----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Chicagowscy kierowcy narzekają, że w niektórych częściach miasta ulice wyglądają jak przysłowiowy „ser szwajcarski”, a dziury są głębokie i wypełnione wodą. Dziury w jezdniach to zmora kierowców po każdej zimie w Chicago. Władze miasta zapewniają, że trwają prace nad ich łataniem.

Miejski departament transportu rozpoczyna właśnie najbardziej pracowity okres sezonu, wysyłając codziennie na ulice od 20 do 30 załóg. Aby poradzić sobie z oczekiwanym wzrostem uszkodzeń nawierzchni spowodowanym rekordowymi mrozami z ubiegłego tygodnia, a następnie znacznym ociepleniem w weekend, burmistrz Emanuel zalecił, aby załogi Departamentu Transportu pracowały siedem dni w tygodniu.

Do tej pory pracownicy miejscy załatali 35,908 dziur w ulicach i zaułkach – poinformował Michael Claffey, rzecznik departamentu. W styczniu miasto otrzymało 4,391 skarg dotyczących tego problemu od mieszkańców. Tylko od ubiegłego piątku do poniedziałku wpłynęło 421 skarg, a załogi naprawiły 3,805 dziur.

Przedstawiciele departamentu transportu twierdzą, iż najbardziej pracowitymi dla nich miesiącami jest luty, marzec i kwiecień. W kwietniu zespoły zaczynają bardziej skupiać się na odnawianiu nawierzchni dróg. Pomimo rekordowych mrozów, których doświadczyliśmy w ostatnim czasie, departament nie przewiduje, aby ta zima była pod względem ilości dziur gorsza niż poprzednie lata – dodał Claffey.

Śnieg, lód i wilgoć przyczyniają się do powstawania dziur. Szczególnie wpływa na to cykl ujemnych temperatur, po którym następuje znaczne ocieplenie. W miarę starzenia się asfaltu powstają w nim pęknięcia, w które dostaje się woda. Gdy temperatura spada, woda zamarza i “rozsadza” nawierzchnię, w której tworzą się dziury pod kołami przejeżdżających samochodów.

W styczniu 2018 roku miasto wypełniło 45,550 dziur i otrzymało 4,989 skarg.

Mieszkańcy mogą zgłaszać uszkodzenia na drodze dzwonić pod numer 311 lub zgłaszając to na stronie 311.chicago.gov, gdzie można również śledzić miejsca, w których zostały zgłoszone i naprawione dziury w ostatnim czasie. Jednak portal nie zawsze zapewnia regularne aktualizacje w tej kwestii.

Kierowcy, których samochody zostały uszkodzone na dziurach w nawierzchni dróg, mogą zgłaszać wnioski o zwrot kosztów naprawy do urzędu miasta. W 2018 roku do dnia 12 grudnia złożono 1,041 takich wniosków – wynika z informacji biura sekretarza miasta.

Mieszkańcy ubiegający się o zwrot kosztów spowodowanych przez dziury, muszą wypełnić odpowiedni formularz, dostarczyć kopię rachunku za naprawę uszkodzeń lub dwie pisemne wyceny kosztów napraw oraz kopię raportu policyjnego opisującego incydent, który doprowadził do szkody – wynika z informacji podanych na stronie internetowej urzędu.

Roszczenia należy złożyć w biurze sekretarza miasta, a Rada Miasta dokonuje przeglądu wniosków i decyduje o wypłacie odszkodowań.

Departament transportu w Illinois, który zarządza drogami stanowymi, nie prowadzi rejestru dziur podobnie jak Chicago – poinformował Guy Tridgell, rzecznik departamentu. Kierowcy mogą zgłaszać informacje o dziurach na stronie internetowej departamentu: http://apps.dot.illinois.gov/WER/?from=1.

Kierowcy mogą również zgłaszać do stanu roszczenia o szkody wyrządzone przez wjechaniem w dziurę, jednak formularz, który należy w tej sprawie wypełnić, nie jest dostępny na stornie i można go uzyskać w biurze IDOT.

Jeśli do uszkodzenia doszło na drodze, którą zarządza powiat Cook, kierowcy mogą dzwonić pod numer: 847-705-4401 lub udać się do biura departamentu transportu w Illinois, pod adresem 201 West Center Court w miejscowości Schaumburg, aby otrzymać odpowiedni formularz.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location