Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Firma z Willowbrook świadcząca usługi sterylizacji produktów uwalnia ze swoich zakładów na tych zachodnich przedmieściach gaz w ilościach, które mogą być szkodliwe dla zdrowia - wynika z raportu federalnego Departamentu Zdrowia.

Sterigenics International w swoich zakładach przechowuje tlenek etylenu, który jest rozpylany w szczelnych komorach w celu sterylizacji sprzętu medycznego, farmaceutyków i produktów żywnościowych w dwóch budynkach przy 830 Midway Drive i 7775 Quincy St. - informuje Agencja ds. Substancji Toksycznych i Rejestru Chorób. Budynki znajdują się dokładnie na północ i wschód od kompleksu Willowbrook Municipal.

Według raportu Agencji Ochrony Środowiska (EPA) ryzyko zachorowania na raka związane z wdychaniem przez osobę dorosłą tlenku etylenu zwiększyło się 30-krotnie w grudniu. Raport opublikowany 21 sierpnia dotyczy tylko zakładów Sterigenics International, Inc. w Willowbrook.

Przeanalizowano 39 próbek z 26 różnych lokalizacji w obszarze handlowym wokół Sterigenics, na północny wschód od Route 83 i autostrady nr 55, a także w dzielnicach mieszkaniowych, na północny zachód od Route 83 i I-55.

Agencja wykorzystała te dane do opracowania modelu skutków długotrwałego narażenia mieszkańców tego obszaru i pracowników zakładów na wysokie stężenie w powietrzu tlenku etylenu. Agencja uznała, że istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na raka.

"To podwyższone ryzyko stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego dla tych populacji" - czytamy w raporcie. Jednocześnie podkreślono, że trudno jest oszacować długoterminowe konsekwencje dla zdrowia w związku z emisjami z zakładów, bo nie było wieloletniego monitorowania powietrza.

Kristin Gibbs, dyrektor ds. marketingu w Sotera Health, macierzystej firmy Sterigenics, powiedziała, że właśnie otrzymała raport agencji i nie miała jeszcze możliwości, by dobrze go przeanalizować. Przyznała, że regionalni pracownicy EPA uznali, że ryzyko jest większe niż wcześniej sądzono.

"Ta zmiana oceny ryzyka EPA jest stosunkowo nowa, a firma Sterigenics rozumie, że jej działalność jest oceniana przez różne zainteresowane strony" - dodała.

Gibbs zapewniła, że firma poważne traktuje wszelkie dane dotyczące wzrostu zagrożenia dla zdrowia w Willowbrook. Jednocześnie zaznaczyła, że Sterigenics uzyskał wszelkie pozwolenia na wszystkie prowadzone operacje.

"Firma Sterigenics niedawno zakończyła dobrowolną modernizację w zakładzie w Willowbrook w lipcu, dzięki której obecna emisja tlenku etylenu zostanie zmniejszona o ponad 90 procent" - powiedziała dyrektor ds. marketingu w Sotera Health.

Sterigenics zobowiązuje się do współpracy zarówno z federalną Agencją Ochrony Środowiska (EPA), jak stanową EPA. Dziennik “Chicago Tribune” doniósł, że zakład od 2011 roku był w posiadaniu firmy, której współwłaścicielem był gubernator Bruce Rauner, który opuścił ją, by rozpocząć kampanię.

Burmistrz Willowbrook Frank Trilla powiedział, że on i członkowie zarządu miasta kontaktują się z miejscowymi, stanowymi i federalnymi urzędnikami, aby zebrać więcej informacji i zgromadzić grupę roboczą, która pomoże w interpretacji raportu agencji.

Z informacji opublikowanych na stronie internetowej miasta wynika, że Sterigenics, która ma swoją siedzibę w Oak Brook, złożyła do stanowej EPA 11 czerwca wniosek o pozwolenie na zainstalowanie urządzeń do redukcji emisji. Agencja Ochrony Środowiska z Illinois wydała pozwolenie 26 czerwca, a firma ukończyła projekt 27 lipca. Wkrótce zostaną przeprowadzone kolejne pomiary poziomu emisji gazów.

"Głównie troszczę się o zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców i tych, którzy pracują w Willowbrook" - stwierdził burmistrz Trilla.

Cztery szkoły, w tym Hinsdale South High School i Gower West Elementary School, oraz dom opieki społecznej, położone są w odległości mili od Sterigenics. Około 19,000 mieszkańców żyje niecałą milę od zakładów w Willowbrook w południowo-wschodniej części powiatu DuPage - stwierdzają autorzy raportu.

Burmistrz Trilla zorganizował spotkanie z przedstawicielami Agencji Ochrony Środowiska i Agencji ds. Toksycznych Substancji i Rejestru Chorób, którzy będą rozmawiać z mieszkańcami i odpowiadać na ich pytania. Miasto zaprosiło także byłego dyrektora stanowej EPA Renee Cipriano, eksperta w dziedzinie prawa ochrony środowiska.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Płacą wysokie POdatki, w zamian otrzymują z POwietrza choroby rakotwórcze, i przez to ekonomia się POwiększa, szczególnie ta od chemioterapii, wolny kraj !

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location