Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kiedy 5-letni AJ Freund, którego rodzina miała długą historię kontaktów z Departamentem ds. Dzieci i Usług Rodzinnych, został znaleziony martwy, była to spektakularnie tragiczna porażka biura zajmującego się opieką nad dziećmi w Illinois.

Przez lata dyrektorzy DCFS błagali ustawodawców o więcej pieniędzy i o dziwo, ich prośby nie przeszły bez echa. Wręcz przeciwnie: prawie wszyscy rządzący oświadczyli, że chcą zwiększyć finansowanie dla DCFS, ale biorąc pod uwagę znajdujące się w ruinie finanse Illinois, pieniądze dla dostawców usług społecznych zostały jeszcze dodatkowo zredukowane.

Wtedy pojawił się nowy gubernator JB Pritzker, który obiecał zwiększenie funduszy dla DCFS. Powiedział, że nie ma odpowiednich słów, którymi mógłby wyrazić to, co czuje, w sprawie morderstwa AJ’a.

„Trudno powiedzieć, jak to jest być głową stanu, który powinien dbać o te dzieci” – powiedział Pritzker. „Chciałbym ogłosić stan wyjątkowy, gdybym tylko mógł”.

Zamiast tego Pritzker powiedział, że nadaje priorytet temu, aby skupić się na najbardziej zagrożonych dzieciach.

Ben Wold, dyrektor prawny ACLU Illinois, badał pracę DCFS od dziesięcioleci. W 1988 roku ACLU pozwało DCFS i wygrało sądownie narzucone reformy, mające na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci.

„Kiedy masz system, który wykonuje tak złą pracę od początku do końca, zajmujesz się najbardziej narażonymi dziećmi i robisz to źle, niektóre z nich umrą” – powiedział Wolf.

Problemy w DCFS nie są nowe, ich stopień pogarsza się z uwagi na niewystarczające finansowanie ze strony stanu.

„Kiedy po raz pierwszy zaczęliśmy spory sądowe z udziałem DCFS w latach 80-tych, Illinois miało najprawdopodobniej najgorszy system opieki nad dziećmi w kraju. Zmusiliśmy ich w latach 90-tych poprzez procesy sądowe, do zwiększenia budżetu o setki miliony dolarów” – powiedział Wolf.

Zwiększenie finansowania miało realny wpływ. Liczba dzieci w rodzinach zastępczych spadła z ponad 50,000 w 1995 roku do 17,000 w dniu dzisiejszym. Federalne regulacje wymusiły reformy w zakresie traktowania dzieci przebywających pod opieką DCFS.

Ale Wolf powiedział, że potrzeby dotyczące dzieci zaczęły wzrastać w połowie i pod koniec lat dwutysięcznych, a agencja zaczęła zbaczać z dobrego kursu. Teraz twierdzi, że naprawienie systemu będzie wymagało więcej pieniędzy i prawdziwych zmian kierunku.

„Gubernatorzy Blagojevich i Quinn zaczęli odmawiać podwyżki budżetu, gdy było to potrzebne, a gubernator Rauner praktycznie przez czery lata odmawiał zrobienia czegokolwiek w sprawie budżetu dla osób szczególnie narażonych” – powiedział Wolf.

Administracja Pritzkera stara się skierować agencję w dobrą stronę.

Gubernator opiera się na podejściu długoterminowym, przyjmując zalecenia dotyczące zmian sporządzone przez zewnętrzną firmę. Na prośbę gubernatora legislatura rzuciła DCFS koło ratunkowe, zatwierdzając 89 milionów nowych środków, które zostaną wykorzystane na zatrudnienie 301 nowych pracowników.

„Ludzie, którzy pracują dla DCFS, większość z nich od wielu lat, w większości są całkiem nieźli w swojej pracy” – powiedział Pritzker. „Ale kiedy ich przeciążasz przypadkami, w których prosimy ich o zrobienie czegoś, co wykracza poza heroizm, nie mają po prostu możliwości, aby zająć się 30 czy 40 przypadkami”.

Bliższe przeanalizowanie budżetu DCFS pokazuje, że 40 procent funduszy jest przeznaczonych na łączenie rodzin, a mniej niż 10 procent na usługi dochodzeniowe. Jednostka monitorująca i służby prewencyjne otrzymują około jednego procenta.

Pritzker powiedział, że jest to zgodne z wytycznymi ustanowionymi przez najlepsze stany, ponieważ „utrzymanie rodzin w stanie nienaruszonym, jest standardem w całym kraju. Ale gubernator dodaje, że chce mieć do dyspozycji więcej zasobów, aby móc zabierać dzieci z domów stwarzających dla nich zagrożenie, jak to było w przypadku AJ’a.

Eksperci wychwalają wzrost finansowania, ale mówią, że potrzeba jeszcze więcej pieniędzy. Pojawiły się doniesienia o dzieciach śpiących na podłogach w biurach DCFS, ponieważ agencja nie posiada wystarczającej liczby łóżek w swoich schroniskach. Trzeba się tym zająć i trzeba stworzyć więcej ośrodków. Innymi słowy, Springfield będzie musiało opracować plan przeznaczenia na ten cel większych środków finansowych.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location