----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), która przed Thanksgiving ostrzegała przed zakupem i spożywaniem wszelkiej sałaty rzymskiej w związku z zachorowaniami spowodowanymi bakterią E.coli, ogłosiła, która tzw. romaine lettuce jest bezpieczna.

W poniedziałek komisarz FDA, dr Scott Gottlieb, ogłosił, że konsumenci będą mogli znaleźć przy jej zakupie informacje dotyczące miejsca i daty zbioru. Bezpieczna do spożycia jest także sałata rzymska oznaczona jako hydroponiczna lub szklarniowa (hydroponically, greenhouse grown).

Sałata rzymska zebrana poza regionem Central Coast w północnej i środkowej Kalifornii nie została dotknięta obecnym wybuchem zakażeń spowodowanych E.colą - podało FDA.

Bezpieczna do spożycia partia pochodzi z upraw: California Imperial Valley, z okolic Yuma w Arizonie, z Florydy i Meksyku. FDA poinformowała konsumentów, aby nie kupowali ani nie jedli sałaty rzymskiej, która nie posiada identyfikatorów.

W poniedziałek podsumowano także, że z powodu bakterii E.coli O157:H7 po spożyciu sałaty rzymskiej zachorowały 43 osoby w 12 stanach. Zidentyfikowany szczep różni się od tego, który był odpowiedzialny za wybuch epidemii na początku tego roku.

Ostatni przypadek zachorowania został zgłoszony 31 października. Do tej pory nie pojawiły się informacje o zgonach, ale 16 osób trafiło do szpitala, a u jednego pacjenta doszło do niewydolności nerek.

Toksyna produkowana przez bakterię E.coli (Escherichia coli) może wywołać zatrucie, objawiające się wymiotami, biegunką, gorączką czy bólem brzucha.

"Biegunka i bóle brzucha pojawiają się od trzech do czterech dni po zjedzeniu skażonego produktu i choroba trwa około tygodnia. W przypadku złego samopoczucia należy skontaktować się z lekarzem. Zachorowanie może mieć poważniejszy przebieg u dzieci poniżej 5. roku życia, osób starszych i z obniżoną odpornością" - powiedziała doktor Laura Gieraltowski z Centrum Zwalczania Chorób i Prewencji (CDC).

W skrajnych przypadkach w wyniku zatrucia dochodzi do powikłań. Szczególnie niebezpieczny jest tzw. zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS), rodzaj niewydolności nerek.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location