----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Chciałbym dziś opisać grupę niezwykle uroczych i egzotycznych wysp rozlokowanych szeregowo w kierunku południowo-zachodnim u nasady półwyspu florydzkiego tzw. Florida Keys.

Rejsy stateczkiem, wędkarstwo, nurkowanie, pływanie, żeglowanie, plażowanie i pełen relaks na piaszczystych, pełnych słońca plażach – tak reklamują przewodniki wakacje na najdalej wysuniętych na południe Stanów Zjednoczonych niewielkich wysepkach w kompleksie tzw. Florida Keys. Ten łańcuch tropikalnych wysp spiętych ze sobą 42 mostami ciągnie się na długości 100 mil (160 kilometrów). Fascynujący widok z jednej strony na Ocean Atlantycki, a z drugiej na Zatokę Meksykańską na długo pozostaje w pamięci. Kryształowo czysta woda zarówno oceanu jak i zatoki odkrywa swe tajemnice ukazując bajecznie kolorowy świat podwodny do głębokości nawet kilkunastu metrów. Każda wyspa z osobna ma w sobie coś specjalnego i odrębnego – historyczne obiekty, regionalne potrawy, unikalną florę i faunę, specyficzne miejsca na wędkowanie i nurkowanie czy też lokalne tradycje.

Key Largo – nazwana jest „legendarną” lub „światową stolicą nurkowania”, Islamorada – „stolicą sportu wędkarskiego”, Marathon – „sercem Keys”, Key West – to najstarsze miasto, najdalej wysunięte na południe.

U nasady półwyspu tuż przed szeregiem wysp Keys znajduje się unikalny w swej bagiennej florze i faunie Park Narodowy Everglades, rozciągający się na obszarze 1.4 miliona akrów.

Malowniczy łańcuch wysepek Florida Keys podzielić można niejako na 5 części: Key Largo, Islamorada, Marathon, Lower Keys i Key West.

Pierwszymi osadnikami zamieszkującymi te tereny obfitujące w ryby, owoce oraz drewno odpowiednie do budowy schronień i łodzi, byli Indianie z plemienia Calusa. W XVII wieku pojawili się tu hiszpańscy konkwistadorzy w poszukiwaniu bogactw Nowej Ziemi, stając się często jej wiecznymi jeńcami na skutek katastrof statków spowodowanych przez huragany i zdradliwe rafy koralowe okalające wyspy. Na początku XX wieku podróż pomiędzy wyspami odbywać się mogła jedynie za pomocą promów. Osobą, której zawdzięczamy pierwszy cywilizowany dostęp do Keys był milioner Henry Morrison Flagler. Jego marzenie o rozciągnięciu linii kolejowej wzdłuż wschodniego wybrzeża Florydy zostało zrealizowane w 1912 roku, kiedy to po 7 latach ekstremalnego wysiłku fizycznego kilkudziesięciu inżynierów i 4 tysięcy robotników oraz koszcie całego przedsięwzięcia w wysokości 50 milionów dolarów, pierwszy pociąg opuścił Homstead (miasteczko na południu półwyspu florydzkiego u nasady ciągu wysp Florida Keys) udając się w swą pierwszą podróż w trasę o długości 128mil (205 kilometrów) do Key West. Niestety 23 lata później, tj. 2 września 1935 roku, dokładnie w święto Labor Day, potężny huragan zniszczył to jedyne lądowe połączenie komunikacyjne między wyspami nazwane „overseas railroad” lub „ósmym cudem świata”. W następstwie tego tragicznego w skutkach wydarzenia, w którym zginęło ponad 400 osób oraz zdewastowanego torowiska na długości 40 mil (65 kilometrów), 29 marca 1938 roku zbudowano drogę dla ruchu kołowego tzw. Overseas Highway, która o długości 113 mil (182 kilometry) jest do chwili obecnej jedynym szlakiem lądowym (poza wodnym i powietrznym) łączącym wszystkie wyspy.

Key Largo – o powierzchni 8,560 akrów i zaludnieniu 14 tys. mieszkańców składa się niejako z 3 części: Kay Largo, Tavernier i Plantation Key. Nazwana przez hiszpańskich odkrywców Cayo Largo (Długa Wyspa) o długości blisko 30 mil jest największą z wszystkich pozostałych Florida Keys, witając już na wstępie turystów łopoczącymi na wietrze flagami nurków – czerwone prostokąty przecięte przekątnie białymi pasami. Znajduje się tu największa na świecie ilość (przypadająca na jedną milę) sklepów ze sprzętem do nurkowania, wędkowania czy sportów wodnych. Kupić tu można dosłownie wszystko – od najmniejszych haczyków do połowu ryb do potężnych jachtów oceanicznych. Słynny stanowy Park Raf Koralowych im. Johna Pennekampa ustanowiony w 1960 roku o powierzchni 78 mil kwadratowych,odkrywa turystom tajemnice swego bajecznie kolorowego świata raf koralowych, wśród których uwija się ponad 650 gatunków ryb tropikalnych. Wszystko to podziwiać można ze specjalnych stateczków ze szklanym dnem lub osobiście nurkując w nieskazitelnie czystych wodach akwenów wokół wysp. Co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia organizuje się tu niezwykle widowiskowy Christmas Boat Parade, kiedy to od 50 do 75 łodzi i jachtów udekorowanych tysiącami migocących świateł paraduje w festiwalowym splendorze. W Key Largo National Marine Sanctuary o powierzchni aż 100 mil kwadratowych,, w odległości 8 mil od brzegu amatorzy podwodnych spacerów z dreszczykiem emocji oglądać mogą na głębokości 9 metrów spoczywające na dnie szczątki zatopionego hiszpańskiego galeonu, brytyjskiego okrętu wojennego, storpedowanego w czasie II Wojny Światowej frachtowca lub olbrzymią, wykonaną z brązu statuę Chrystusa. Niezwykłą i unikalną atrakcją dla wszystkich kinomanów jest niewątpliwie drewniana „łajba” czyli główna bohaterka filmu „Afrykańska Królowa”, będąca swoistym środkiem lokomocji w pełnej przygód i również swoistej podróży Humphrey’a Bogarta i Katharine Hepburn, wciąż jeszcze na chodzie, dokująca w lokalnej, prywatnej rezydencji. W 1948 roku nakręcono tu właśnie w Key Largo, które nadal jest obiektem wzrastającego zainteresowania producentów filmowych, głośny thriller „Key Largo” z udziałem takich sław ekranu jak H. Bogart, Lauren Bacall i Lionel Barrymore. Sklep „Shell World” o powierzchni 16 tys. stóp kwadratowych przyprawia o zawrót głowy eksponatami tysięcy tropikalnych muszli morskich, wyborem unikalnej biżuterii koralowej oraz wyrobami z wszystkiego, co związane jest z fauną i florą oceanów.

Zarówno Overseas Highway jak i wiele innych ciekawych obiektów geograficznych, historycznych i przyrodniczych podziwiać można korzystając z usług biura Tramp Travel, które już od 29 lat organizuje autokarowe wycieczki po USA. Dla osób szczególnie zainteresowanych stanem Floryda i jego atrakcjami turystycznymi polecam mój film na DVD – „Floryda znana i nieznana” (2 godz.), który nabyć można w biurze lub zamówić telefonicznie.

Marek Brzeziński
Tramp Travel
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com 

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Skomentuj artykul jako pierwszy

Skomentuj

Komentuj jako gosc.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location