----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

– część druga

Jakie świadczenia powinien poszkodowany pracownik otrzymać podczas nieobecności w pracy?

Pracownik ma prawo do świadczeń za tymczasową całkowitą niezdatność (Temporary Total Disability – TTD). Pracownik może dostać te świadczenia w okresie czasu, kiedy nie może wykonywać pracy i dochodzi do zdrowia, pod warunkiem, że lekarz usprawiedliwił nieobecność pracownika w pracy. Tygodniowa stawka świadczenia TTD jest obliczona z średniej płacy tygodniowej pracownika z okresu jednego roku przed wypadkiem (liczone bez nadgodzin, czyli bez „overtime”). Ponadto, ostateczna stawka TTD podlega pewnych kwot maksymalnych oraz minimalnych. Tygodniowa stawka TTD jest inna, kiedy poszkodowany pracownik jest w straży ochotniczej, policji, lub jest pracownikiem obrony cywilnej. Są także dodatkowe przypadki kiedy kalkulacja jest inna.

Jakie świadczenia są płatne rodzinie pracownika w przypadku śmierci?

Wdowa lub wdowiec po pracowniku, małoletnie dzieci, lub rodzice całkowicie zależne od pracownika, którzy kwalifikują się do świadczeń z tytułu śmierci pracownika są uprawnieni do cotygodniowej wypłaty TTD. Jeżeli wdowa lub wdowiec wiąże się z nowym współmałżonkiem i nie ma małoletnich dzieci w momencie ponownego małżeństwa, to ma prawo do świadczeń w wysokości dwóch lat rekompensaty. Po takiej wypłacie, wszelkie prawa do dodatkowych świadczeń są ugaszone. Maksymalnym dopuszczalny, świadczeniem z tytułu śmierci jest wyższa suma z dwóch możliwości - dwadzieścia pięć lat rekompensat tygodniowych lub $500,000.

Co zrobić, jeśli pracownik nie otrzymuje świadczeń, do których myśli, że jest uprawniony?

Jeśli pracownik jest w trakcie aktywnego leczenia u wybranego przez siebie lekarza, nie jest w stanie pracować i nie otrzymuje świadczeń, ma prawo do przesłuchania w swojej sprawie przez sędziego / arbitratora z komisji „Illinois Workers’ Compensation Commission” (IWCC). Pracownik ma prawo do przedstawienia dowodów medycznych oraz świadków w tej rozprawie. Pracownik powinien mieć adwokata, który będzie go reprezentował w rozprawie przed IWCC.

Kiedy przysługuje odszkodowanie za zniekształcenie ciała?

Pracownik, który cierpi na poważne i trwałe zniekształcenia (takie jak blizny) głowy, twarzy, rąk, szyi, ramion, nóg (poniżej kolan) oraz klatki piersiowej, na skutek kontuzji w pracy, może mieć uprawnienia do odszkodowania z tego powodu. Przypadki zniekształcenia nie mogą dojść do rozprawy dopóki nie minie 6 miesięcy od daty urazu. Roszczenia wynikające z przypadków urazów ze zniekształceniem ciała powinny być złożone w IWCC natychmiast po wypadku, tak samo jak każdy inny przypadek wypadku związanego z pracą.

Czy poszkodowany pracownik powinien ubiegać się o świadczenia ubezpieczenia grupowego?

Pracodawcy mogą zachęcać pracowników poszkodowanych do ubiegania się o ubezpieczenie grupowe lub świadczenia chorobowe i wypadkowe, zamiast świadczeń poprzez ubezpieczenie „Workers’ Compensation,” do których są uprawnieni. Większość z tych alternatyw nie przewiduje cotygodniowych świadczeń w sumach takich, jakie są dostępne przez ubezpieczenie „Workers’ Compensation.”. Ponadto, zazwyczaj te alternatywy wymagają od pracownika zapłacenia części kosztów leczenia. Świadczenia za trwałe inwalidztwo częściowe (Permanent Partial Disability – PPD) oraz za zniekształcenie ciała nie są zazwyczaj dostępne w większości planów ubezpieczeń grupowych. Większość polis ubezpieczeń grupowych ma ekskluzje obowiązku wypłaty świadczeń za urazy związane z pracą. Jeśli poszkodowany pracownik podpisuje formularz wskazujący, że nie został poszkodowany w pracy, może okazać się trudne, aby później otrzymać lub wywalczyć świadczenia poprzez ubezpieczenie „Workers’ Compensation.”

