Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Miasto zainstaluje tego lata kolejne fotoradary w pobliżu trzech szkół i dwóch parków na północny i południu Chicago. To odpowiedź Departamentu Transportu na prośby zgłaszane przez radnych i mieszkańców.

Nowe fotoradary pojawią się w połowie lipca w pobliżu parków Hiawatha i Kosciuszko na północnym-zachodzie Chicago. Późnym latem Departament Transportu umieści także fotoradary w pobliżu szkół czarterowych Acero: Major Hector P. Garcia MD High School na południowym-zachodzie, Near North Montessori School na północnym-zachodzie i Gary Comer College Prep High School w południowej dzielnicy.

Fotoradary zostaną zainstalowane przy 8000 West Forest Preserve Avenue i Addison Street; przy 3800 block West Diversey Avenue; przy 4200 West 47th Street; przy 1400 West Division Street; przy 7100 South South Chicago Avenue oraz przy 800 East 71st Street.

Za przekroczenie prędkości w rejonach szkół i parków grozić mandat w wysokości do $100. "Zautomatyzowane egzekwowanie przestrzegania prędkości jest sprawdzonym środkiem odstraszającym i jednym z najbardziej skutecznych narzędzi mającym na celu zmniejszanie prędkości i ratowania życia" - stwierdziła w oświadczeniu komisarz chicagowskiego Departamentu Transportu Rebekah Scheinfeld.

Scheinfeld podkreśliła, że dodanie fotoradarów wspiera 3-letni międzynarodowy plan City Vision Zero, wprowadzony w Chicago zeszłym roku. Ma on na celu wyeliminowanie zgonów i poważnych obrażeń na chicagowskich ulicach. Narzędzia wykorzystywane w ramach programu to kamery na skrzyżowaniach, fotoradary monitorujące prędkość, czy znaki drogowe mające wpłynąć na kierowców, aby przestali ignorować przepisy ruchu drogowego.

"Celem, do którego powinniśmy dążyć, to doprowadzenie do zera wypadków śmiertelnych i poważnych obrażeń. Wszyscy mamy prawo chodzić, jeździć rowerami, samochodami, korzystać z ulic, które powinny być bezpieczne dla wszystkich, niezależnie od tego, kim jesteśmy i gdzie mieszkamy" – ogłoszono rok temu.

W Chicago trwa debata nad realnym wpływem kamer rejestrujących przejazd skrzyżowania na czerwonym świetle i fotoradarów zapisujących prędkość na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Krytycy tych urządzeń podkreślają, że mogą mieć na celu głównie generowanie przychodów do miejskich budżetów. Miasto w związku z programem instalacji kamer zostało pozwane po skandalu korupcyjnym ujawnionym przez "Chicago Tribune".

Jednak w ubiegłym roku Krajowa Rada ds. Bezpieczeństwa Transportu wydała raport wzywający stany i miasta do używania fotoradarów jako narzędzi służących do ograniczania wypadków związanych z prędkością. Eksperci traktują również automatyczne egzekwowanie prawa jako sposób na uniknięcie ewentualnych błędów policji, ponieważ kamery "nie dyskryminują".

Chicagowski Departament Transportu podał, że liczba przekroczeń prędkości spadła na obszarach z fotoradarami, które zostały wdrożone w 2014 roku.

Średnia prędkości w rejonie, gdzie zainstalowane są fotoradary, obniżyła się z 26 mil na godzinę w 2014 r. do 22.5 mph w tym roku. Poza tym odnotowano 4-procentowy spadek liczby wypadków w tych miejscach w latach 2013-2015. Sytuacja różni się jednak w zależności od dzielnicy.

Przekroczenie prędkości jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych kolizji na drodze. "Kierowcy, którzy przekraczają prędkość, nie tylko ryzykują własnym życiem, ale także narażają na szwank życie pieszych, rowerzystów i ludzi w innych pojazdach" - powiedział radny Ariel Reboyras, którego 30. okręg obejmuje Park Kościuszki.

Dodatkowe fotoradary zainstalowane do końca lata spowodują, że całkowita liczba obszarów z zautomatyzowaną kontrolą prędkości wzrośnie do 68. W sumie z 162 fotoradarów będzie pracować w strefach "Bezpieczeństwa dzieci" - poinformowało miasto.

W ramach programu kierowcy otrzymują ostrzeżenia przez pierwszych 30 dni po aktywowaniu fotoradarów. Po tym miesięcznym okresie, wysyłane są już mandaty. Za przekraczanie prędkości o 6 do 10 mil na godzinę grozi grzywna w wysokości $35, a powyżej 11 mil na godzinę - $100 lub więcej.

W strefach bezpieczeństwa w pobliżu szkół prędkość jest rejestrowana w godzinach od 7.00 rano do 7.00 wieczorem w dni pracy szkoły, kiedy dzieci są w szkole prędkość jest ograniczona do 20 mil na godzinę w godzinach od 7:00 do 4.00 po południu. Przy parkach urządzenia monitorują prędkość w godzinach ich otwarcia, zwykle od 6.00 rano do 11.00 w nocy.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location