----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jedna z nich zostanie wybrana na burmistrza Chicago i zajmie miejsce odchodzącego w maju po dwóch kadencjach Rahma Emanuela. W drugiej turze wyborów zmierzą się Toni Preckwinkle i Lori Lightfoot. Kandydatki prowadzą intensywną kampanię przed głosowaniem 2 kwietnia.

Przewodnicząca Rady Powiatu Cook, Toni Preckwinkle, uzyskała poparcie Chance'a the Rappera. Pochodzący z Chicago zdobywca nagrody Grammy w pierwszej turze poparł inną czarnoskórą kandydatkę Amarę Enyia. Ogłaszając swoje poparcie w czwartek jednocześnie podważał kwalifikacje i dorobek zawodowy Lori Lightfoot, byłej przewodniczącej zarządu rady chicagowskiej policji.

Raper dał do zrozumienia, że jej obecność w biurze na 5. piętrze Urzędu Miasta, gdzie mieści się gabinet burmistrza, nie spowoduje rozwiązania problemów Wietrznego Miasta.

„Jej prokuratorski dorobek nie leżał w najlepszym interesie młodych czarnoskórych w Chicago, nie był całkowicie wiarygodny. A nawet jej kampania i wizerunek, który stworzyła od wyborów w lutym, są… bardzo nieprawdziwe" - powiedział Chance.

Dodał, że na Toni Preckwinkle stawiają w drugiej turze wyborów na burmistrza Chicago aktywiści z grup takich jak Black Lives Matter i Assata's Daughters.

Zdaniem muzyka, którego nawet niektórzy namawiali do tego, by sam wystartował na burmistrza, Preckwinkle „zapewni młodym czarnoskórym to, czego potrzebują, by przetrwać w tym mieście”.

Tony Preckwinkle stwierdziła w opublikowanym komunikacie, że jest dumna z poparcia od muzyka, który "użył swojego głosu, aby zainspirować innych młodych ludzi do zaangażowania się w proces polityczny".

„Podziwiam, w jaki sposób wykorzystał swoje wpływy, aby zaradzić nierównościom w edukacji i w wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych w całym mieście” – powiedziała.

Chance obiecał, że będzie zaangażowany w kampanię Preckwinkle do dnia wyborów. Zapytany, czy planuje również wesprzeć datkami jej kampanię, tak jak zrobił to w przypadku Enyi, odpowiedział: „Nie mam więcej pieniędzy na politykę w Chicago”.

Lori Lightfoot nie skomentowała poparcia udzielonego jej wyborczej rywalce. Sama także może cieszyć się ze zdobycia nowych sojuszników. Jednym z nich jest demokratyczny kongresmen Jesus "Chuy" Garcia, który w Izbie Reprezentantów USA zajął miejsce Luisa Gutierreza.

„Wierzę, że przyniesie zmiany, których Chicago tak bardzo potrzebuje w tym krytycznym momencie. Wierzę, że ma moralny kompas do kierowania naszym miastem i że posiada umiejętności wymagane do podejmowania kluczowych decyzji politycznych. Wierzę, że ma serce i duszę, aby zapoczątkować nową erę śmiałej polityki miejskiej, która poprawi zwłaszcza życie ludzi pracy w całym naszym mieście, zwłaszcza ludzi, którzy posiadają najmniej” - powiedział Garcia.

Były komisarz powiatu Cook w 2015 roku przegrał w drugiej turze z Rahmem Emanuelem wybory na burmistrza Chicago. Poparcie Garcii może pomóc Lightfoot w dotarciu do Latynosów w okręgach na południowym zachodzie miasta. Najwięcej głosów w pierwszej turze w lutym dostała w liberalnych dzielnicach na północy Chicago położonych nad jeziorem, natomiast Preckwinkle - w czterech zamieszkałych przez czarnoskórych dzielnicach, w tym w Hyde Park, na południu Chicago. Preckwinkle ma także dużo zwolenników na zachodzie miasta.

Lightfoot uzyskała także poparcie były kandydatów z pierwszej tury: Williego Wilsona, Paula Vallasa, Gery'ego Chico, Jerry'ego Joyce'a, Neala Sales-Griffina i John Kozlara. Żaden z 12 byłych rywali wyborczych nie poparł Preckwinkle.

Kandydaturę Lightfoot poparło także kilku prominentnych radnych, w tym Matt O’Shea, który reprezentuje 19. okręg obejmujący dzielnice Beverly i Mount Greenwood, gdzie mieszka dużo chicagowskich policjantów, strażaków i nauczycieli. W ubiegłym tygodniu wsparł ją związek zawodowy strażaków Firefighters Local, a także radny z północnego zachodu Chicago Nick Sposato i radny Anthony Napolitano.

Preckwinkle wspierana jest przez najsilniejsze związki zawodowe - Service Employees International Union i chicagowskich nauczycieli (Chicago Teachers Union).

Sztab wyborczy Lightfoot w ostatnim tygodniu wyemitował spot wyborczy, w który występuje z 11-letnią córką Vivian. Lightfoot otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu i wychowuje córkę razem z żoną.

Preckwinkle ostatnio całkowicie ograniczyła telewizyjne reklamy.

W trwającej kampanii przed drugą turą wyborów wydała na ten cel zaledwie $662,000, a Lightfoot $1.15 miliona - podał dziennik "Chicago Sun-Times". 

Jedna z nich ma szansę przejść do historii miasta jako pierwsza czarnoskóra kobieta na stanowisku, które zwolni w maju po dwóch kadencjach burmistrz Rahm Emanuel. Druga tura wyborów odbędzie się 2 kwietnia, ale wyborcy mogą już oddawać głosy we wczesnym głosowaniu we wszystkich 51 placówkach. Więcej informacji o samym głosowaniu dostępnych w języku polskim znaleźć można na stronie Chicagowskiej Komisji Wyborczej: chicagowybory.com.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location