----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Temat tego, co się dzieje z ‘zasobami cyfrowymi’ („digital assets”) osoby po śmierci, lub w przypadku niezdolności do podejmowania jakichkolwiek decyzji, jest przedmiotem dyskusji w ostatnich latach. Facebook oraz Twitter, e-mail, iTunes, blogi, YouTube, książki Kindle, strony internetowe, zdjęcia Flickr, firmy eBay - lista jest długa i cały czas się poszerza. Nasze życie cyfrowe staje się coraz bardziej zróżnicowane.

Ankieta przeprowadzona przez firmę McAfee w 2011 roku wykazała, że mieszkańcy USA wyceniają swoje zasoby cyfrowe średnio na poziomie $55,000. Poza wartościami pieniężnymi, zasoby cyfrowe dotyczą kwestii prywatności, bezpieczeństwa oraz planu testamentarnego.

Przykłady zasobów cyfrowych („digial assets”):

 • Konta e-mail (GMail, Yahoo, AOL, itp.)
 • Zdjęcia (Flickr, Picasa, Instagram) i wideo (YouTtube, Vimeo)
 • Konta dokumentowe (Google Docs) i pliki (Word / Excel)
 • Strony internetowe, nazwy domen, blogi
 • Konta społecznościowe (Facebook, Twitter, Linkedin, Google+ itp.)
 • Muzyka (iTunes, Amazon) i książki (Kindle, e-książki)
 • Urządzenia, takie jak laptopy, smartfony, tablety i powiązane konta
 • Konta handlowe i firmy internetowe (Ebay, Amazon, linki partnerskie)
 • Rachunki płatnicze (bank, Paypal, itp.) oraz zarządzanie logowaniem do konta aktywów.

Należy rozważyć:

 • Kto może uzyskać dostęp i kontrolować te konta po śmierci lub niezdolności do pracy?
 • Jak twoi pożądani przedstawiciele uzyskają dostęp, gdy przyjdzie na to czas?
 • W jaki sposób można przekazać zasoby cyfrowe („digital assets”) swoim beneficjentom – jeżeli można?
 • Oraz w jaki sposób pożądani przedstawiciele mogą odnaleźć wszystkie informacje a propos zasobów cyfrowych („digital assets”), gdy zajdzie taka potrzeba?

Obecnie w stanie Illinois nie ma kompletnych odpowiedzi na te pytania. Technologia rozwija się bardzo szybko. W 2016 r. stan Illinois uchwalił ustawę dotyczącą dostępu do aktywów lub zasobów cyfrowych poprzez powiernika lub przedstawiciela („Uniform Fiduciary Access to Digital Assets Act”). Dotychczas taka ustawa została uchwalona przez 20 stanów w USA.

Jedno wyzwanie to jest fakt, że każdy usługodawca ma własne warunki do spełnienia przez użytkownika; te warunki niekoniecznie są jednolite w tej samej branży usługodawców. Użytkownicy muszą zgodzić się na warunki świadczenia usług („terms of service”). To zwykle te pudełeczka które trzeba odfajkować, które pojawiają się pod tysiącami słów drobnego tekstu, które często użytkownik nie czyta, a następnie pola, które trzeba odznaczyć, mówiąc "zgadzam się". Gdzieś w tym malutkim druczku jest tekst, który prawdopodobnie pozwala dostawcy usług na dyktowanie wszystkiego, czego chcą, jeśli zrezygnujesz z konta lub użytkowania usług, niezależnie od tego, czy to ze względu na śmierć, niepełnosprawność czy z innego powodu.

Co można zrobić? Obecnie nie ma idealnych rozwiązań, zwłaszcza, gdy prawo się zmienia. Na początek zalecane jest podejście dwutorowe:

 1. Zrób wykaz swoich kont i zasobów cyfrowych („digital assets and accounts”) – należy zrobić listę wszystkich kont i zasobów, w tym nazwę domeny witryn („domain name”), nazwę użytkownika („username”), hasło („password”), pytania dotyczące bezpieczeństwa („security questions”) i inne informacje identyfikujące, które mogą pomóc następcy odkryć informacje. Często aktualizuj listę i podejmuj kroki w celu zapewnienia, że wyznaczeni następcy będą mieć dostęp do tej listy, gdy będą potrzebować. Można także zostawić podstawowe instrukcje dla swoich zastępców w sprawie sugerowanych działań, jakie należy podjąć w przypadku każdego konta oraz zasobu. Pamiętaj, aby chronić prywatność i bezpieczeństwo tej listy, aby uniknąć kradzieży tożsamości.

 2. Uwzględnij postanowienia dotyczące zasobów cyfrowych („digital assets”) w dokumentach planu testamentarnego - wstawiamy postanowienia umożliwiające następcom, powiernikom, oraz pełnomocnikom, zajmować się zarówno zarządzaniem, jak i dziedziczeniem kont; także umożliwiając dystrybucję zasobów cyfrowych („digital assets”). Czy można zagwarantować, że takie postępowanie będzie działało w każdym przypadku? Nie. Co się dzieje, gdy postępowanie jest sprzeczne z warunkami świadczenia usług („terms of service”)? Dotychczas nie jest to całkiem jasne. Ale lepiej być aktywnym w wyrażaniu pragnień, a nie polegając całkowicie na warunkach świadczenia usług („terms of service”) oraz nieistniejącym precedensie prawnym. Jasne jest, że takie przepisy w dokumentach dotyczących planowania testamentarnego są ogólnymi przepisami umożliwiającymi zarządzanie i nie powinny zawierać specyficznych numerów kont lub haseł, ponieważ testament zostaje publicznie zarejestrowany po śmierci. Ważne jest chronić tożsamość osoby podczas życia jak i po śmierci.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

 1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location