----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce, część 337

ABANDONMENT – opuszczenie / porzucenie: dobrowolne opuszczenie lub porzucenie nieruchomości przez lokatora lub właściciela bez wyznaczenia następcy. Porzucenie nieruchomości nie zwalnia z powinności określonych w umowie wynajmu lub ustalonych przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego.

ABLE AND READY – zdolny i gotowy: określenie osoby, która jest zdolna i gotowa do przeprowadzenia transakcji kupna nieruchomości, tzn. osoba ta została zakwalifikowana na pożyczkę hipoteczną lub posiada odpowiednie fundusze, oraz wyraża chęć podpisania kontraktu.

abnormal sale – sprzedaż nietypowa: transakcja sprzedaży nieruchomości, która znacznie odbiega od podobnych transakcji na danym rynku obrotu nieruchomościami. Za transakcję nietypową można uznać na przykład sprzedaż nieruchomości za 300 tysięcy dolarów na osiedlu, gdzie podobne domy sprzedają się za minimum 400 tysięcy. Transakcje nietypowe zwykle nie są brane pod uwagę przy sporządzeniu wyceny nieruchomości polegającej na analizie porównywalnych sprzedaży, ponieważ takie transakcje mogły być przeprowadzone w nietypowych warunkach rynkowych (np. sprzedaż domu członkowi rodziny po zaniżonej cenie).

ACCESSibility – dostępność: cecha nieruchomości odnosząca się do łatwości i dogodności dostępu, np. lokal znajdujący się na parterze w budynku z dużym parkingiem przy głównej ulicy jest dużo bardziej dostępny dla klientów niż lokal znajdujący się na trzecim piętrze w budynku na małej uliczce bez licznych miejsc parkingowych.

ACCEPTANCE OF AN OFFER – przyjęcie oferty: przyjęcie oferty kupna lub najmu nieruchomości. W chwili podpisania oferty przez właściciela nieruchomości, oferta staje się ważnym kontraktem kupna / sprzedaży.

ACTUAL AGE – wiek rzeczywisty: wyrażenie stosowane w wycenie nieruchomości, odnoszące się do rzeczywistego wieku budynku, bez względu na jego stan techniczny. Dla porównania, określenie „wiek efektywny” (effective age) odnosi się do wieku budynków lub innych konstrukcji i uwzględnia ich stopień zużycia. Np. wiek efektywny nieruchomości wybudowanej 20 lat temu, (tzn. której wiek rzeczywisty wynosi 20 lat), może być dużo niższy, jeśli nieruchomość ta była należycie utrzymywana i konserwowana, i jej stan techniczny jest porównywalny ze stanem technicznym nowszych budynków.    

ACTUAL EVICTION – rzeczywista eksmisja: fizyczne usunięcie lokatora z wynajmowanej nieruchomości.

ACTUAL CASH VALUE – rzeczywista wartość gotówkowa: termin ubezpieczeniowy odnoszący się do wartości pieniężnej danego ulepszenia nieruchomości (improvement), który obliczany jest poprzez odjęcie spadku wartości spowodowanego zużyciem (wear and tear) od kosztów wymiany (replacement cost).

ACTV (active) – aktywny: skrót stosowany w MLS oznaczający, że nieruchomość jest dostępna i znajduje się na rynku przynajmniej od tygodnia. 

ADDITION – przybudówka: rozbudowa budynku polegająca na zwiększeniu ogólnej powierzchni użytkowej, np. poprzez dobudowanie piętra.

ADDITIONAL PRINCIPAL PAYMENT – dodatkowa spłata głównej sumy pożyczki: dodatkowa kwota pieniężna użyta do spłaty głównej sumy pożyczki (principal) dokonana w celu przyśpieszenia całkowitej spłaty pożyczki. 

ANNUAL DEBT SERVICE (w skrócie: ADS) – roczna obsługa zadłużenia: kwota przeznaczona co roku na spłatę pożyczki hipotecznej obciążającej daną nieruchomość dochodową. Na obsługę zadłużenia składa się spłata głównej sumy (principal) oraz odsetki (interest). Kwota przeznaczona na obsługę zadłużenia nie jest brana pod uwagę przy obliczaniu zysku operacyjnego netto (net operating income).

AVERAGE DAILY TRAFFIC (w skrócie: ADT) – średni dzienny ruch drogowy: średnia liczba pojazdów przejeżdżających w danym miejscu w ciągu jednego dnia. Im wyższa średnia dziennego ruchu, tym lepsza lokalizacja dla firmy prowadzącej działalność handlową lub usługową. 

Zbigniew Pieńkowski – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 20-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645  
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.        
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location