----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jeżeli mieszkasz, pracujesz, lub przebywasz w Chicago regularnie, na pewno zauważyłeś coraz więcej ścieżek rowerowych – chronionych oraz tradycyjnych. Dziś jest w Chicago więcej rowerzystów niż kiedykolwiek wcześniej.

W przeciągu ostatniego roku magazyn rowerowy „Bicycling Magazine” określił Chicago najdogodniejszym do jazdy dla rowerzystów miastem w Stanach Zjednoczonych. Można się spodziewać wzrostu ilości rowerów na drogach Chicago. Jako kierowcy samochodów powinniśmy zwracać uwagę na rowerzystów na jezdni. Podobnie, rowerzyści muszą stać się bardziej świadomi pojazdów, z którymi dzielą jezdnię.

Nowa ustawa – „Dennis’s Law”

Nowa ustawa podpisana przez gubernatora Raunera w sierpniu 2016 roku, wyjaśnia prawo korzystania z jezdni przez rowerzystów. Nowa ustawa, zwana Prawem Dennisa („Dennis’s Law”), powstała w wyniku śmiertelnego wypadku na jezdni, w którym zginął Dennis Jurs. Jurs został śmiertelnie potrącony przez samochód, kiedy auto nie zatrzymało się przed znakiem „stop” oraz wymusiło pierwszeństwo, kiedy Jurs nie miał znaku „stop”. Po podpisaniu tej nowej ustawy nastąpiły w stanie Illinois jeszcze dwa śmiertelne wypadki na jezdni z udziałem rowerzystów i samochodów. Ta ustawa wyjaśnia, że rowery są pojazdami („vehicles”) na jezdni i mają prawo do takich samych praw pierwszeństwa na drodze jak i pojazdy motoryzacyjne w stanie Illinois.

Istnieją dwa typy ścieżek dla rowerzystów w stanie Illinois – ścieżki chronione oraz ścieżki tradycyjne.

Chronione ścieżki rowerowe

Chronione ścieżki rowerowe istnieją również w innych krajach (szczególnie w krajach europejskich takich jak Holandia i Dania) od wielu lat; w Stanach Zjednoczonych stają się od niedawna popularne. W krajach europejskich, gdzie od dawna istnieją chronione ścieżki rowerowe, istnieje także kultura rowerowa, która przenika te kraje oraz ich mieszkańców. Kierowcy samochodowi oraz piesi są świadomi rowerzystów. Muszą być; większość istniejących statystyk informuje, że na przykład w Holandii jest więcej rowerów niż samochodów. Chroniona ścieżka rowerowa pozwala na utrzymanie bardziej bezpiecznej jezdni. Zazwyczaj chronione ścieżki organizowane są w taki sposób, że ruch samochodowy jest po środku jezdni, parking po prawej stronie, a ścieżka rowerowa – oddzielona od pasów ruchu przez pas(y) do parkowania – obok krawężnika. Doskonałym przykładem chronionych ścieżek rowerowych jest Dearborn Street w centrum Chicago. Miasto Evanston niedawno wybudowało chronione ścieżki rowerowe na ulicy Dodge.

Obowiązki rowerzystów i pojazdów motoryzacyjnych

Teoretycznie chronione ścieżki rowerowe zapewniają strefę buforową zaparkowanych samochodów, które chronią rowerzystów od ruchomych pojazdów na jezdni. Nawet w chronionych ścieżkach rowerzyści muszą uważać na drzwi samochodowe otwierane po stronie pasażera, oraz uważać, aby nie wjechać w krawężnik i nie stracić kontroli nad rowerem. Kierowcy samochodowi muszą się nauczyć oczekiwać rowerzystów na jezdni. Kierowcy również muszą zachować czujność: często zaglądać do bocznych lusterek; zachować ostrożność podczas skrętu w prawo w poprzek ścieżki rowerowej; oraz, zwracać uwagę na prędkość rowerów na jezdni. Dużo ludzi nie zdaje sobie sprawę, że jazda na chodniku jest niezgodna z prawem dla rowerzystów powyżej 12 lat. Także nieprawidłowe jest jeździć rowerem w przeciwnym kierunku ruchu na jezdni.

Tradycyjne ścieżki rowerowe

Tradycyjne ścieżki rowerowe są wszechobecne w Chicago oraz na przedmieściach. Takie ścieżki wyznaczają pas ruchu rowerowego białą linią oraz symbolem roweru. Te ścieżki nie są chronione. Znajdują się tuż przy krawężniku; często po prawej stronie pasów ruchu samochodowego, a czasami przeplatane miejscami do parkowania samochodów przy krawężniku. Tak czy inaczej te linie nie są dobrze widoczne. Jeśli rowerzysta nie jest zaznajomiony z daną drogą, może mu być trudno stwierdzić, czy ścieżka rowerowa jest obecna. Zakładając, że kierowcy są czujni i świadomi rowerów na jezdni i rowerzyści są czujni i świadomi samochodów, tradycyjne ścieżki mogą być efektywne. Jednakże, jeśli albo rowerzyści albo kierowcy samochodowi nie przestrzegają zasad zdrowego rozsądku i uprzejmości, mogą zaistnieć problemy. Często spotykany problem to kierowcy samochodowi, którzy wykorzystują ścieżki rowerowe jako dodatkowe pasy ruchu samochodowego. Kierowcy samochodów muszą również zdawać sobie sprawę, że są zobowiązani do zapewnienia czterostopowej luki pomiędzy rowerem a samochodem. Może to spowodować przypadkowe sforsowanie rowerzysty z jezdni. Niektórzy kierowcy samochodowi się oburzają, gdy widzą rowerzystów na jezdni, pomimo prawnego dzielenia się jezdnią. Kierowcy samochodowi też są sfrustrowani, gdy rowerzyści lekceważą przepisy ruchu drogowego, przecinają po pasach ruchu, nie zatrzymują się przed znakami zatrzymania „stop” i tym podobne. Rowerzyści często są oburzeni, kiedy kierowcy samochodowi traktują ich, jakby byli niewidoczni. Zarówno rowerzyści i kierowcy samochodowi muszą być świadomi oraz mieć wzajemny szacunek na drodze. Każdy pojazd musi przestrzegać tych samych zasad ruchu drogowego.

W krajach europejskich, gdzie chronione ścieżki rowerowe są wszędzie, rowerzyści są wszechobecni oraz istnieje szacunek dla wszystkich pojazdów na jezdni. Dopóki populacja w Stanach Zjednoczonych nie będzie bardziej świadoma innych na drodze, będzie nadal dochodzić do sytuacji, gdy rowerzyści zostają ranni lub śmiertelnie potrąceni przez skręcające samochody, zostają uderzeni przez otwierane drzwi, a kierowcy będzie oburzać lekceważenie przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów. Kierowcy samochodowi powinni być świadomi rowerzystów, którzy są coraz bardziej obecni na naszych drogach. Rowerzyści muszą przestrzegać zasad ruchu drogowego. Każdy powinien jeździć czujnie. Mamy opanowany równoległy parking oraz przystanki autobusowe – może z czasem także opanujemy dzielenie się jezdnią z rowerzystami.

Odwiedź naszą kancelarię prawną www.facebook.com/BrukaloLaw

Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location