----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stanowa Izba Reprezentantów przyjęła ustawę rozszerzającą ochronę prawa do aborcji w Illinois. Kongres w Springfield zajął się ustawą w czasie, kiedy inne stany zaostrzają prawo do przerywania ciąży.

Ustawa pod nazwą Reproductive Health Act (RHA) została przegłosowana w poniedziałek w Izbie Reprezentantów Illinois stosunkiem 64-50. Uchyla dwie ustawy aborcyjne: Partial Birth Abortion Ban Act i Illinois Abortion Act z 1975 roku.

Tym samym, jeśli ustawę RHA uchwali stanowy Senat i podpisze ją gubernator, w Illinois zostaną zniesione restrykcje dotyczące tzw. późnej aborcji i kary dla lekarzy wykonujących takie zabiegi.

Prawo aborcyjne z 1975 roku wymaga między innymi porozumienia małżonków w sprawie usunięcia ciąży oraz okresu oczekiwania na jej dokonanie. Ustawa RHA uchyla ten obowiązek. Inne jej zapisy dotyczą rozszerzenia prawa do ubezpieczenia przy zabiegu aborcji i związanej z nią opieki medycznej oraz antykoncepcji.

Ustawa Reproductive Health Act (RHA) podtrzymuje „podstawowe prawo” kobiety w ciąży do aborcji i stwierdza, że „zapłodnione jajo, embrion lub płód nie ma niezależnych praw”.

Sponsorująca ustawę demokratyczna kongreswoman Kelly Cassidy mówiła, że jest ona głosem poparcia dla praw kobiet, w chwili kiedy inne stany próbują podważyć wyrok Sądu Najwyższego z 1973 r. ws. Roe v. Wade legalizujący aborcję.

Republikanie usilnie sprzeciwili się ustawie RHA. Stanowa kongreswoman tej partii, Avery Bourne, która jest w ciąży, nazwała projekt ustawodawczy Cassidy “szeroką ekspansją” aborcji, która może sprawić, że późne aborcje będą szeroko dostępne w Illinois pomimo żywotności płodu poza macicą.

„Ta ustawa nie dotyczy utrzymania aborcji w Illinois” - powiedziała - „Chodzi o jej ekspansję”.

Jedno z bardziej emocjonujących wystąpień wygłosił podczas debaty poprzedzającej głosowanie w Izbie Reprezentantów demokratyczny kongresmen Maurice West z Rockford, który jest pastorem. Powiedział, że wraz z żoną grożono im śmiercią za to, że wspiera ustawę RHA.

Katolicka Konferencja Illinois nazwała ustawę RHA „tragedią i zbiorowym upadkiem moralnym”.

Ustawa trafiła teraz do stanowego Senatu, w którym przewagę mają także demokraci. By stała się obowiązującym prawem, musi ją jeszcze podpisać gubernator J. B. Pritzker, który już zapowiedział, że to zrobi.

„Dzięki ochronie prawa reprodukcyjnego w stanie możemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić prawa kobiet w Illinois” - stwierdził Pritzker w oświadczeniu.

W ostatnim czasie kilka stanów wprowadziło własne restrykcje dotyczące aborcji. Najbardziej restrykcyjne prawo w kraju ma obecnie Alabama. Zakazuje ono przerywania ciąży niemal we wszystkich przypadkach. Na mocy tego prawa lekarzowi, który dokona zabiegu, może grozić do 99 lat więzienia. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której występuje poważne zagrożenie życia matki. Nie dotyczy to aborcji w przypadkach gwałtu i kazirodztwa.

Gubernator stanu Georgia podpisał ustawę zakazującą przerywania ciąży od momentu, w którym zostanie wykryte bicie serca płodu. Oprócz Georgii ustawę zakazującą przerywania ciąży po wykryciu bicia serca płodu uchwalił niedawno Kongres stanu Ohio. Przeciwnicy restrykcyjnych przepisów zapowiadają zaskarżenie ustaw do sądu federalnego. Zwolennicy liczą na to, że sprawy trafią ponownie do Sadu Najwyższego USA, który wyda nowe orzeczenie w sprawie aborcji.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location