----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Koszty medyczne lub koszty leczenia

Poszkodowany może odzyskać koszty medyczne lub koszty leczenia. Jednak nie jest to takie proste, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Według prawa w stanie Illinois, poszkodowany ma prawo do pełnej kwoty rachunku. Aczkolwiek poszkodowany musi udowodnić, że opłaty są uczciwe oraz rozsądne w tym obszarze geograficznym. Wypłacona kwota jest wstępnie rodzajem dowodu uczciwej opłaty, ale może być kwestionowana przez stronę oskarżoną.

Podczas końcowego procesu przed ławnikami, jeżeli sprawa dojdzie do tego etapu, nie można wspomnieć o ubezpieczeniu. Ławnicy często zastanawiają się "czy ubezpieczenia nie płacą niektórych z tych rachunków?" Ponadto, chociaż jest całkowicie zapłacony rachunek, to nie powstrzymuje to adwokatów broniących oskarżonego przed twierdzeniem, że rzeczywista wartość godziwa tego rachunku jest znacznie mniejsza (wielu adwokatów broniących oskarżonych zatrudnia ekspertów, którzy twierdzą, że wartość godziwa rachunku jest, dla przykładu, tym, co Medicare zapłaci).

Na dodatek istnieje debata wśród sędziów dotycząca kwestii, którą rachunkowość można przedstawić ławnikom. Jeśli jest rachunek za szpital o wartości $10,000, ale ubezpieczenie zdrowotne (np. „Blue Cross”) opłaca kwotę $4,000 ze względu na obniżoną i wynegocjowaną stawkę – debata dotyczy tego, czy rachunek "zapłacony", który może być przedstawiony jako dowód wynosi $10,000, $4,000 lub inną kwotę? Kwota, która może być przedstawiona jako dowód zapłaconych rachunków medycznych także zależy od sędziego.

Jeżeli są rachunki jeszcze niezapłacone do czasu procesu przed ławnikami, należy wezwać jako świadka lekarza lub osobę, która zajmuje się rachunkowością medyczną, która będzie mogła zeznawać, że te opłaty są uczciwe oraz rozsądne w tym obszarze geograficznym. Wielu lekarzy nie zdaje sobie jednak sprawy z rozsądnych opłat, skoro nie mają nic wspólnego z rachunkowością w przychodni lub szpitalu, i nie będą w stanie zeznawać w kwestii rachunków wydanych przez ich przychodnie.

Tak czy inaczej, będzie konieczne zeznanie lekarza podczas procesu przed ławnikami. Można nagrać zeznanie lekarza pod przysięgą i wyświetlić ławnikom podczas procesu, lub lekarz może zeznawać na żywo podczas procesu przed ławnikami. W obu przypadkach należy zapłacić honorarium zawodowe lekarzowi; takie honorarium może często kosztować $1,000 dolarów za godzinę. Wysokość honorarium po części zależy od specjalizacji lekarza zeznającego.

Przyszłe koszty medyczne lub przyszłe koszty leczenia

Poszkodowany także może odzyskać przyszłe koszty medyczne lub przyszłe koszty leczenia. Na przykład, jeśli lekarz zeznawał, że jego pacjent będzie potrzebował wymiany stawu biodrowego w ciągu najbliższych 5 lat, ze względu na obrażenia cielesne poniesione w skutek wypadku, to można poprosić ławników o przyznanie kosztu tej procedury jako część odszkodowania. Potrzebny jest jednak lekarz, aby przedstawić tę opinię w rozsądnym stopniu pewności medycznej („reasonable degree of medical certainty”). Także potrzebne są dowody, jak i zeznanie lekarza, na przyszłe koszty zabiegu chirurgicznego oraz pobytu w szpitalu. Nie może to być zeznanie lekarza, w którym lekarz stwierdzi, że pacjent „może” będzie potrzebować procedury wymiany stawu biodrowego „w przyszłości.” Samo zeznanie lekarza nie wyklucza obrony przed kwestionowaniem potrzeby na taką procedurę oraz kosztów tej procedury. Najczęściej obrona będzie miała także zeznającego lekarza, eksperta, który będzie zaprzeczał zeznaniom lekarza przedstawionego jako świadka przez poszkodowanego.

Podobnie poszkodowany może starać się o koszty przyszłej opieki medycznej w ramach odszkodowania. Tutaj także jest potrzebne zeznanie lekarza oraz powiązanie tej potrzeby z poniesionymi obrażeniami cielesnymi w skutek wypadku. Przykładem może być osoba sparaliżowana w skutek wypadku samochodowego. Za pomocą zeznania lekarza, można starać się o odzyskanie kosztów wózka inwalidzkiego, pielęgniarki domowej, oraz innych, związanych z tą szkodą, kosztów.

Utrata wynagrodzenia

Poszkodowany może starać się o utratę wynagrodzenia jako część odszkodowania. Oznacza to, że nawet jeśli poszkodowany ma zapłacone za dni chorobowe, dni osobiste, dni wolne od pracy, krótkoterminową lub długoterminową rentę oferowaną w ramach pracy – nadal może przysługiwać poszkodowanemu wartość utraty wynagrodzenia za dni, w których poszkodowany nie był zdolny do pracy. Dla przykładu, jeżeli poszkodowany zarabia 500 dolarów dziennie i ze względu na obrażenia cielesne spowodowane przez wypadek, nie jest zdolny do pracy przez 10 dni, nadal ma prawo starać się o odszkodowanie wynoszące $5,000 w ramach utraty wynagrodzenia, nawet wtedy, gdy ma zapłacone w tym czasie za dni chorobowe.

Poszkodowany będzie musiał przedstawić dowody swoich zarobków, np. rozliczenia podatkowe za okres czasu 2-3 lat przed wydarzeniem, jak i rozliczenia po wydarzeniu.

Ból i cierpienie

Ból i cierpienie jest to jeden z elementów niegospodarczych („non-economic”) szkód. Ból i cierpienie w pewnym sensie są bezpostaciowe. Lecz warto pomyśleć o "wartości" tych elementów, zwłaszcza kiedy po wydarzeniu poszkodowany nie może wykonać czynności codziennych ze względu na obrażenia poniesione w skutek wypadku. Jaka jest wartość używania kul na dwa miesiące po operacji stóp? Jaka jest wartość utraty snu przez dwa lata ze względu na bóle głowy? Doświadczony adwokat będzie pomocny w przedstawieniu tego rodzaju odszkodowania ławnikom.

Utrata normalnego życia („loss of a normal life”)

Utrata normalnego życia jest również niegospodarczym („non-economic”) rodzajem odszkodowania, o które może się starać poszkodowany. Należy pomyśleć o tym, jaką mają wartość czynności takie jak: niezdolność do dalszej jazdy samochodowej; brak możliwości trzymania współmałżonka za rękę; brak możliwości zabawy z dziećmi w parku; oraz inne.

W wielu przypadkach, utrata normalnego życia może obejmować na przykład: kuśtykanie przez 2 miesiące, brak snu przez kilka tygodni, niezdolność do mycia głowy oraz układania włosów przez miesiąc. Są to rzeczywiste elementy szkody, o które doświadczony adwokat może się starać w ramach odszkodowania.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location