----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jest bardzo zaraźliwą chorobą wieku dziecięcego, ale odra (ang. measles) groźna jest także dla dorosłych. W związku ze wzrostem liczby przypadków zachorowań, szpitale postanowiły zwiększyć wysiłki, by dotrzeć do dzieci, którym nie podano szczepionki.

Od początku roku w Illinois odnotowano siedem przypadków odry - podał Stanowy Departament Zdrowia Publicznego. Niecałe dwa tygodnie temu w powiecie Cook potwierdzono pierwszy przypadek.

O wybuchu epidemii mówi się już w Nowym Jorku i w Kalifornii. We wtorek burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił stan zagrożenia dla zdrowia publicznego i na objętych deklaracją obszarach wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze. Za epicentrum uznano Wiliamsburg na Brooklynie. Departament Zdrowia wprowadzi kary grzywny dla ludzi, którzy nie przyjmą szczepionki

Od końca października ub. roku do wtorku potwierdzono 285 przypadków zachorowania na odrę, głównie w obrębie kodu pocztowego obejmującego Wiliamsburg, zamieszkiwany licznie przez ortodoksyjnych Żydów. W ubiegłym roku na terenie Nowego Jorku odnotowano tylko dwa przypadki odry.

W skali całego kraju w tym roku odnotowano około 465 przypadków odry - liczba druga w kolejności, odkąd choroba została uznana za wyeliminowaną w 2000 r. - poinformowało Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie. Do 2014 roku notowano od 37 do 220 przypadków odry.

Zdaniem lekarzy wzrost zachorowań na odrę w ostatnich czasie ma związek z częstszymi przypadkami zaniechania szczepień przeciwko tej chorobie. Powody mogą być różne: na przykład względy religijne albo "antyszczepionkowa" filozofia życia. Niektórzy rodzice martwią się o długoterminowe skutki, takie jak autyzm. Jeszcze inni zakładają, że szczepionki osłabiają odporność dziecka i grożą poważnymi powikłaniami.

W związku z kolejnymi przypadkami odry lekarze z Chicago zwiększają presję na takie rodziny, które nie chcą zgodzić się na podanie szczepionki swoim dzieciom. W najbliższych tygodniach co najmniej trzy lokalne systemy opieki zdrowotnej - NorthShore University HealthSystem, Advocate Aurora Health i Lurie Children's Hospital - planują wysyłać listy do takich rodziców.

„Nasze obawy dotyczące ognisk odry są obecnie największe od ostatnich 20 lat” - powiedział doktor Matthew Davis, wicedyrektor oddziału pediatrycznego w Lurie. Dlatego szpital postanowił zwiększyć wysiłki, by dotrzeć do dzieci, którym nie podano szczepionki. „Ogniska chorób, takich jak odra, przypominają nam, że polegamy na szczepieniach w celu kontrolowania poważnych i niekiedy śmiertelnych chorób w naszej społeczności”. - alarmował.

Lurie wysyła listy do rodzin pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej w wieku 16 miesięcy i starszych, którzy nie przyjęli pierwszej dawki szczepionki i 7 lat lub starszych, którzy nie otrzymali drugiej dawki. Zazwyczaj dzieci otrzymują szczepienia na odrę w wieku od 12. do 15. miesiąca życia, a następnie ponownie w wieku od 4 do 6 lat.

Advocate i NorthShore wysyłają również listy do rodzin z dziećmi poniżej 18 lat, które nie miały obu dawek. Lekarze pozwolą rodzicom, którzy mieli zaplanowane szczepienia na przyszłe wizyty, uzyskać je wcześniej - zapowiedział dr Frank Belmonte, główny lekarz w Advocate Children's Hospital.

„Wciąż istnieje wiele spekulacji na temat szczepionek i oczywiście próbujemy rozwiać te mity, gdy rozmawiamy z rodzinami” - powiedział Belmonte.

Advocate przyjmuje dzieci, które nie są zaszczepione. Kilka lat temu system wprowadził też politykę, aby powiadamiać rodziny nowych pacjentów, że jest zaangażowany w szczepienie dzieci i rodziny, które nie chcą, aby ich dzieci były zaszczepione mogą poszukać opieki gdzie indziej.

Lurie nadal będzie opiekować się dziećmi, których rodzice odmawiają ich szczepień, ale system zdecydowanie zachęca rodziców do zaszczepienia swoich dzieci - powiedział Davis.

„Kiedy nie udaje nam się zaszczepić dzieci, choroby stają się ponownie powszechne i widzimy to na przykładzie odry dzisiaj” - powiedział Davis. W Stanach Zjednoczonych wskaźnik zaszczepionych dzieci na odrę w porównaniu do innych krajów pozostaje ciągle wysoki.

Odra szerzy się drogą kropelkową. Jej objawy to wysoka gorączka (101 stopni F. i więcej), ostry ból gardła, nieżyt błony śluzowej nosa i spojówek, stan zapalny górnych dróg oddechowych. Po około 5 dniach pojawia się charakterystyczna wysypka. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Okres inkubacji trwa zwykle 9-14 dni. Zakażalność chorego pojawia się ok. 2 dni przed wystąpieniem objawów i utrzymuje się do 4 dni po wystąpieniu wysypki. Najpoważniejsze powikłania to zapalenie mózgu oraz bakteryjne zapalenie płuc.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location