----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nieformalne przesłuchania przed sekretarzem stanu w Illinois dotyczące pozwolenia na jazdę ograniczoną („restricted driving permits”) oraz przywrócenie prawa jazdy („reinstatement”) – cześć 1

Zgodnie z kodeksem jazdy motoryzacyjnej w stanie Illinois, istnieje obecnie więcej niż czterdzieści sposobów, w jaki prawo jazdy może zostać zawieszone („suspended”); także, istnieje więcej niż dziesięć sposobów, w jaki prawo jazdy może być unieważnione („revoked”). Lista ta wzrasta każdego roku.

Aby uzyskać prawo jazdy po postanowieniu sądu o zawieszeniu („Order of Suspension”), składający petycję musi uczestniczyć w formalnym lub nieformalnym przesłuchaniu administracyjnym przed sekretarzem stanu („Secretary of State”). Pomimo ścisłego wymogu uzyskania pozwolenia na jazdę ograniczoną („Restricted Driving Permit”), składający petycję, który ma uzasadnione trudności i nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, może uzyskać pozwolenie na jazdę ograniczoną w zakresie pracy, szkoły, oraz ze względu opiekę medyczną. Artykuł ten dotyczy przede wszystkim procedury nieformalnego przesłuchania w celu uzyskania pozwolenia na jazdę ograniczoną („Restricted Driving Permit”).

Różnica pomiędzy zawieszeniem a unieważnieniem prawa jazdy

Zawieszenie

Zawieszenie polega na czasowym wycofaniu przywilejów jazdy przez określony czas. Sekretarz stanu Illinois określa długość zawieszenia w zależności od rodzaju przestępstwa, historii poprzedniej jazdy składającego petycję, wieku kierowcy, oraz innych czynników. Jeśli kierowca nie będzie miał wyroku oskarżenia („conviction”) za naruszenie drogowe typu „moving violation” w tym okresie, to zawieszenie zakończy się w wyznaczonym dniu – jeżeli składający petycję równocześnie dokona opłaty za przywrócenie prawa jazdy („reinstatement”). Wysokość opłaty za przywrócenie prawa jazdy („reinstatement fee”) różni się w zależności od typu zawieszenia („suspension”).

Unieważnienie

Unieważnienie jest na nieokreśloną ilość czasu. Jeśli składający petycję nie zażąda przesłuchania u sekretarza stanu, nigdy nie będzie miał prawa do prowadzenia pojazdu. Unieważnienie nie kończy się automatycznie, nawet jeśli w zawiadomieniu o unieważnieniu („Notice of Revocation”) znajduje się data kwalifikowalności („eligibilty”). Ponadto, składający petycję musi zaczekać na datę kwalifikowalności (”eligibility”), zanim będzie mógł złożyć wniosek o przywrócenie prawa jazdy („reinstatment”). Ale, przed tą datą może zażądać pozwolenia na jazdę ograniczoną („Restricted Driving Permit”). Bez przesłuchania uprawnienia do prowadzenia pojazdów pozostaną bezterminowo unieważnione.

Daty do kwalifikowalności („eligibility”) w przypadku zawieszeń

Pozwolenie na jazdę ograniczoną („Restricted Driving Permit”)

Składający petycję kwalifikuje się do otrzymania pozwolenia na jazdę ograniczoną („Restricted Driving Permit”) po wstrzymaniu zawieszenia, chyba że jest to kategorycznie zabronione ze względu na rodzaj przekroczenia. Składający petycję może zażądać pozwolenia na jazdę ograniczoną („Restricted Driving Permit”) w zakresie jazdy do pracy, szkoły, oraz ze względu na opiekę medyczną. Zaraz po otrzymaniu zawiadomienia o zawieszeniu („Suspension Notice”) składający petycję może zażądać przesłuchania, nawet zanim zawieszenie faktycznie zacznie obowiązywać.

Pełne przywrócenie prawa jazdy

Data pełnego przywrócenia prawa jazdy jest określona w zawiadomieniu o zawieszeniu („Suspension Notice”), które zostało wysłane do kierowcy przez sekretarza stanu i wymienia dokładną datę rozpoczęcia oraz zakończenia zawieszenia. Zakładając, że kierowca nie otrzymuje żadnych wyroków skazujących, które przedłużają zawieszenie, po zapłaceniu opłaty w odpowiednim terminie, prawo jazdy kierowcy staje się ważne w dniu zakończenia zawieszenia.

Przesłuchania nieformalne

Nieformalne przesłuchanie odbywa się w biurze urzędu sekretarza stanu Illinois; lecz, nie każda placówka ma urzędnika przeprowadzającego przesłuchania nieformalne. Należy sprawdzić lokalizację oraz godziny tego urzędnika. Po przyjeździe do biura sekretarza stanu, jest kilka dokumentów, które musi wypełnić składający petycję. Następnie należy poczekać, aż sprawa zostanie wezwana i składający petycję wejdzie na salę rozpraw. W przeciwieństwie do formalnego przesłuchania, przesłuchania nieformalne prowadzone są przez urzędnika, który przeprowadza przesłuchanie na bazie formularza przygotowanego przez urząd sekretarza stanu. Bardzo ważne jest, aby zeznania składającego petycję pasowały do wszelkich przedstawionych dokumentów. Po przesłuchaniu przez urzędnika adwokat może spróbować skorygować wszelkie braki w zeznaniu, wprowadzające w błąd lub niezrozumiałe zeznania. Głównym zadaniem adwokata jest pomóc klientowi w uzyskaniu wszystkich potrzebnych dokumentów oraz przygotowanie klienta do pytań zadawanych podczas przesłuchania.

W przeciwieństwie do formalnego przesłuchania, nie ma zapisu przebiegu nieformalnego przesłuchania. Zatem nie można złożyć odwołania do sądu. Na zakończenie przesłuchania urzędnik przeprowadzający przesłuchanie przedstawi ustalenia oraz polecenia do Departamentu Przesłuchań Administracyjnych („Department of Administrative Hearings”) w Springfield, Illinois, w celu ostatecznego przeglądu oraz decyzji. W ciągu czterech do ośmiu tygodni pisemne zlecenie jest przygotowywane i wysłane do składającego petycję oraz jego adwokata. Jeśli składający petycję dostanie odmowę, musi on odbyć kolejne przesłuchanie u sekretarza stanu, aby odwołać się od decyzji.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie karnej, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location