----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ustawa o rozwiązaniu małżeństwa w stanie Illinois („Illinois Dissolution of Marriage Act” lub „IMDMA”) przeszła szereg zmian w ciągu ostatniego roku. Jedną z głównych zmian było wprowadzenie obliczenia kwoty pieniężnej dotyczącej finansowego utrzymywania współmałżonka w sprawach rozwodowych. Widzieliśmy także znaczącą zmianę w ustawie o rozwiązaniu małżeństwa w stanie Illinois dotyczącą opieki nad dziećmi. Stan Illinois zamienił archaiczny model opieki nad dziećmi z odwiedzinami („custody and visitation”) na model wspólnego rodzicielstwa („shared parenting”), czyli model przypuszczalnego przydziału obowiązków rodzicielskich dla obydwu rodziców. Wiemy teraz, że w przyszłym roku nastąpią zmiany w sposobie obliczania alimentów dotyczących utrzymywania dzieci („child suport”). Te zmiany ustawowe planowo staną się obowiązujące w lipcu 2017 roku.

Od lipca 2017 roku sąd weźmie pod uwagę dochody obojga rodziców w obliczaniu alimentów dotyczących utrzymywania dzieci; w przeciwieństwie do poprzedniego modelu obliczenia, który brał pod uwagę dochód tylko tego rodzica, który nie miał przydzielonej opieki nad dziećmi. Sposób obliczania według nowego prawa wyznaczy procent wspólnego dochodu rodziców w celu określenia całkowitej sumy, którą należy przeznaczyć na utrzymywanie dzieci. Departament usług zdrowotnych oraz rodzinnych w Illinois („Illinois Department of Healthcare and Family Services”) ma za zadanie przygotowanie tabeli, która wyznaczy kwoty, jakie należy przeznaczyć na utrzymywanie dzieci, bazowane na wynikach dochodzeń dotyczących wydatków na dzieci jako procent całkowitego dochodu.

W przypadkach rodziców, którzy dokonują prawdziwego podziału rodzicielstwa (każdy rodzic ma każdego roku 146 lub więcej nocy z dziećmi w swojej opiece), nowa ustawa pozwoli na to, aby rodzic, który ma wyższe dochody płacił tylko kwotę wyrównującą wydatki. Na razie wydaje się to trudne oraz mylące. Ta ustawa z czasem prawdopodobnie zostanie lepiej zdefiniowana. Lecz istnieją wyrafinowane programy komputerowe, które pozwolą sędziom oraz adwokatom zgodnie z nowym prawem obliczyć kwoty, które przysługują na utrzymywanie dzieci oraz współmałżonków. Programy te pozwalają na obliczenia, które biorą pod uwagę na przykład odliczenia oraz ulgi podatkowe – takie jak płatności za ubezpieczenie zdrowotne – przy ustalaniu kwot, które przysługują na utrzymywanie dzieci oraz współmałżonków.

Jeżeli są spory pomiędzy rodzicami w kwestiach dotyczących dzieci, sędziowie często nalegają, by rodzice spróbowali dojść do porozumienia poprzez mediację. W niektórych przypadkach, kiedy rodzice są w niskim stopniu konfliktu oraz kiedy chcą osiągnąć rezolucję zamiast podejmować się dalszej bitwie sądowej, mediacja może być skuteczna. Podejście, które może doprowadzić do udanej mediacji uwzględnia:

1) Komunikowanie się ze swoim adwokatem. Adwokat może opracować plan z klientem, biorąc cel klienta w pełni pod uwagę.

2) Bycie efektywnym. Należy podczas mediacji robić lub mówić to, co będzie skuteczne lub pomocne w zbliżeniu się do celu.

3) Bycie taktownym. Mediator, który nie jest sędzią, służy aby pomóc znaleźć drogę pośrednią. Rozwód jest trudnym przejściem dla obojga z rodziców. Jest mało prawdopodobne, że obydwoje będą interpretować informacje w ten sam sposób. Aby uniknąć efektu przeciwnego w rozwiązaniu problemów, postaraj się nie spieszyć ani nie być złośliwym.

4) Słuchanie. Bycie dobrym słuchaczem pozwala na dojście do wzajemnych rozwiązań. Taktycznie, bycie dobrym słuchaczem umożliwia odkrycie słabych punktów przeciwnej strony, które mogły być wcześniej nieznane. Jest ważne podczas każdej negocjacji, aby odkryć cele przeciwnika.

Zmiany w ustawie o rozwiązaniu małżeństwa w stanie Illinois mogą stworzyć pewne zamieszanie. Istotne zmiany są nadal wprowadzane i zmieniają krajobraz orzeczeń rozwodowych w Illinois. Lecz generalne rady, które osoby myślące o rozwodzie powinny wziąć pod uwagę pozostają aktualne. Jeśli związek zmierza do rozwodu, należy rozważyć podjęcie następujących kroków w celu własnej ochrony oraz przygotowania się:

Zapoznaj się ze swoim majątkiem oraz długami. Postaraj się podsumować kapitał oraz wierzytelność. Jeżeli nie wiesz dokładnie, jakie plany emerytalne lub inne elementy majątku istnieją w małżeństwie, adwokat może pomóc za pomocą odkrycia / wymiany dowodów na początku sprawy wytoczonej o rozwód. Jeżeli masz majątek pozamałżeński (na przykład coś otrzymane w spadku), podsumuj to osobno od majątku małżeńskiego.

Zachowaj równowagę postępowania. Innymi słowy, nie podejmuj impulsywnych decyzji oraz nie rób impulsywnych zakupów. Nie rozpoczynaj aktywnie nowego romantycznego związku kiedy rozwód jest w toku. Rozpoczęcie sprawy rozwodowej stawia każdą ze stron na widoku oraz pod kontrolą trybunału. Może być to zaletą w uzyskaniu kontroli nad majątkiem, który na przykład jest aktywnie marnowany przez drugiego małżonka. Nie używaj mediów społecznościowych („social media”) na przykład „Facebook” jako miejsca spowiedzi lub jako miejsca zastraszania współmałżonka. Sprawdź bezpieczeństwo swoich kont e-mailowych oraz mediów społecznościowych.

Skup się na dzieciach. Obecnie w stanie Illinois ustawa nakazuje przydział obowiązków rodzicielskich dla obydwu rodziców. Twoje decyzje oraz uwaga powinny skupiać się na dzieciach. Nie angażuj się w toksyczne zachowanie w domu; niech dom nie będzie polem walki pomiędzy współmałżonkami.

Współpracuj z doświadczonym adwokatem.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location