----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Często widzimy samochody, lub inne pojazdy na poboczu drogi lub autostrady. Może to być kierowca który zmienia oponę, lub kierowca, który czeka na ciężarówkę holowniczą. Może to być policjant, który zatrzymał kierowcę. Mogą to być kierowcy, którzy mieli wypadek samochodowy oraz personel policyjny, strażacki, lub sanitariusze, którzy tym ofiarom pomagają. Kiedy widzimy takie samochody, pojazdy lub osoby na poboczu drogi często je objeżdżamy. Wydaje się to częścią kultury jazdy. W Stanie Illinois zachowanie się kierowcy w stosunku do osoby zmieniającej oponę na poboczu, a do pojazdu ratunkowego lub pojazdu pomocy drogowej – które mają np. migające światła – różni się w oczach prawa.

Prawo Scott’a zostało uchwalone w Illinois w 2002 roku, na cześć 37-letniego porucznika straży pożarnej miasta Chicago, Scott’a Gillen. Został on śmiertelnie potrącony 23 grudnia 2000 roku, przez prowadzącego w stanie nietrzeźwym kierowcę, w czasie, gdy udzielał pomocy osobie, która odniosła obrażenia cielesne w wypadku drogowym. Prawo to ma na celu ochronę personelu ratunkowego oraz kierowców pojazdów uprzywilejowanych podczas ich pracy przy wypadkach drogowych lub przy sytuacjach awaryjnych przy drodze.

Prawo Scott’a ma na celu chronić między innymi policjantów, strażaków, sanitariuszy oraz pracowników konserwacji drogowej, gdy ich pojazdy zatrzymują się na poboczu drogi w ramach ich obowiązków służbowych. Pojazdy uprzywilejowane to niemal wszystkie pojazdy z czerwonymi, niebieskimi, bursztynowymi, żółtymi lub białymi światłami ostrzegawczymi lub migającymi (takich jak pojazdy policji, karetek, straży, itp.) oraz pojazdy z sygnałami dźwiękowymi (takimi jak syreny). Uprzywilejowany pojazd według ustawy to każdy pojazd, który może prawnie być wyposażony w oscylujące lub migające światła zgodnie z sekcją 625 ILCS 5/12-215 Kodeksu Prawnego Stanu Illinois, a którego kierowca lub użytkownik jest zaangażowany w swoich obowiązkach służbowych. Od stycznia 2016 roku dodano ciężarówki, które zbierają śmieci („Garbage Trucks”) oraz ciężarówki, które zbierają „recycling” („Recycling Trucks”), do uprzywilejowanych pojazdów.

Prawo Scott’a nakazuje, że gdy na poboczu drogi lub autostrady stoi pojazd uprzywilejowany (zwłaszcza jeśli światła awaryjne lub syreny pojazdu są aktywne), wszyscy kierowcy zbliżający się do tego pojazdu muszą: 1) postępować z należytą ostrożnością; 2) zmienić pas na jezdni na taki, który nie przylega do tego pojazdu uprzywilejowanego, celem objazdu tego pojazdu, jeśli jest to możliwe, z uwzględnieniem warunków bezpieczeństwa i ruchu na drodze; oraz, 3) zmniejszyć prędkość pojazdu, jechać ostrożnie, oraz utrzymać bezpieczną prędkość do warunków drogowych, jeżeli zmiana pasa ruchu byłaby niemożliwa lub niebezpieczna. W Kodeksie Prawnym Stanu Illinois prawo Scott’a znajduje się w sekcji 625 ILCS 5/11-907(c).

Kierowca który naruszy prawo Scott’a otrzymuje mandat oraz musi stawić się w sądzie (może to być kilkukrotne stawienie się w sądzie oraz proces, w zależności od tego, jak sprawa się potoczy). Dodatkowo, kierowca, który naruszy prawo Scott’a popełnia przestępstwo zagrożone karą grzywny od $100 do $10,000. Sytuacje, gdy oskarżony jechał pod wpływem alkoholu lub narkotyków, oraz jeśli spowodował wypadek (w którym inna osoba została zraniona lub poniosła śmierć), obciążają oskarżonego wyższą grzywną. Jeżeli kierowca, który naruszy prawo Scott’a, jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków, prawo jazdy tego kierowcy może zostać zawieszone przez Sekretarza Stanu Illinois: a) na 90-365 dni, jeżeli zostało uszkodzone mienie innej osoby; b) na 180-730 dni, jeżeli inna osoba odniosła rany cielesne; oraz c) na 2 lata, jeśli kierowca spowodował śmierć innej osoby. Takie oskarżenie może także wpłynąć na stawki ubezpieczenia samochodowego.

Pracownicy służb drogowych oraz konserwacji drogowej są stale narażeni na niebezpieczeństwo potrącenia przez kierowców pojazdów na jezdni. Prawo Scott’a ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowców pojazdów uprzywilejowanych, wyżej wymienionych pracowników oraz generalnie kierowców na jezdni. Znajomość tego prawa to krok w kierunku zachowania tego bezpieczeństwa. Policja drogowa Stanu Illinois, „Illinois State Troopers,” agresywnie egzekwuje prawo Scott’a, by chronić kierowców pojazdów uprzywilejowanych oraz pracowników konserwacji drogowej; prawo Scott’a zmniejsza prawdopodobieństwo tragedii na poboczu jezdni.

W lipcu 2015 roku, gubernator Illinois, Bruce Rauner wyznaczył dzień 23-go grudnia jako „Dzień prawa Scott’a.” Wyznaczenie dnia pamięci porucznika straży pożarnej miasta Chicago, Scott’a Gillen, ma na celu wzbudzenie świadomości o obowiązującym prawie „Scott’s Law.”

Jedną z najczęstszych sytuacji, w których kierowcy dostają mandat na podstawie naruszenia prawa Scott’a, to kiedy przejeżdżają obok stacjonarnego radiowozu na poboczu, który ma włączone migające światła. Nawet jeżeli wygląda na to, że funkcjonariusz nic nie robi na zewnątrz pojazdu, lub jeżeli wygląda to, że funkcjonariusz po prostu siedzi w pojeździe, należy przestrzegać prawa Scott’a.

Należy jeździć bezpiecznie oraz zwracać uwagę na to, co się dzieje wokół pojazdu, którego jest się kierowcą. Należy unikać rozproszeń, które mogą prowadzić do spowodowania wypadków drogowych lub wykroczeń prawa drogowego. Należy postępować ostrożnie wokół stacjonarnych pojazdów uprzywilejowanych na poboczu drogi oraz w strefach pracy konserwacji drogowej, jak i przestrzegać prawa Scott’a.

Proszę pamiętać: jeżeli światła migają lub syrena jest włączona, przesuń się!

Katarzyna Brukalo

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location