----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowe badania przedstawione w środę wykazują potencjalny związek między wapowaniem a atakami podobnymi do napadów padaczki. Elektryczne papierosy wybiera w tej chwili rekordowa liczba nastolatków.

To kolejny cios uderzający w e-papierosy. Po latach ich popularności, coraz więcej badań ujawnia nowe zagrożenia. Ostatnie wykazały możliwy związek pomiędzy napadami a wapowaniem.

Neurolog dziecięcy w szpitalu Lurie, doktor John Millichap, powiedział, że sprawcą jest nikotyna.

„Może to spowodować napady u zdrowej osoby, jeśli jej poziom będzie wystarczająco wysoki” – powiedział. „Objawy zatrucia nikotyną obejmują przyspieszoną częstość akcji serca, mdłości, a w niektórych przypadkach ataki”.

Elektroniczne papierosy od lat są reklamowane jako bezpieczniejsza i zdrowsza alternatywa palenia, a ilość nastolatków używających zwykłych i aromatyzowanych wersji e-papierosów wzrosła prawie o 80 procent od 2017 do 2018 roku.

Centra Kontroli Chorób przyznają, że elektroniczne papierosy zawierają mniej toksycznych substancji chemicznych niż dym z tradycyjnych papierosów, ale nie są one nieszkodliwe i zawierają silnie uzależniającą nikotynę. Znane są również chemikalia powodujące raka, które wnikają głęboko w płuca użytkowników. Baterie elektronicznych papierosów potrafią eksplodować, powodując oparzenia, a ciecz znajdująca się we wkładach może być toksyczna, szczególnie dla dzieci.

„Może być wchłaniania przez skórę lub błony śluzowe. Tak więc po ekspozycji na płynną nikotynę, szczególnie w przypadku dzieci, należy skontaktować się z pediatrą, centrum zatruć lub zadzwonić pod 911” – powiedział Millichap. „Prawdopodobnie nie pozostaną żadne trwałe efekty, jeśli dana osoba wyzdrowienie, ale bardzo wysoki poziom nikotyny we krwi może być śmiertelny”.

Agencja ds. żywności i leków badając skutki uboczne produktów do wapowania, obecnie śledzi 35 przypadków zgłoszonych ataków, głównie u nastolatków i młodych dorosłych, którzy zaraportowali swoje doświadczenia w systemie zgłaszania zdarzeń niepożądanych FDA. Eksperci twierdzą, że może ich być o wiele więcej, ale nigdy nie zostały zgłoszone. Teraz FDA prosi każdego, kto miał złe doświadczenia związane z wapowaniem, aby o tym poinformował. Napady pojawiły się zarówno u osób po praz pierwszy sięgające po produkty do wapowania, jak i regularnych użytkowników.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location