----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Trzy tornada uderzyły w świąteczny poniedziałek Memorial Day w Illinois i Indianie - potwierdziło na drugi dzień Krajowe Centrum Meteorologiczne.

Tornada miały siłę EF-0, czyli najniższą w ulepszonej skali Fujity. Żywiołowi o takiej sile towarzyszy wiatr z podmuchami do 74 mil na godzinę, który może uszkodzić dachy domówi, łamać i powalać drzewa.

Jedno tornado uderzyło w Dyer w Indianie, około 30 mil na południowy wschód od Chicago. Dwa potwierdzono w Illinois w Plattville i Paw Paw.

"To jak pociąg towarowy przejeżdżający nad twoim domem przez 30 sekund - opisywali mieszkańcy Dyer przejście tornada nad ich domami w rozmowie udzielonej ekipie telewizji WGN. Tornado uderzyło tam o około godz. 4.30 po południu w poniedziałek.

Nikomu nic się nie stało, ale niektóre domy są zniszczone. Tornado wyrywało z korzeniami duże drzewa, w tym dęby.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosfery (NOAA) wstępnie oceniła, że co najmniej 52 tornada uderzyły w ośmiu stanach: w Indianie, Kolorado, Ohio, Iowa, Nebrasce, Minnesocie, Idaho i w Oklahomie.

Władze tego ostatniego stanu potwierdziły śmieć dwóch osób po uderzeniu tornada w El Reno, około 25 mil na zachód od Oklahoma City. Żywioł zniszczył osiedle z przyczep kempingowych. Krajowe Centrum Meteorologiczne potwierdziło, że było to tornado EF3 z wiatrem o prędkości 165 mil na godzinę. Taka wichura jest w stanie zniszczyć całe piętra solidnych domów, uszkodzić duże budynki, wykoleić pociąg, a nawet przenieść samochód.

Niszczycielskie tornado uderzyło w poniedziałek w Trotwood na południowym wschodzie Ohio. W tym stanie zginęła jedna osoba.

Z danych meteorologów z ostatnich 25 lat wynika, że przeciętna liczba tornad w roku dla Illinois to 53. Choć trąby powietrzne występują u nas częściej niż w innych stanach, to jednak mają mniejszą siłę, niż te spotykane w innych częściach kraju.

Maj i początek czerwca to najbardziej aktywne pod tym względem miesiące roku. Jak do tej pory najbardziej tragiczne w skutkach tornado w Illinois uderzyło 18 marca 1925 roku. Tzw. Tri State tornado uderzyło na południu Illinois, w rejonach miasteczka Gorham, zabijając 34 osoby.

Pod koniec sierpnia 1990 roku tornado uderzyło w miasteczko Plainfield na południowo-zachodnich przedmieściach Chicago. Miało najwyższą kategorię F-5 w skali Fujity, zginęło wtedy 29 osób, a 353 zostały ranne. Straty oszacowano na ponad $140 milionów.

21 kwietnia 1967 trąby powietrzne wystąpiły w Palos Hills i Oak Lawn i zabiły 33 osoby. Inne równie niszczycielskie tornada uderzyły: 21 kwietnia 1967 w Cherry Valley, Belvidere – zginęły 24 osoby, 28 marca 1920 roku w Romeoville, Maywood i Melrose Park – zginęły 22 osoby.

W Chicago w sierpniu 2016 r. potwierdzono pierwsze od prawie dekady tornado. Wirujący lej pojawił się na terenach w granicach miasta, niedaleko lotniska Midway. Co ciekawe, zjawisku nie towarzyszyła burza. 

Oficjalnie potwierdzono, że było to pierwsze jakiegokolwiek rodzaju tornado w granicach miasta Chicago od 22 września 2006 roku. Wtedy trąba powietrzna o sile F0 powaliła wiele drzew w okolicach kampusu Uniwersytetu Loyola.

Sierpniowy wirujący lej z 2016 r., określany przez synoptyków jako landspout, uderzył w ziemię na południe od ulicy West Ogden Avenue. Tornado nie poczyniło żadnych zniszczeń i nie towarzyszyła mu burza.

Tzw. landspouts formują się one zazwyczaj pod bezchmurnym niebem i nie osiągają siły nawet najsłabszych tornad. Kolumna widoczna jest zwykle jako niewielki wirujący lej, który powstaje, gdy gorące powietrze przy powierzchni ziemi szybko unosi się do góry przechodząc przez strefę chłodniejszego powietrza o niższym ciśnieniu.

Landspouts zwykle towarzysz wiatr z prędkością poniżej 40 mil na godzinę, ale zdarzały się przypadki wirów z wiatrem powyżej 60 mil na godzinę (czyli siła tornada F0 w skali Fujity).

W przypadku załamania pogody należy przede wszystkim śledzić komunikaty synoptyków. „Tornado watch” to możliwość powstania tornada w danym rejonie. Należy być przygotowanym do ewentualnego schronienia się w bezpiecznym miejscu. „Tornado warning” oznacza już rosnący huragan lub obecność tornada na radarze.

Należy wtedy natychmiast szukać schronienia. Ci, którzy interesują się tym zjawiskiem, mają teraz do dyspozycji Tornado Tracker – czyli interaktywne narzędzie pozwalające zarówno śledzić nadchodzące tornada, jak i prześledzić trasy wszystkich, jakie uderzyły w Illinois od 1950 roku. Informacje: http://mrcc.isws.illinois.edu

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location