej. Rodzicom zostaje więc rozpoczęcie rozmowy o majątku z dziećmi, które mają coś dostać w spadku po ich śmierci.

Jeżeli przed śmiercią nie ma żadnych rozmów o majątku oraz potencjalnym spadku, spadkobiercy po raz pierwszy dowiedzą się, co może się im należeć w momencie, kiedy testament zmarłego jest zatwierdzony w sądzie. Jeżeli spadkobiercy nie dostaną tego, czego oczekują, to mogą zaistnieć spory, konflikty, urazy oraz może dojść do zakwestionowania testamentu w sądzie podczas procesu zatwierdzenia. Spory o testamenty mogą powodować, że spadkobiercy kłócą się latami, oskarżając się wzajemnie o brak kompetencji psychicznej, nadużycia finansowe oraz inne przestępstwa.

Rozmowa o majątku znacznie pomoże powstrzymać tego rodzaju problemy, zanim się zaczną. Jedna opcja to pozwolić dzieciom lub innym beneficjentom wziąć udział w procesie planowania rozporządzenia majątku. Jeżeli to jest niemożliwe lub za bardzo stresujące dla rodziców, można porozmawiać ze swoimi dziećmi oraz beneficjentami o tym, co się planuje. Jako minimum należy:

- omówić wszelkie obowiązki, które zostają przypisane. Jeżeli ktoś jest wyznaczony jako wykonawca testamentu, należy tę osobę z wyprzedzeniem poinformować;

- omówić, co powinno się stać z rodzinną firmą, przedsiębiorstwem lub gospodarstwem, aby bliscy rozumieli, jakie są plany co do tych cennych nabytków; oraz

- wyjaśnić swoje uzasadnienie na temat spuścizny, którą zostawisz. Na przykład, jeżeli pozostawiasz część majątku w instrumencie powierniczym, wyjaśnij, dlaczego dokonałeś takiego wyboru.

Trudno jest rozmawiać z dziećmi oraz bliskimi o własnej śmierci. Jednak rzeczywistość jest taka, że przeprowadzenie tych trudnych rozmów wcześniej niż później pozwoli uniknąć sporów wobec naszych życzeń.

Pierwsza konsultacja planowania rozporządzenia majątku jest podobna do pierwszej wizyty u nowego lekarza. Spadkodawca zostanie poproszony o podanie informacji o sobie oraz swojej rodzinie. Ważne informacje to między innymi: obecny stan cywilny, poprzednie małżeństwa, informacje o dzieciach, informacje o wnukach. Adwokat będzie pytał o majątek oraz elementy, z których jest on złożony (nieruchomość, gotówka, akcje, inne). Adwokat będzie chciał zrozumieć, jaki jest cel spadkodawcy. Będzie ważne, aby dowiedzieć się, kto ma zadbać o wszelkiego rodzaju sprawy, kiedy spadkodawca nie jest w stanie tego sam zrobić.

Niektórzy pacjenci próbują ukryć pewne informacje przed lekarzami, podobnie niektórzy spadkodawcy próbują ukryć pewne informacje przed adwokatami. Ważne jest, aby adwokat miał wszystkie informacje, podobnie jak lekarz, żeby mógł lepiej odpowiadać na pytania oraz żeby mógł poinformować o najbardziej korzystnych możliwościach. Adwokat zadaje pytania z myślą przewidzenia pewnych problemów, które mogą się pojawić. Na przykład, jeżeli ktoś ma nieślubne dziecko i nie życzy sobie, aby ono cokolwiek dziedziczyło, to należy wydziedziczyć to dziecko. Jeżeli po prostu dziecko zostanie ominięte, to może być uprawnione po śmierci rodzica do tego, co mogłoby zdobyć w przypadku, gdyby nie było żadnego testamentu.

Rolą adwokata jest pomóc zrealizować cel spadkodawcy, ustalić plan rozporządzenia majątkiem oraz jednocześnie pomóc chronić przed możliwymi zagrożeniami. Na przykład spadkodawca może mieć dziecko o specjalnych potrzebach, któremu chce zostawić majątek w spadku. Adwokat może sporządzić instrument powierniczy, który zapewni, że majątek zostanie wykorzystany na korzyść dziecka zamiast na korzyść instytucji rządowych, którym należy zwrócić pieniądze za świadczenia, które wcześniej zostały wypłacone dziecku.

Adwokat porozmawia z spadkodawcą o celach oraz wykreśli kurs, aby osiągnąć te cele. Po uzgodnieniu strategii rozporządzenia majątkiem, adwokat przygotuje dokumenty, aby dopilnować tej strategii. Adwokat przygotuje odpowiednie pełnomocnictwa, które pozwolą na wyznaczenie osoby upoważnionej do podejmowania decyzji zdrowotnych oraz finansowych w imieniu spadkodawcy w przypadku, gdy spadkodawca nie będzie mógł tego zrobić sam. Adwokat może sporządzić instrument powierniczy, który może pomóc w tym, aby pewne elementy majątku mogły być rozporządzane bez potrzeby czekania na zatwierdzenie testamentu.

Kiedy spadkodawca wyjdzie z kancelarii, powinien rozumieć, jaki jest generalny plan na to, by osiągnąć cel w rozporządzeniu majątkiem, oraz jakie są następne kroki w osiągnięciu tego celu.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Odwiedź naszą kancelarię prawną www.facebook.com/BrukaloLaw

Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location