----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Grupa aktywistów wzywa burmistrz Lori Lightfoot do sfinansowania przez miasto budowy pomnika ofiar tortur policyjnych w Chicago.

Prawnik Joey Mogul, współzałożyciel Chicago Torture Justice Memorials, powiedział w poniedziałek, że projekt ma upamiętnić Afroamerykanów torturowanych przez prawie dwie dekady przez detektywów działających pod dowództwem zniesławionego porucznika CPD Jona Burge’a.

Teraz ofiary chcą, aby burmistrz Lightfoot zobowiązała się, że pomnik zostanie sfinansowany z miejskiego budżetu.

Mogul powiedział, że miasto wypłaciło odszkodowania, a były burmistrz Rahm Emanuel przeprosił za wcześniejsze nadużycia ze strony policji, ale wsparcie projektu budowy było częścią ugody. Podobnie jak inny realizowany już zapis, czyli wprowadzenie do programu nauczania chicagowskich szkół publicznych wykładów o torturach i brutalności, których dopuszczali się podwładni Burge’a.

Dziennik “Chicago Tribune” powołując się na wypowiedź rzecznika biura Lightfoot, napisał, że burmistrz weźmie pod uwagę wszystkie propozycje w tej sprawie.

Jon Burge, były porucznik policji, którego nazwisko stało się synonimem brutalnych praktyk i łamania praw obywatelskich przez funkcjonariuszy departamentu policji w Chicago, zmarł we wrześniu ub. roku na Florydzie.

Mimo istnienia wielu dowodów na to, że dochodziło do znęcania się nad podejrzanymi, przeważnie czarnoskórymi, czyny te uległy przedawnieniu, ponieważ miały miejsce w latach 70. i 80. ub. wieku.

W procesie w 2010 roku Burge’owi postawiono tylko zarzuty krzywoprzysięstwa i utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości w sprawach z oskarżenia cywilnego, wytoczonych mu wcześniej przez jego ofiary. Burge został skazany na cztery i pół roku więzienia.

Po odbyciu kary w 2014 r. zamieszkał w swoim domu położonym na południe od Tampy na Florydzie. Do końca życia otrzymywał emeryturę od chicagowskiej policji w wysokości $4,000 miesięcznie. Świadczenia próbowała wstrzymać prokurator generalna Illinois Lisa Madigan, ale Sąd Najwyższy stanu Illinois nie zgodził się z jej argumentami.

Brutalne praktyki Burge’a i jego podwładnych kosztowały chicagowskich podatników i powiat Cook już $100 milionów wypłaconych w formie odszkodowań osobom niewinnie skazanym. Inne sprawy ciągle są w toku.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location