----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W Illinois właściciele domów są zachęcani do dbania o swoje domy oraz otoczenie swoich domów. Jeżeli teren domu lub otoczenia domu stanowią zagrożenie dla innych, właściciel domu może być odpowiedzialny za szkody poniesione przez osobę, która dozna urazu na tym terenie. Szkody mogą być znaczne, gdy weźmie się pod uwagę wydatki medyczne oraz trwałe obrażenia, które mogą być związane ze złamanymi kończynami oraz innymi poważnymi obrażeniami cielesnymi.

Zgodnie z prawem w Illinois akumulacja śniegu oraz lodu jest powszechnie uznawana za występowanie naturalne. Kiedy właściciel domu przemieszcza lub stara się usunąć śnieg lub lód, zaangażowanie właściciela domu zmienia tę sytuację; w takim przypadku akumulacja może być spowodowana poprzez właściciela domu. W związku z tym osoby, które doznają urazów mogą zwracać się do właścicieli domów, aby starać się o odszkodowanie - w tym wydatki medyczne, ból oraz cierpienie związany z trwałymi obrażeniami, oraz wszelkie powiązane wydatki.

W 1979 r. została uchwalona ustawa w stanie Illinois dotycząca usuwania śniegu oraz lodu („Snow and Ice Removal Act”), która zapewnia immunitet właścicielom domów w ramach ich działania w zakresie usuwania śniegu oraz lodu. Dzięki tej ustawie właściciele domów są zachęcani do usuwania śniegu oraz lodu z terenu otoczenia swoich domów. Jeśli śnieg lub lód zostanie usunięty w sposób bezmyślny, lub oczywiście nieuważny, właściciel domu może nadal być odpowiedzialny za szkody poniesione przez osobę, która dozna urazu na terenie otoczenia domu właściciela. Kategoryzacja oczywiście nieuważnego lub bezmyślnego usuwania śniegu lub lodu, zależy od specyficznych okoliczności.

W sądach Illinois osoby, które doznały urazów z powodu poślizgnięć oraz upadków na śniegu lub lodzie, mogą pozwać właścicieli domu, którzy usiłowali usunąć ten śnieg lub lód z terenu otoczenia swojego domu. Wiele lokalnych zarządzeń („local ordinances”) przydziela właścicielom domów obowiązek oczyszczenia otoczenia swojego domu ze śniegu oraz lodu. Jeżeli właściciel domu nie jest w stanie oczyścić terenu, może być dodatkowo odpowiedzialny za kary związane z lokalnym zarządzeniem („local ordinance”).

W przypadku pozwania do sądu, właściciel domu jest zmuszony się bronić. Właściciele domów, którzy zostają pozwani w takim roszczeniu, powinni po pierwsze niezwłocznie przedstawiać takie roszczenie firmie ubezpieczeniowej, która zapewnia ubezpieczenie terenu domu oraz otoczenia domu („homeowners insurance”). Jakiekolwiek opóźnienie w zawiadomieniu firmy ubezpieczeniowej może spowodować, że firma ubezpieczeniowa odmówi pokrycia.

Kiedy jest zapewnione pokrycie, firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj zapewniają obronę przed takimi roszczeniami. Firmy ubezpieczeniowe zwykle wyznaczają adwokata dla właściciela domu. Niezależnie od tego, czy właściciel domu korzysta z zapewnianej przez ubezpieczyciela obrony, czy też broni roszczenia we własnym zakresie, pierwszą linią obrony powinno być przedstawienie immunitetu przewidzianego w ustawie o usuwaniu śniegu oraz lodu („Snow and Ice Removal Act”). Ta ustawa może zapewnić natychmiastową ulgę właścicielowi domu. Doświadczony adwokat, prowadzący sprawę osoby poszkodowanej, będzie jednak próbował uniknąć stosowania ustawy. Osoba poszkodowana będzie przedstawiać, że obrażenia wynikły z bezmyślnego lub oczywiście nieuważnego usunięcia śniegu lub lodu, oraz generalnie z niepoprawnego utrzymania terenu otoczenia domu. Jeśli poszkodowanemu uda się to udowodnić, właściciel domu może być odpowiedzialny za odszkodowanie osoby poszkodowanej.

Podobnie jak w przypadku innego rodzaju roszczeń o odszkodowanie, pozwany powinien skonsultować się z adwokatem natychmiastowo po otrzymaniu roszczenia. W takich przypadkach adwokat pomoże pozwanemu w obronie gdzie może wykorzystać ustawę dotycząca usuwania śniegu oraz lodu („Snow and Ice Removal Act”). Adwokat może pomóc właścicielowi domu udowodnić, że teren otaczający dom był prawidłowo utrzymany, a obrażenia poszkodowanego nie zostały spowodowane przez usunięcie lodu lub śniegu. W takich przypadkach właściciel domu może kwalifikować się na immunitet oferowany przez ustawę dotyczącą usuwania śniegu oraz lodu („Snow and Ice Removal Act”), o ile zgadza się z tym sędzia lub ława przysięgłych.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location