Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stanowy Kongres odrzucił weto byłego republikańskiego gubernatora Bruce’a Raunera do ustawy z zapisem o podwyższeniu w Illinois wieku pozwalającego na zakup produktów tytoniowych i e-papierosów z 18. do 21. roku życia.

Głosownie w stanowym Senacie w czwartek zakończyło się wynikiem 39-19, w Izbie Reprezentantów zostało przeprowadzone we wtorek. Za odrzuceniem weta zagłosowało 82 stanowych kongresmenów, a 31 przeciw. Teraz ustawa trafi do podpisu do gubernatora J.B. Pritzkera. Rzeczniczka demokraty zapowiedziała, że popiera on wysiłki mające na celu powstrzymanie młodych ludzi przed paleniem i dokona przeglądu ustawy, gdy dotrze na jego biurko.

Odrzucenie weta jest zwycięstwem środowisk działających na rzecz zdrowia publicznego, którzy od kilku lat naciskali na ustawodawców w Springfield, aby podnieśli wiek pozwalającego na zakup produktów tytoniowych w Illinois z 18. do 21. roku życia. Podniesienie wieku obejmowałoby także e-papierosy i urządzenia do tzw. vapingu (wapowania).

Były republikański gubernator Bruce Rauner uzasadniając swoje weto podkreślił, że podniesienie wieku spowodowałoby, iż ludzie w tym przedziale wiekowym kupowaliby papierosy od sprzedawców bez licencji, czy w innych stanach, co odczułyby biznesy w Illinois. Illinois tylko straciłoby na potencjalnych dochodach z podatków.

“Palenie jest szkodliwe dla zdrowia mieszkańców Illinois w każdym wieku" - napisał Rauner w uzasadnieniu weta. "Ważne jest, abyśmy zajęli się kwestiami związanymi z używaniem tytoniu, zwłaszcza, że wiele osób zaczęło w młodym wieku. Niestety, zapisy w tej ustawie mogłyby spowodować ograniczenie wyboru konsumentów, a jednocześnie nie pomogłaby w trzymaniu wyrobów tytoniowych z dala od młodzieży”.

Zwolennicy wprowadzenia takiego prawa w Illinois przekonują, że ryzyko uzależnienia od palenia jest większe, jeżeli po pierwszego papierosa sięga się wcześniej.

"Tytoń nie jest wyborem, jest uzależnieniem, które zabija rocznie ponad 18 tysięcy mieszkańców Illinois. Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zatrzymać ten śmiertelny nawyk" - przekonywała autorka ustawy, stanowa kongreswoman Camille Lilly z Oak Park.

Siedem stanów (Kalifornia, Oregon, Hawaje, New Jersey, Main, Massachusetts, Wirginia) podniosło już wiek uprawniający do zakupu tytoniu do 21 lat. Od 1 czerwca takie przepisy wejdą na terenie powiatu Cook.

Ponadto podobne prawo wprowadziło Chicago, Aurora i Peoria.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location