Czy poszkodowany pracownik może stracić pracę po złożeniu roszczenia o świadczenia poprzez ustawę „Workers’ Compensation Act”?

Sekcja 4(h) ustawy „Workers’ Compensation Act,” w Illinois, zapewnia, że jest to niezgodne z prawem, by jakikolwiek pracodawca lub jakakolwiek firma ubezpieczeniowa przeszkadzała, ograniczała, lub dyskryminowała pracownika w jakikolwiek sposób z powodu jego korzystania z praw lub świadczeń przyznanych mu przez ustawę „Workers’ Compensation Act.”. Jest to również niezgodne z prawem, by jakikolwiek pracodawca lub jakakolwiek firma ubezpieczeniowa zwolniła pracownika z powodu korzystania z praw lub świadczeń przyznanych mu przez ustawę „Workers’ Compensation Act”.

Kiedy roszczenie złożone poprzez ustawę „Workers Compensation Act” zostaje zamknięte na stałe?

Roszczenie jest zamknięte na stałe po podpisaniu przez poszkodowanego pracownika umowy rozliczeniowej, która jest przedstawiona oraz zatwierdzona przez „Illinois Workers’ Compensation Commission” (IWCC). Nie może to roszczenie być ponownie otwarte z jakiegokolwiek powodu, chyba że zostało popełnione oszustwo przez pracodawcę lub firmę ubezpieczeniową pracodawcy.

Po tym, jak umowa zostanie zatwierdzona, pracownik nie będzie miał uprawnień do jakichkolwiek dalszych świadczeń poprzez „Workers’ Compensation Act” w stosunku do tego urazu, z którego wywodzi się roszczenie.

Jeżeli pracownik otrzymał pieniądze za szkody od swojego pracodawcy lub firmy ubezpieczeniowej pracodawcy, ale nigdy nie podpisał umów rozliczeniowych, jego roszczenie może być nadal otwarte.

Czy poszkodowany pracownik powinien podpisywać jakiekolwiek dokumenty, oprócz raportu z wypadku, swojemu pracodawcy lub firmie ubezpieczeniowej pracodawcy?

Nie. Wszelkie dokumenty i formularze, nawet takie, które zdają się pracownikowi nieszkodliwe, mogą niekorzystnie wpłynąć na roszczenie poszkodowanego pracownika, zwłaszcza jeśli roszczenie poszkodowanego pracownika jest kwestionowane w późniejszym terminie. Poszkodowany pracownik powinien jak najszybciej skontaktować się z adwokatem.

Czy poszkodowany pracownik potrzebuje adwokata, aby pomóc mu w odzyskaniu świadczeń poprzez ustawę „Workers Compensation Act”?

Tak. Istotne jest, że poszkodowany pracownik współpracuje z adwokatem, który zajmuje się roszczeniami wynikającymi z wypadków przy pracy, aby chronić swoje prawa i zapewnić maksymalne odszkodowanie, zgodnie z prawem. Wszyscy pracodawcy i ich firmy ubezpieczeniowe mają sztaby adwokatów reprezentujących ich interesy. Ani pracodawca ani jego firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku informowania poszkodowanego pracownika o pełnym zakresie jego praw poprzez ustawę „Workers’ Compensation Act.”

Pytania oraz odpowiedzi nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakimkolwiek istniejącym roszczeniu, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location