----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowe centrum technologiczne na posterunku policji na południu Chicago pozwoli detektywom szybko przetwarzać filmy z prywatnych kamer monitoringu, a także informacje z telefonów komórkowych - w celu zdobycia dowodów w prowadzonych śledztwach w sprawie morderstw i innych brutalnych przestępstw.

Miliarder Ken Griffin, najbogatszy mieszkaniec Illinois, przekazał w ubiegłym roku $10 milionów na poprawę walki z przestępczością w mieście. Część z tych pieniędzy została wykorzystana na rozwój Area Tech Center w centrali detektywistycznej w dystrykcie Area South przy 727 E. 111th St. na południu Chicago. „Nie bylibyśmy tu teraz bez jego hojności” - powiedział komendant Eddie Johnson.

Funkcjonariusze twierdzą, że nowe centrum już zmieniło sytuację. Dzięki nowej technologii detektywi przeanalizowali szybko prywatne nagrania uzyskane od firm w centrum miasta, gdzie 23 marca został zastrzelony funkcjonariusz John Rivera. Dzięki czemu aresztowano trzech sprawców.

Johnson powiedział, że przetworzenie tych samych nagrań bez Area Tech Center zajęłoby co najmniej trzy dodatkowe dni. W nowym centrum pracuje 10 funkcjonariuszy, czterech detektywów, analityk i sierżant. Komendant ma nadzieję, że podobne centra technologiczne powstaną w dystryktach Area Central i Area North.

To kolejna próba wsparcia technologią walki z przestępczością kryminalną. Utworzone wcześniej Centra Wsparcia Decyzji Strategicznych zapewniły technologię, dzięki której funkcjonariusze patrolowi szybko reagują na strzelaniny. System umożliwia analitykom na korzystanie z policyjnych kamer monitoringu i urządzeń do wykrywania strzałów.

ShotSpotter pozwala analitykom z policji i z laboratorium kryminalistyki na University of Chicago, przeglądać dane dotyczące broni palnej. Komenda policji na tej podstawie strategicznie rozmieszcza dodatkowych funkcjonariuszy.

Policja twierdzi, że te centra pomogły zmniejszyć liczbę zabójstw i strzelanin po ich gwałtownym wzroście w 2016 r. W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. odnotowano spadek morderstw o 7 procent, a strzelanin o 17 procent.

Rzecznik departamentu Anthony Guglielmi powiedział, że oprócz zaawansowanych narzędzi walki z przestępczością, do spadku liczby przestępstw przyczyniło się zatrudnienie większej liczby policjantów.

W styczniu departament CPS przyjął prawie 200 nowych funkcjonariusz do patrolowania dzielnic. Tym samym liczba nowo zatrudnionych policjantów wzrosła do 1,000 w ciągu ostatnich dwóch lat.

Z kolei zatrudnienie dodatkowych detektywów powinno również podnieść wskaźnik wykrywalności morderstw. Dwa lata temu w CPD pracowało 850 detektywów, a departament zatrudnił kolejnych 400.

Policja jest pod presją, bo wskaźnik wykrywania sprawców morderstw i strzelanin jest ciągle niski. W przypadku zabójstw dokonanych w latach 2015-2017 aresztowano zaledwie ok. 30 procent ich sprawców.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location