Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Popularny polonijny lekarz prof. Marek Rudnicki, prezes Związku Lekarzy Polskich w Wietrznym, członek Rady Konsultacyjnej przy Marszałku RP, działacz wielu medycznych stowarzyszeń i organizacji polonijnych został polonijnym kandydatem do Senatu RP z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 44, Warszawa-Śródmieście.

Siedemnaście lat temu prof. Marek Rudnicki powołał w Chicago Amber Coalition, niedochodową organizację w ramach której prowadził doroczne, bezpłatne badania i seminaria naukowe na temat walki z rakiem piersi. Swoją wiedzą lekarską dzielił się ze studentami wydziału medycznego chicagowskiego Univeristy of Illinois. Jest autorem programów upamiętniających wkład Polaków w zwycięstwo nad Niemcami podczas drugiej wojny światowej. Ich emisja była prowadzona w sieci radiowej National Public Radio. Organizował akcje protestacyjne przeciwko szkalowaniu Polski i Polaków. Pełnił funkcję wice prezesa Komisji ds. Godnego Imienia Polski i Polaków. Jako lekarz uczestniczył w wyprawach wysokogórskich. Uprawia tenis i narciarstwo

W przeszłości był członkiem krajowych struktur opozycyjnych NSZZ „Solidarność”. Współuczestniczył w założeniu związku na Śląskiej Akademii Medycznej. Reprezentował środowisko akademickie w strukturach regionalnych i krajowych służby zdrowia. Był członkiem Biskupiego Komitetu Pomocy w stanie wojennym. Komitecie Biskupim. Jest członkiem współzałożycielem Akademickiego Komitetu Honorowego Andrzeja Dudy oraz Akademickiego Klub Obywatelskiego w Katowicach. Jest jednym z szesnastu członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku RP. Za swoją działalność społeczną i zawodową  był wielokrotnie wyróżniany w Polsce i poza granicami. Między innymi został odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Zasługi RP.

W wyborach parlamentarnych, które trzynastego października odbędą się w Polsce, a dzień wcześniej poza granicami kraju osoby posiadające polskie obywatelstwo wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Rodacy przebywający poza Polską, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu muszą posiadać ważny polski paszport i zarejestrować się w spisie wyborców. Dla mieszkańców Chicago i regionu Midwestu rejestrację prowadzi Konsulat Generalny RP w Wietrznym Mieście. Bliższe informacje na temat rejestracji i wyborów można uzyskać na stronie internetowej konsulatu: www.chicago.msz.gov.pl.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Głosujemy

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location