----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Liczba oszustów podszywających się pod urzędników administracji Social Security, którzy grozili odebraniem świadczeń emerytalnych, drastycznie wzrosła w 2018 roku, a zgłoszonych skarg było niemal 10 razy więcej.

Około 35,000 osób poinformowało o oszustwach związanych ze świadczeniami Social Security w 2018 r., w porównaniu do 3,200 zgłoszonych rok wcześniej - poinformowała Federalna Komisji Handlu (Federal Trade Commission).

Na jednym z nagrań zaprezentowanych przez FTC, słychać wygenerowany komputerowo głos, który twierdzi, że konto Social Security zainteresowanej osoby zostanie zawieszone następnego dnia. Nakłania ofiarę do wykonania telefonu pod podany bezpłatny numer (toll-free) i straszy aresztowaniem w przypadku braku reakcji.

W innych wersjach tego oszustwa głos w nagraniu twierdzi, że numer Social Security zainteresowanej osoby powiązany jest z przestępstwem narkotykowym albo finansowym czy został użyty do otwarcia karty kredytowej.

Oszuści chcą, by ofiara potwierdziła swój numer Social Security, a także pokryła opłatę w celu aktywowania nowego numeru. Czasami straszą, że konto bankowe zostanie przejęte i oferują wskazówki, co zrobić, by rzekomo bezpiecznie wybrać pieniądze.

Ofiary straciły miliony dolarów. Z danych przedstawicieli FTC wynika, że osoby, które uległy panice i uwierzyły oszustom, straciły na ich korzyść co najmniej $10 milionów w 2018 roku.

Oszuści często podrabiają numer telefonu rzeczywistej administracji Social Security, tak by uczynić połączenie jak najbardziej wiarygodnym - ostrzega FTC.

 

FTC oferuje także następujące wskazówki:

♦ Zignoruj połączenie. Twoje świadczenia Social Security nie zostaną zawieszone, a twoje konta bankowe nie zostaną przejęte.

♦ Urzędnicy administracji Social Security nie wykonują telefonów z podobnymi pogróżkami ani nie domagają się opłaty gotówką czy kartami upominkowymi (gift cards). Każde takie żądanie jest oszustwem.

♦ Jeśli chcesz porozmawiać z przedstawicielem Social Security Administration, powinieneś zadzwonić na ich rzeczywisty numer: (800) 772-1213. Należy pamiętać, że taki numer telefonu może się wyświetlić na naszym telefonie, kiedy zadzwonią oszuści.

♦ Nigdy nie podawaj swojego numeru Social Security (lub ostatnich czterech cyfr) czy swojego konta bankowego albo numeru karty kredytowej osobie, która kontaktuje się z nami w trybie natychmiastowym.

♦ Zgłaszaj oszustwa do FTC.gov/complaint

 

Jest to podobny proceder do tego, który w ostatnich latach związany był z oszustwami na Urząd Podatkowy (IRS), które dotknęły podatników w ostatnich latach.

"Jeśli nasz rozmówca twierdzi, że jest z IRS-u i mówi, że jesteś winien pieniądze za podatki, najlepiej odłożyć słuchawkę" - apelowała prokurator generalna stanu Illinois, Lisa Madigan. A tym, którzy zostali oszukani poradziła, aby skontaktowali się z jej biurem lub IRS.

♦ Osoba, która otrzymała taki podejrzany telefon czy email powinna takie informacje przekazać inspektorom IRS pod numerem 1-800-366-4484.

♦ Urząd Podatkowy (IRS) przypomina, że zawsze kontaktuje się z podatnikiem listownie. Urzędnicy nie dzwonią i nie wymagają natychmiastowego spłaty długu.

♦ Aby uniknąć strat finansowych czy utraty danych personalnych, nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej lub debetowej przez telefon - ostrzegają przedstawiciele IRS.

♦ Oszuści wykorzystują też e-maile podszywając się pod IRS. Proszą o przesłanie personalnych informacji. Poczta elektroniczna do złudzenia może wyglądać jak oficjalny dokument, dlatego wiele osób nieświadomie wpada w pułapkę oszustów. Dokładna analiza poczty pozwala jednak uniknąć kosztownej pomyłki i uchronić nas od niepotrzebnych kłopotów.

♦Należy się dwa razy zastanowić zanim klikniemy w jakiś link. Wiemy, że oszuści są wyrafinowani, dlatego ważne jest, aby podatnicy byli dobrze poinformowani i wiedzieli, jak rozpoznać oznaki kradzieży tożsamości - stwierdził James Robnett, agent specjalny z chicagowskiego biura IRS.

♦ Nie należy otwierać żadnych załączników, bo może w nich znajdować wirus. Takie e-maile należy najlepiej przekierować (forward) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

♦ Na stronie irs.gov znajduje się wiele informacji na ten temat. Ostrzeżenie i opis oszustw można też znaleźć na stronie biura Prokuratora Generalnego stanu Illinois illinoisattorneygeneral.gov.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location