----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Członkowie stanowej Izby Reprezentantów i Senatu zostali w środę zaprzysiężeni. Tym samym 101. kadencję zainaugurował stanowy Kongres, w którym po listopadowych wyborach przewagę nad republikanami umocnili demokraci.

Demokraci w nowej Izbie Reprezentantów zajmują 74 miejsca, przy 44 dla republikanów. W stanowym Senacie ich przewaga wynosi 40-19.

Na przewodniczącego stanowej Izby Reprezentantów został ponownie wybrany chicagowski wpływowy demokrata Michael Madigan. Będzie to jego 19. kadencja.

Madigan w sierpniu 2017 roku stał się najdłużej sprawującym urząd przewodniczący stanowej Izby Reprezentantów w historii Stanów Zjednoczonych. Pierwszy raz wybrany w 1983 roku, pobił rekord należący do byłego przewodniczącego z Karoliny Południowej, Solomona Blatta, który wynosił 11,893 dni. Już dawno pobił stanowy rekord należący do republikanina, Davida Shanahana, który przewodniczył Izbie przez 11 lat.

Madigan stanowisko przewodniczącego stanowej Izby Reprezentantów stracił w latach 1995-1996, kiedy kontrolę nad Izbą Reprezentantów przejęli republikanie. Po kolejnych wyborach Madigan powrócił na urząd.

Przez ponad trzy dekady w Springfield Madigan stał się jednym z najbardziej wpływowych demokratów w Illinois. Jego córka, Lisa Madigan, od 2002 roku zajmuje stanowisko prokuratora generalnego stanu Illinois, ale w listopadowych wyborach nie ubiegała się o kolejną kadencję. 

Madigan obwiniał opuszczającego stanowisko republikańskiego gubernatora Bruce’a Raunera za “cztery długie lata trudnych negocjacji". Ale mówił nie tylko o zamknięciu kolejnego rozdziału historii Illinois, ale także o wyciągnięciu z niego wniosków.

Madigan podziękował tym, którzy głosowali na niego w wyborach na przewodniczącego Izby Reprezentantów. W sumie otrzymał 72 głosy. A do tych, którzy tego nie zrobili, apelował: "Niech ludzie pracują z ludźmi. Pracujmy dla innych ludzi”.

Zgodnie z tradycją urzędujący jeszcze gubernator przewodniczył inauguracyjnemu posiedzeniu stanowego Senatu na Kapitolu. Jego członkowie wybrali demokratycznego senatora z Chicago Johna Cullertona na 9. kadencję na stanowisku przewodniczącego wyższej izby stanowego Kongresu. W swoim przemówieniu podziękował gubernatorowi Raunerowi za jego pracę na stanowisku gubernatora.

Republikanin Jim Durkin, który został ponownie wybrany na lidera mniejszości tej partii w stanowej Izbie Reprezentantów, wezwał do świętowania w dniu inauguracji Kongresu “jedności”.

Demokratyczna “super większość” w stanowej Izbie Reprezentantów i w Senacie może być bardzo pomocna dla gubernatora - elekta z tej partii - J.B. Pritzkera, który zostanie zaprzysiężony 14 stycznia. Prowadził kampanię obiecując obniżenie obecnej stałej stawki stanowego podatku dochodowego i zastąpienie go progresywnym z ruchomą stawką, wyższą dla osób o największych dochodach.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location