----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Roczny dochód miasta Chicago z programu wypożyczania rowerów miejskich Divyy spadł o prawie milion dolarów po znacznej ekspansji na południowe i zachodnie dzielnice.

Przychody spadły z 2.86 milionów w 2014 roku i 2.84 w 2015 do 1.97 miliona w 2016 roku, co stanowi spadek o 31 procent - według danych departamentu transportu.

Przedstawiciele miasta poinformowali, że wzmożone zostaną wysiłki mające na celu zachęcneie większej ilości osób do skorzystania z Divvy i spodziewają się, że tegoroczne przychody będą równie wysokie, jak 2015 roku.

Ekspansja na czarne i latynoskie dzielnice na południowej i zachodniej stronie miasta, miała być próbą zwiększenia różnorodności programu, który został uruchomiony cztery lata temu głównie w białych i zamożnych dzielnicach. Jednak południowa i zachodnia strona wciąż stanowią wyzwanie dla Divvy, ponieważ ich mieszkańcy są mniej zamożni, a warunki do jazdy na rowerze trudniejsze, np. ze względu na znacznie mniejszą ilość odpowiednich ścieżek.

"Ludzie mają opory przed korzystaniem z rowerów, takie jak koszty, ich dostępność i strach przed jazdą, a także ze względu na poziom przestępczości i przemocy ze strony policji" - powiedział Olatunji Oboi Reed, współzałożyciel Slow Roll Chicago, organizacji, której celem jest promowanie jazdy na rowerach.

Rozszerzenie programu oznaczało również dla Divvy więcej przestrzeni do pokrycia i więcej rowerów do obsługi, a co za tym idzie, dodatkowe koszty. Zasięg zwiększył się z 300 stacji dokujących i 3,000 rowerów dostępnych w 2014 roku do ponad 580 stacji i 6,000 rowerów na powierzchni ponad 100 mil kwadratowych w Chicago, Evanston i Oak Park.

Asystent komisarza ds. transportu, Sean Wiedel powiedział, że miasto "podjęło świadomą decyzję", aby inwestować w równomierne rozprowadzanie rowerów Divvy po całym mieście i nie żałuje tego.

Różnice pomiędzy dzielnicami są znaczące. Na przykład w dzielnicy West Side w Austin, znajduje się 14 stacji Divvy, z których odbyto łącznie 1,339 podróży od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku. Zamożna dzielnica Lincoln Park nad jeziorem posiada 36 stacji, z których odbyto w tym samym czasie 452,727 podróży.

W badaniu dotyczącym systemu wypożyczania miejskich rowerów Divvy przeprowadzonych przez De Paul University's Chaddick Institute of Metropolitan Development stwierdzono, że wysokie bezrobocie zmniejsza liczbę pasażerów, ponieważ główną funkcją systemu jest obsługa osób dojeżdżających do pracy. Również na obszarach z większą liczbą dzieci i seniorów odnotowuje się mniejsze zainteresowanie wypożyczaniem rowerów. Z Divvy nie mogą korzystać osoby poniżej 16 roku życia.

Jednak według statystyk miasta, rowery Divvy są coraz częściej używane. W tym roku odbyto na nich 3,808,934 przejażdżki - co stanowi wzrost w porównaniu z liczbą 3,565,270 z 2016 roku i 2,448,311 w 2014.

Wiedel powiedział, że przyciągnięcie nowych użytkowników Divvy na południowej i zachodniej stronie miasta, wymaga "dużo wolniejszego i bardziej przemyślanego procesu".

Rozbudowa Divvy i programu "Divvy dla każdego" (Divvyy for Everyone), była jednym z czynników wziętych pod uwagę przez magazyn Bicycling, który nazwał Chicago najlepszym miastem rowerowych w kraju w 2016 roku.

Olatunji Oboi Reed powiedział, że jednym z problemów dla południowych i zachodnich dzielnic jest 30-minutowy limit narzucony na przejażdżki rowerowe Divvy. Działa to dobrze dla podróżnych na obszarach, w których sklepy i biznesy są bliski siebie, ale nie tak dobrze w dzielnicach, gdzie wszystko jest bardziej rozproszone.

"Geograficznie jest inaczej" - powiedział Reed. "Mówimy o braku infrastruktury rowerowej i bardziej rozproszonej zabudowie".

Miasto, do którego należą rowery i stacje, rozważa inne opcje dotyczącej ograniczeń czasowych i kosztów - poinformował rzecznik chicagowskiego departamentu transportu, Mike Claffey.

Inne problemy dotyczące mieszkańców rejonów o niskich dochodach, obejmują bariery językowe i brak konta bankowego lub karty kredytowej, która umożliwia wypożyczenie roweru. Aby obejść ten problem Divvy for Everyone pozwała osobom po raz pierwszy zapisanym do programu, na dokonanie opłaty gotówką. 967 zapisało się w 2016 roku i kolejne 1,461 w 2017.

Strona internetowa Divvy jest po angielsku, ale osoba dzwoniąca na do działu obsługi klienta może uzyskać pomoc tłumacza w języku hiszpańskim, francuskim, włoskim lub chińskim. Najczęściej spotykane języki w Chicago to poza angielskim to hiszpański, polski, chiński - według amerykańskiego spisu powszechnego ludności.

Niektórzy wciąż mają żal, że Divvy zostało wprowadzone rozpoczynając od najbardziej zamożnych dzielnic miasta - powiedział Reed.

Brak infrastruktury rowerowej jest również przeszkodą. Analiza Chicago Tribune wykazała, że w wielu afroamerykańskich i latynoskich dzielnicach brakuje bezpiecznych ścieżek rowerowych - oddzielonych od samochodów barierkami lub dodatkowego miejsca na drodze w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Reed powiedział, że cieszy się, iż miasto zaczęło bardziej rozważnie podchodzić do tematu Divvy.

"Kiedy po raz pierwszy dokonano ekspansji, była to strategia 'zbuduj, a oni przyjdą' - ale to nie działa" - wyjaśnił.

Aby uniknąć tego problemu, miasto Filadelfia przeprowadziło rozmowy z mieszkańcami dzielnic o niskich dochodach, zanim ustawiło stacje wypożyczania rowerów Indigo na początku 2015 roku. Sondaże miały pomóc określić, gdzie powinny się znaleźć stacje i edukować ludzi na temat bezpieczeństwa poruszania się na rowerze - powiedział Waffiyyach Murray, kierownik projektu Better Bikeshre Partnership, który współpracuje z urzędnikami ds. transportu w Filadelfii.

Pomimo pewnych problemów, Reed powiedział, iż cieszy się, że miasto rozszerzyło program Divvy.

"Jazda na rowerze przyczyni się do ograniczenia przemocy w mieście, jednocześnie wpływając na poprawę zdrowia i zwiększenia ilości miejsc pracy" - dodał.

Ron Burke, dyrektor wykonawczy organizacji Active Transportation Aliance, która wspiera rowerzystów, pieszych i użytkowników transportu, zgodził się, że ekspansja jest warta kosztów.

"Wiemy, że coraz więcej osób czerpie z tego korzyści i docenia, że jazda na rowerze jest bardzo przyjemna" - powiedział Burke.

Monitor

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Skomentuj artykul jako pierwszy

Skomentuj

Komentuj jako gosc. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location