----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prawie połowa mieszkańców tego kraju uważa, że podatki są zbyt wysokie. Zdanie takie w badaniu Instytutu Gallupa wyraziło 45 procent respondentów, najwięcej od 1956 roku.

38 procent ankietowanych stwierdziło, że stawki podatkowe są do przyjęcia. Sześciu na dziesięciu Amerykanów (61 procent), których roczny dochód wynosi 75 tys. dolarów i więcej, uważa, że płacone przez z nich podatki nie są sprawiedliwe. W przypadku osób zarabiających mniej niż 30 tys. rocznie wskaźnik ten wynosi 49 procent.

Wśród tych, którzy uważają podatki za sprawiedliwe przeważają demokraci. Większość republikanów i respondentów, którzy nie opowiadają się za żadną z partii, wyraża pogląd o zbyt wysokich podatkach.

W dalszym ciągu nieznacznie przeważają negatywne opinie na temat ustawy podatkowej podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa w 2017 r. - 49 proc. jej nie pochwala, a 40 proc. popiera.

Ustawa została uchwalona bez jednego demokratycznego głosu w obu izbach Kongresu. Opinie na jej temat są podobnie podzielone. Tylko 16 proc. zwolenników demokratów popiera nowe prawo podatkowe, wśród republikanów wskaźnik ten wynosi 78 proc., a wyborców niezależnych - 32 proc.

Illinois Policy Institute twierdzi, że nasz stan ma najwyższe podatki wśród stanów położonych na Środkowym Zachodzie (Midwest) powołując się na "najnowsze badania naukowe". Ale - jak zauważa dziennik "Chicago Sun-Times" - badania te oparto faktycznie na danych podatkowych z roku fiskalnego 2013, gdy stawka podatku dochodowego w stanie Illinois była na poziomie 5 procent.

W roku fiskalnym 2016 stawka podatku dochodowego spadła do 3.75 procent.

Obecnie wszyscy mieszkańcy Illinois podlegają opodatkowaniu w wysokości 4.95 procent, niezależnie od poziomu dochodów.

W swoim planie demokratyczny gubernator J. B. Pritzker zaproponował podwyżkę stawki dla osób zarabiających ponad $250,000 rocznie, przy czym osoby o dochodach powyżej $1 mln płaciłyby podatek w wysokości 7.95%.

W projekcie zaproponowano, by pierwsze zarobione $10,000 obłożone było podatkiem w wysokości 4.75 procent, od rocznego dochodu w przedziale od $10,000 do $100,000 – obowiązywałby podatek w wys. 4.9 procent, od $100,000 - $250,000 – 4.95 procent, od $250,000 do $500,000 - 7.75 procent, od $500,000 do miliona dolarów – 7.85 procent, a powyżej miliona 7.95 procent.

Plan Pritzkera - który stanowi jedynie punkt wyjścia do negocjacji z ustawodawcami, spowodowałby, że Illinois miałoby drugą najwyższą stawkę podatku dochodowego wśród sąsiadujących stanów. W Iowa najwyższa stawka wynosi 8.53 procent i obejmuje dochody w wysokości od $73,710 rocznie.

Tymczasem Indiana ma stałą stawkę - 3.23 proc. Na Środkowym Zachodzie Minnesota ma najwyższą stawkę na poziomie 9.85 procent. W skali całego kraju jest to Kalifornia, Hawaje, Oregon, New Jersey, Nowy Jork, Vermont i Washington, D.C., gdzie stawki podatku dochodowego są wyższe od tych zaproponowanych przez gubernatora Pritzkera.

Gubernator Pritzker propozycję nazwał najlepszym rozwiązaniem i wezwał stanowy Kongres do uchwalenia zmian w systemie podatkowym.

Jeszcze zanim Pritzker opublikował swój plan, Illinois Ideas, pro-biznesowy komitet polityczny kierowany przez prezesa i dyrektora Stowarzyszenia Producentów Illinois Grega Baise’a, ostro skrytykował go. “To będzie ogromny podatek nakładany na miejsca pracy rodzin z Illinois, który zniszczy gospodarkę stanu i jeszcze bardziej przyspieszy ucieczkę mieszkańców” - stwierdzono w oświadczeniu.

Administracja Pritzkera odrzuca zarzuty, że nowy plan podatkowy spowoduje, że zamożni mieszkańcy lub firmy opuszczą stan lub zaangażują się w praktykę unikania płacenia podatków.

Elizabeth Austin, wicedyrektor Innovation Illinois uważa, że dosłowne porównanie obciążeń podatkowych mieszkańców w poszczególnych stanach nie ma sensu, bo nie można ignorować podstawowych faktów związanymi z innymi wskaźnikami ekonomicznymi.

Poniedziałek tzw. Tax Day zakończył sezon rozliczania się z podatków za 2018 rok. Każdy podatnik mógł jednak skorzystać z opcji przedłużenia tego terminu składając wniosek o tzw. extension.

W ubiegłym roku około 85 procent podatników w Illinois rozliczało się z podatku drogą elektroniczną. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.tax.illinois.gov, na której można na przykład sprawdzić, kiedy otrzymamy zwrot nadpłaconego stanowego podatku dochodowego.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location